کد خبر: 23765

تاریخ انتشار: مهر ۱۴, ۱۳۹۸

جنگ‌هایی که آمریکا در راستای منافع ایران انجام داد

تحلیل مجله آمریکایی”نشنال انترست” درباره جنگ های ۳۰ ساله امریکا نشان می دهد که نتایج این جنگ ها همه در خدمت ایران بوده است وچنین به نظر می رسد که ایالات متحده امریکا، نابودی همه دشمنان ایران را از صدام حسین، دیکتاتور مخلوع عراق گرفته تا طالبان و داعش، برعهده داشته است. به گزارش مدار […]

تحلیل مجله آمریکایی”نشنال انترست” درباره جنگ های ۳۰ ساله امریکا نشان می دهد که نتایج این جنگ ها همه در خدمت ایران بوده است وچنین به نظر می رسد که ایالات متحده امریکا، نابودی همه دشمنان ایران را از صدام حسین، دیکتاتور مخلوع عراق گرفته تا طالبان و داعش، برعهده داشته است.

آمریکا

به گزارش مدار شرقی، تحلیل مجله آمریکایی”نشنال انترست” درباره جنگ های ۳۰ ساله امریکا نشان می دهد که نتایج این جنگ ها همه در خدمت ایران بوده است وچنین به نظر می رسد که ایالات متحده امریکا، نابودی همه دشمنان ایران را از صدام حسین، دیکتاتور مخلوع عراق گرفته تا طالبان و داعش، برعهده داشته است. به این ترتیب امریکا دانسته یا نداسته به تداوم حکومت ایران کمک کرده است.

آنچه ایران در ۸ سال جنگ با صدام از آن عاجز ماند، امریکا به نیابت از این کشور، با اشغال عراق و سرنگونی صدام، آن را برایش به ارمغان آورد. “چه چیزی می توانست حکومت ایران را تا این اندازه خوشحال کند؟” آمریکا با ریشه کنی حزب بعث، زمینه کنترل عراق توسط شیعیان مورد حمایت ایران را فراهم کرد واین گونه به قولی آمریکا، عراق را به ایران تقدیم کرد.

داعش، گروهی که آمریکا آن را به وجود آورد، با گذشت زمان به یک تهدید برای ایران، حزب الله در لبنان و نظام بشار اسد در سوریه درآمد و با افزایش تهدیدات این گروه، امریکا وهممپیمانانش وارد عمل شدند و داعش در سال ۲۰۱۷ از میدان خارج شد.

سرنگونی معمر قذافی در لیبی هم در خدمت منافع ایران بود. قذافی به خاطر احساسات  ناسیونالیستی و بلندپروازی هایی که برای رهبری جهان عرب در سر می پروراند، تهدیدی برای ایران به شمار می آمد، به همین دلیل سرنگونی او از سوی پیمان ناتو به رهبری امریکا به نفع ایران بود. سخنان سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در خصوص “استقبال تهران از این پیروزی بزرگ”، تعجب آور نبود.

گسترش نفوذ طالبان در افغانستان در پایان دهه نود، از آن جهت که عاملی برای تقویت گروه های سنی جدایی طلب در شرق ایران به شمار می رفت، تهدید بزرگی برای حکومت ایران بود و به همین دلیل سرنگونی طالبان توسط ائتلافی که ایالات متحده امریکا رهبری آن را برعهده داشت، تامین کننده منافع ایران بود. امریکا هم اکنون در حال فرار از افغانستان است تا ایران جای خالی آن را پر کند.

بیش از ۷ هزار سرباز آمریکایی کشته و بیش از ۵۳ هزار تن دیگر زخمی شدند، بیش از ۵٫۹ تریلیون دلار از سال ۲۰۰۱ تا کنون هزینه شده تا عراق و افغانستان در طبقی از نقره تقدیم ایران شود. با گذشت هشت سال، واشنگتن همچنان در لیبی و سوریه سردرگم است. اما به طور حتم می توان گفت آمریکا خیلی چیزها را از دست داد اما پیروزی های زیادی را برای ایران در خاورمیانه به ارمغان آورد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com