تهران
کد خبر:18620
پ

محمود عباس در پی استراتژی جدید برای تعامل با آمریکا و اسرائیل

شرایط برای تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس سخت‌تر از هر زمان دیگری شده است. کمک‌های مالی خارجی به پایین‌ترین سطح خود رسیده، روابط با امریکا قطع شده و منفعل بودن در برابر اسراییل نیز گام به گام این تشکیلات را به عقب می‌راند. از همین رو حالا خبرهایی منتشر می‌شود که محمود عباس […]

شرایط برای تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس سخت‌تر از هر زمان دیگری شده است. کمک‌های مالی خارجی به پایین‌ترین سطح خود رسیده، روابط با امریکا قطع شده و منفعل بودن در برابر اسراییل نیز گام به گام این تشکیلات را به عقب می‌راند. از همین رو حالا خبرهایی منتشر می‌شود که محمود عباس به دنبال طراحی استراتژی جدیدی برای تشکیلات خودگردان فلسطینی است تا از بن‌بستی که در آن قرار گرفته، خارج شود.

محمود عباس

به گزارش مدار شرقی، به گفته مقام‌های فلسطینی، محمود عباس از مقام‌های سازمان آزادیبخش و جنبش فتح خواسته است تا ماه آینده استراتژی جدید را در برابر اسراییل و ایالات متحده طراحی و درباره آینده روابط با حماس نیز تصمیم‌گیری کنند. مقامات به خبرگزاری اسراییلی اورشلیم‌‌پست گفتند: عباس از نمایندگان دو سازمان آزادیبخش فلسطین و فتح می‌خواهد تا مجموعه اقداماتی که می‌تواند روی آینده روابط با اسراییل، امریکا و حماس تاثیرگذار باشد را نیز در نظر بگیرند.

این مقام رسمی گفت: زمان برای این تصمیم‌گیری تعیین شده است و محمود عباس احساس می‌کند که او با یک توطئه جدی مواجه است که در این بین دولت فلسطین و حقوق فلسطینیان را نیز تضعیف می‌کند.

یکی دیگر از مقام‌های فلسطینی گفت: عباس به این نتیجه رسیده است که دولت امریکا و اسراییل متعهد به نابود کردن راه‌حل دو دولتی هستند و به دنبال طرح دونالد ترامپ برای صلح در خاورمیانه هستند که به عنوان معامله قرن شناخته می‌شود. مقام‌ها می‌گویند عباس به دنبال اقداماتی است که یک پیام قوی را به جامعه بین‌المللی ارسال کند.

این مقامات می‌افزایند: ما به‌شدت تحت حملات شدید امریکا و اسراییل هستیم و رهبری تشکیلات خودگردان نیاز دارد تا اقدامات بی‌سابقه و مهمی را در مقابله با این تهاجم‌ها انجام دهد.

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین طبق برنامه بناست در ۲۸ اکتبر در رام‌الله تشکیل جلسه دهد تا درباره اقدامات مورد نیاز برای مقابله با تحریم‌های شدید تصمیم‌گیری کنند، چرا که اکنون با توجه به تحریم‌های موجود پروژه‌های ملی و حقوق بشری در فلسطین کاملا در خطر قرار گرفته است. همچنین آنچه مشخص است، امریکا دیگر تمایلی به تشکیل دولت فلسطینی در شرق بیت‌المقدس ندارد و عملا به دنبال تسلیم کردن فلسطین برای پذیرش طرح معامله قرن دونالد ترامپ هستند.

سلیم الزعنون سخنگوی شورای ملی فلسطین می‌گوید: جلسه آینده بر ایجاد یک سازو کار در راستای مقابله با اقدامات اسراییل برای محافظت از مردم فلسطین تمرکز دارد.شورای ملی فلسطین و کمیته مرکزی فتح بناست در پاسخ به سیاست‌های اسراییل و دولت ایالات متحده نسب به فلسطینی‌ها، به ویژه توقف کمک‌های مالی ایالات متحده به سازمان ملل متحد تصمیم‌گیری کنند. گفته می‌شود بناست که محمود عباس قبل از نشست سراسری بحث توقف هماهنگی‌های امنیتی میان نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان و ارتش اسراییل را در کرانه باختری اعلام کند.

مقامات می‌گویند که زمان استراتژی جدید فلسطین
فرا رسیده است. دولت ایالات متحده و اسراییل قوانین بازی را تغییر داده‌اند و این نشان می‌دهد که ما نیازمند استراتژی جدیدی برای مقابله با توطئه علیه مردم‌مان هستیم.جبریل رجوب یکی از مقام‌های ارشد فتح نیز هفته گذشته عنوان کرده بود که فلسطینی‌ها باید به سمت قطع کامل روابط با اشغالگران به منظور حفاظت از مردم فلسطین پیش بروند. صائب عریقات دبیرکل سازمان آزادیبخش فلسطین روز دوشنبه گفت: ما باید علاوه بر قطع کامل روابط با اسراییل و ایالات متحده به دنبال عضویت در سایر سازمان‌های بین‌المللی دیگر باشیم. همچنین فلسطینی‌ها با وجود اعتراض‌های اسراییل و امریکا شکایت از اسراییل را در خصوص جنایت جنگی در نوار غزه، شهرک‌سازی غیرقانونی و اعمال خشونت در بیت‌المقدس علیه فلسطینیان را به دادگاه کیفری بین‌المللی بردند و علیه اسراییل طرح دعوی کردند.گفتنی است، حملات در بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی علیه فلسطینیان افزایش پیدا کرده و حضور یهودیان نیز گسترش یافته است. فلسطینیان معتقد هستند که این بازدیدها بخشی از برنامه‌ای اسراییلی‌ها برای کنترل بیشتر بر این مناطق است.

صائب عریقات دبیرکل سازمان آزادیبخش فلسطین عنوان کرده است که رهبری فلسطین به دنبال تصمیم برای آینده روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی با اسراییل است. وی همچنین عنوان کرد که این احتمال وجود دارد نامه به رسمیت شناختن فلسطین توسط سازمان آزادیبخش نیز لغو شود. او به نامه ۱۹۹۳ یاسر عرفات رهبر فقید سازمان آزادیبخش فلسطین به اسحاق رابین نخست‌وزیر وقت اسراییل اشاره دارد که در آن نوشته شده است که سازمان آزادیبخش فلسطین حق حاکمیت اسراییل را در صلح و امنیت به رسمیت می‌شناسد. عریقات همچنین اضافه کرد که اقدامات جدید فلسطین در راستای حمایت از پروژه ملی فلسطین در راستای وحدت سیاسی و جغرافیایی فلسطین برای جلوگیری از جدایی کرانه باختری از نوار غزه است که این بسیار ضروری است.

از طرفی دیگر در این میان محمود عباس نگران شرایط حماس با اسراییل است. گفته می‌شود که تلاش‌هایی برای صلح میان حماس و اسراییل از سوی مصر وجود دارد و در این بین تشکیلات خودگردان بسیار ناراضی است، زیرا نگران آن است که بدون نظارت تشکیلات خودگردان دولتی جدید در نوار غزه شکل بگیرد. از همین رو تاکنون عباس تلاش کرده که توافق احتمالی میان اسراییل و حماس شکل نگیرد، زیرا معتقد است که هر گونه توافق باید با رضایت سازمان آزادیبخش صورت گیرد، بدون اینکه توافق صلح فتح و حماس اجرایی شود و حماس به توافق جداگانه‌ای در نوار غزه دست پیدا کند از همین رو عباس تهدید کرده هرگونه توافق بدون هماهنگی با تشکیلات خودگردان فلسطینی منجر به شکست خواهد شد و فشارهای مصر برای به ثمر نشاندن این امر ناموفق بوده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد که هیچ‌کس جز خود فلسطینی‌ها نمی‌تواند آنها را نجات دهند اما واقعیت آن است تغییر استراتژی در دوره‌ای صورت می‌گیرد که مشخص نیست تا چه حد می‌تواند ثمر‌بخش باشد و تبدیل به نوشدارویی برای فلسطینیان شود.

سفری برای اتمام حجت

عباس کامل رییس سازمان اطلاعات مصر قصد دارد به تل‌آویو، رام‌الله و اردن سفر کند و در خصوص توافق آتش‌بس در مرز نوار غزه و نیز آشتی داخلی رایزنی‌هایی داشته باشد. به گزارش فارس به نقل از العربی الجدید، قرار است کامل با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان و رهبران فتح در هفته آینده دیدار کند و در این دیدار دو طرف درباره برخی بندهایی که تشکیلات خودگردان و رهبران فتح برای آشتی داخلی مشخص کرده‌اند، رایزنی ‌شود. منابع مصری اعلام کردند عباس کامل این‌بار با پیامی واضح به دیدار عباس می‌رود؛ عباس یا باید در مسیر مذاکرات که حماس از آن استقبال بسیار زیادی کرده، همکاری کند یا اینکه مصر از میانجیگری در مذاکرات آشتی میان فتح و حماس به صورت کلی عقب‌نشینی ‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید