تهران
کد خبر:37985
پ

۲۸۵ هزار مهاجر غیرقانونی در ترکیه دستگیر شد

اداره مهاجرت ترکیه اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۸۵ هزار مهاجر غیرقانونی درمناطق مختلف این کشور دستگیر شده‌اند.

به گزارش مدارشرقی، اداره کل مهاجرت وابسته به وزارت کشور ترکیه با انتشار گزارشی اعلام کرد که ۲۸۵ هزار و ۲۷ مهاجر غیرقانونی در سال ۲۰۲۲ در سراسر این کشور دستگیر شده اند.

 

به نوشته آناتولی، براساس داده‌های این نهاد، شهروندان کشورهای مختلفی از جمله افغانستان، پاکستان، سوریه، فلسطین٬ عراق، ایران٬ گرجستان٬ میانمار و مولداوی در این فهرست قرار دارند.

 

بر اساس این آمار، سال گذشته میلادی ۱۱۵,۷۷۵ افغان، ۱۵,۳۶۷ پاکستانی، ۴۵,۹۰۹ سوری، ۱۴,۲۷۰ فلسطینی، ۶,۶۲۸ عراقی، ۵,۸۴۹ ایرانی٬ ۱,۰۹۴ گرجستانی٬ ۶۷ میانماری٬‌ ۱۲۸ مولداویایی و ۷۹,۹۴۰ نفر از اتباع سایر کشورها در ترکیه دستگیر شده‌اند.

 

اداره مهاجرت ترکیه اعلام کرد کسانی که از راه‌های غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند، پس از تهیه مدارک و هزینه سفر برای آنها، در مراکز استرداد موقت مهاجران نگهداری و با پروازهای چارتر به کشورهایشان بازگردانده می‌شوند.

 

بنابر اعلام اداره مهاجرت ترکیه ۳۰ مرکز استرداد موقت در استان‌های مختلف این کشور برای نگهداری مهاجران غیرقانونی ایجاد شده است.

 

آمار مهاجران غیرقانونی دستگیر شده در سال ۲۰۲۲ در ترکیه در مقایسه با ۸ سال پیش (۲۰۱۴) حدود ۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

 

از سوی دیگر٬ یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۹۴ تبعه خارجی با انواع اقامت‌ از جمله خانوادگی، دانشجویی و کوتاه مدت در ترکیه زندگی می‌کنند.

 

با نزدیک شدن به زمان انتخابات، و تلاش احزاب مختلف برای جلب آرای مردم این کشور، موضوع ساماندهی مسئله پناهجویی در ترکیه، به یکی از موضوعات اصلی تبلیغات انتخاباتی احزاب مختلف تبدیل شده است. بر اساس نظرسنجی های مختلف بیشتر شهروندان ترکیه خواستار اقدامات فوری در زمینه ساماندهی به مسئله پناهجویی در این کشور به ویژه بازگرداندن پناهجویان سوری و افغانستانی به کشورهایشان هستند. گشت های پلیس در میادین بزرگ کلان شهرهای ترکیه، به طور مرتب در حال کنترل هویت اتباع خارجی هستند و کسانی را که به طور غیر قانونی در این کشور به سر می برند به کمپ های دیپورت می فرستند.

منبع: کردپرس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید