تهران
کد خبر:38062
پ

پول ملی لبنان با سقوطی بی‌سابقه رکورد زد

ارزش پول ملی لبنان با سقوط بی‌سابقه از آغاز فروپاشی مالی در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی، از مرز ۵۰ هزار لیره برای هر دلار امریکا عبور کرد.

به گزارش مدارشرقی به نقل از العربی الجدید، هر دلار امریکا امروز در بازار سیاه لبنان در بحبوحه بلاتکلیفی سیاسی و ناکامی در انتخاب رئیس جمهوری جدید، بین ۴۹٫۸۰۰ تا ۵۰٫۵۰۰ لیره معامله شد؛ امری که مستقیما بر افزایش قیمت کالاهای مختلف در لبنان تاثیر گذاشته است.

 

در مقابل، بانک مرکزی لبنان همچنان نرخ رسمی دلار را ۳۸ هزار لیره اعلام کرده است، این در حالی است که برخی منابع از قصد «ریاض سلامه»، رئیس بانک مرکزی لبنان برای افزایش قیمت دلار خبر می دهند.

 

لیره لبنان حدود ۹۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. این پژوهشگر تخصصی با توجه به آنچه در مجله “فارین افرز” منتشر شده است، تولید ناخالص داخلی لبنان را ۶۰ درصد کاهش و نزدیک به ۸۰ درصد را به زیر خط فقر رسانده است که ۱.۵ میلیون آواره سوری ساکن لبنان از این تعداد هستند. شرایط صدها هزار نفر از ساکنان را مجبور به ترک کشور کرد.

 

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ میلادی است.

 

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

 

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

 

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

 

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

 

منبع: شفقنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید