کد خبر: 19122

تاریخ انتشار: آبان ۸, ۱۳۹۷

پوتین در راه تسلط بر پادشاهی‌های عربی خلیج فارس

سرنوشت دمشق مهم است لیکن خاورمیانه منطقه ای است که پا را از جنگ سوریه فراتر می نهد. این منطقه محل تقاطع منافع، جنگ ها، نفت و اتحادهایی است که پوتین مدت هاست تصمیم گرفته روسیه را در آن وارد بازی کند.   به گزارش مدار شرقی، به نقل از روزنامه ایتالیایی “ایل جورناله” کرملین می‌خواهد […]

سرنوشت دمشق مهم است لیکن خاورمیانه منطقه ای است که پا را از جنگ سوریه فراتر می نهد. این منطقه محل تقاطع منافع، جنگ ها، نفت و اتحادهایی است که پوتین مدت هاست تصمیم گرفته روسیه را در آن وارد بازی کند.

 

پوتین

به گزارش مدار شرقی، به نقل از روزنامه ایتالیایی “ایل جورناله” کرملین می‌خواهد مانع از آن گردد که آنها خسارات جدید دیگری در سوریه و عراق وارد کنند و قصد دارد تا آنجا که ممکن است آنها را از محور با آمریکا جدا کند.
این راهبرد آسانی نیست. حدود ده روز پیش یک هیأت روسی از خلیج فارس دیدن کرده است. این هیأت به ریاست الکساندر لاورنتیف، نمایندۀ پوتین در امور سوریه قبل از عزیمت به امارات عربی و سپس عمان، با محمد بن سلمان و سایر مقامات ریاض دیدار کرد.
سفر وی حائز اهمیت است. هم به لحاظ برهه بحرانی که این سفر در آن انجام گرفت (به سبب قتل خاشقجی) و هم به سبب عزیمت به کشورهای مشخصی که هر یک از اهمیت خاصی برخوردار هستند.
اولین هدف تسهیل در راهبرد مسکو در سوریه است. خاتمۀ جنگ در این کشور در این برهه یکی از مسائل مهم دستور کار کرملین به شمار می آید و پادشاهی های حاشیۀ خلیج فارس نقش مهمی در هرج و مرج سوریه داشته و هنوز هم دارند.
هدف روسیه این است که کشورهای حاشیۀ خلیج فارس یک بار برای همیشه از اینکه دمشق را هدف قرار دهند، دست بکشند و به یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ کمک کنند. پوتین می داند که این کشورها می توانند در آیندۀ سوریه تأثیرگذار باشند.
هدف این هیأت فقط سوریه نیست. سرنوشت دمشق مهم است لیکن خاورمیانه منطقه ای است که پا را از جنگ سوریه فراتر می نهد. این منطقه محل تقاطع منافع، جنگ ها، نفت و اتحادهایی است که پوتین مدت هاست تصمیم گرفته روسیۀ خود را در آن وارد بازی کند.
در این میان روشن است که آمریکا و کشورهای دیگر را به چالش می کشد. دیدار هیأت روسی یک روز قبل از ورود پمپئو به ریاض صورت گرفت. این هم زمانی به نفع پوتین است.
معاون وزیر خارجۀ روسیه نیز با فرستادۀ ویژه سازمان ملل در امور یمن دیدار کرد. طی آن مورد مدح و ستایش نمایندۀ سازمان ملل به سبب حمایت روسیه از تلاش این سازمان برای خاتمه دادن به جنگ یمن قرار گرفت.
وزیر انرژی عربستان نیز که از سوی خبرگزاری روسی تاس مورد مصاحبه قرار گرفته بود پیام های روشنی ارسال نمود. عربستان می کوشد تولید نفت را از روزانه ١٠,٧ میلیون بشکۀ کنونی به ١١ میلیون بشکه افزایش دهد و حاضر است در صورت لزوم تا حداکثر ظرفیت یعنی ١٢ میلیون بشکه در روز نیز برساند. سیاستی که موردپسند مسکو و نه آمریکا می باشد.
وزیر انرژی عربستان توضیح داد که کشورش و روسیه سعی دارند همکاری آیندۀ خود را تقویت نمایند.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi