کد خبر: 19184

تاریخ انتشار: آبان ۱۲, ۱۳۹۷

«پدرسن» نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه کیست؟

سابقه دیپلماتیک پدرسن نشان می‌دهد که او در وزارت خارجه نروژ، مسئولیت اداره آسیا و اقیانوس آرام را نیز برعهده داشته و برهمین اساس با فضا و تحولات خاورمیانه چندان غریب نیست. به گزارش مدار شرقی، ایتارتاس گزارش داد بنا بر اعلام منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد، «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان «گیر پدرسن» (Geir Pedersen) دیپلمات […]

سابقه دیپلماتیک پدرسن نشان می‌دهد که او در وزارت خارجه نروژ، مسئولیت اداره آسیا و اقیانوس آرام را نیز برعهده داشته و برهمین اساس با فضا و تحولات خاورمیانه چندان غریب نیست.

گیر پدرسن

به گزارش مدار شرقی، ایتارتاس گزارش داد بنا بر اعلام منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد، «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان «گیر پدرسن» (Geir Pedersen) دیپلمات نروژی را به عنوان گزینه جایگزین «استفان دی‌ میستورا» در سمت فرستاده ویژه این سازمان در امور سوریه معرفی کرده است.

بر این اساس، دبیرکل سازمان ملل متحد طی نامه‌ ای به شورای امنیت خواستار حمایت این شورا از کاندیداتوری پدرسن شده است.

بر اساس اظهارات منابع مذکور، پدرسن تایید ضمنی و غیررسمی پنج عضو دائم شورای امنیت (روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و انگلیس) را کسب کرده است.

استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه تا پایان نوامبر از این سمت کنار می رود. در حالی که مذاکرات صلح سوریه در آستانه خوب پیش می رفت، اما دی‌ میستورا به طور ناگهانی اعلام کرد که به دلایل خانوادگی از سمت خود کناره‌ گیری می‌ کند.

دی‌مستورا از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در ۷ سال پیش، بیشترین زمان را در سمت فرستاده سازمان ملل متحد در امور این کشور در میان دیگر فرستاده‌ها گذراند. او جانشین کوفی عنان دبیرکل سابق و فقید سازمان ملل متحد و اخضر ابراهیمی دیپلماتیک الجزایری در این سمت شد که به دلیل انسداد سیاسی کناره‌گیری کرده بودند و در واقع سومین فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بود که این سمت را به مدت ۴ سال اداره کرد.

انتصاب نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه به نقل از گوترش

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نامه خود به شورای امنیت در ارتباط با انتخاب نماینده ویژه این سازمان در امور سوریه نوشته است: «برای اتخاذ این تصمیم، مشورت‌های گسترده‌ای را (با طرف‌های مختلف) از جمله دولت جمهوری عربی سوریه انجام دادم. آقای پدرسن با کمک به حصول راهکار سیاسی معتبر و فراگیر که آرزوهای دموکراتیک مردم سوریه را برآورده کند، به تمام طرف‌ها در سوریه کمک خواهد کرد.»

در حال حاضر سازمان ملل در تلاش است تا بتواند کمیته‌ای را شامل نمایندگانی از دولت سوریه، معارضان و کشورهای ضامن آتش‌بس برای تدوین قانون اساسی این کشور تشکیل دهد و به همین منظور انتصاب نماینده جدید این سازمان در امور سوریه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

در عین حال کناره گیری دی میستورا و انتصاب پدرسن در حالی است که نبردهای داخلی در سوریه همچنان ادامه دارد و دهها هزار تن به علت درگیری های خونین هنوز آواره هستند.

«پدرسن» کیست؟

در صورت تائید کاندیداتوری پدرسن در شورای امنیت، وی چهارمین نماینده سازمان ملل در امور سوریه خواهد بود.«گیر پدرسن» در حال حاضر دارای پنج فرزند و سفیر نروژ در چین است.

او پیش از این به عنوان نماینده ویژه نروژ در سازمان ملل و نماینده شخصی دبیرکل وقت سازمان ملل متحد برای جنوب لبنان فعالیت کرده و همچنین سفیر نروژ در آلمان بوده است.

جالب آنکه پدرسن برای دومین بار جایگزین دی میستورا می شود. وی در سال ۲۰۰۵ جایگزین دی میستورا به عنوان نماینده شخصی دبیر کل وقت سازمان ملل متحد برای جنوب لبنان شده بود.

همچنین سابقه دیپلماتیک پدرسون نشان می‌دهد که او در وزارت خارجه نروژ، مسئولیت اداره آسیا و اقیانوس آرام را نیز برعهده داشته و برهمین اساس با فضا و تحولات خاورمیانه چندان غریب نیست.

پدرسن همچنین تجربه نمایندگی نروژ در منطقه تحت کنترل سازمان آزادی بخش فلسطین را از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ برعهده داشته است و این تجربه یک مزیت مضاعف برای او درجهت آشنایی با تحولات منطقه شامات به شمار می‌رود.

کار سخت پدرسن در سوریه

پدرسن به عنوان جانشین دی‌میستورا، ماموریت دشواری در مذاکرات سیاسی خواهد داشت. غرب با تاکید بر ضرورت ایفای نقش در بازسازی سوریه، خواستار تشویق پناهجویان سوری در اروپا و خاورمیانه برای بازگشت به کشورشان است، اما از سوی دیگر این اهداف با ایفای نقش متناقض غرب در سوریه و تداوم حضور نظامی آمریکا در شمال سوریه در تضاد است و همین رویکرد متناقض غرب در برابر مسائل سوریه باعث بن بست و بی نتیجه ماندن اقدامات سازمان ملل در امور سوریه طی هفت سال گذشته شده است.

براین اساس در شرایط فعلی، پدرسن از یک طرف خود را در شرایطی می‌بیند که لازم است زمینه را برای پیگیری راه حل سیاسی و ایجاد ثبات در سوریه فراهم کند و از سوی دیگر در برابر تداوم حضور ائتلاف نظامی آمریکا در شمال سوریه قادر به اقدامی خاص نخواهد بود و همین وضعیت بن بست پیشین را در برابر پدرسن در ارتباط با سوریه تداوم خواهد بخشید.

همچنین در حالی که در راه حل سیاسی بر گفتگوی همه طرف‌ها در سوریه تاکید می‌شود، اما تجارب گذشته نشان می‌دهد که کشورهای غربی و آمریکا حاضر به پذیرش واقعیات عرصه میدانی و از سوی دیگر تن دادن به خواست مردم نیستند و همچنان بر لزوم عدم نقش آفرینی بشار اسد در آینده سوریه تأکید می‌کنند و همین رویکرد به تداوم بن بست در راه حل‌های مربوط به سوریه منجر خواهد شد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi