کد خبر: 19264

تاریخ انتشار: آبان ۱۵, ۱۳۹۷

چین علی رغم مخالفت‌های آمریکا، سرمایه‌گذاری در پاکستان را افزایش می‌دهد

تحلیلگران سفر عمران‌خان به چین در شرایط خاص اقتصادی پاکستان را آغاز فصل جدید در روابط اسلام‌آباد-پکن ارزیابی می‌کنند.   به گزارش مدار شرقی، عمران خان نخست‌وزیر پاکستان که در راس هیاتی بلندپایه به چین سفر کرده است در ملاقات با لی که چیانگ همتای چینی از وی خواست برای برون‌رفت از بحران اقتصادی به […]

تحلیلگران سفر عمران‌خان به چین در شرایط خاص اقتصادی پاکستان را آغاز فصل جدید در روابط اسلام‌آباد-پکن ارزیابی می‌کنند.

 

چین و پاکستان

به گزارش مدار شرقی، عمران خان نخست‌وزیر پاکستان که در راس هیاتی بلندپایه به چین سفر کرده است در ملاقات با لی که چیانگ همتای چینی از وی خواست برای برون‌رفت از بحران اقتصادی به پاکستان کمک کند.

به نوشته‌ی ایرنا، عمران خان در سفر به چین، در گفت‌و‌گو با لی که چیانگ همتای چینی خود، توسعه سرمایه‌گذاری چین در کشورش و ارائه وام چند‌میلیارد دلاری به این کشور را خواستار شد.

عمران خان در این دیدار با تشریح اهمیت طرح کریدور اقتصادی چین و پاکستان گفت: سی‌پک برای پاکستان از اهمیت فراوانی برخوردار است و ما به آن به‌عنوان یک فرصت استثنایی برای توسعه اقتصادی خود نگاه می‌کنیم.

نخست‌وزیر پاکستان با بیان اینکه طرح(سی‌پک) باعث رشد اقتصادی این کشور خواهد شد، اضافه کرد: دولت تصمیم دارد تا از این طریق استاندارد زندگی مردم را بالا ببرد. در این ملاقات عمران خان از همتای چینی برای سفر به اسلام‌آباد دعوت کرد.

نخست‌وزیر چین نیز دو کشور را دوست همه فصول خواند و گفت: چین به روابط خوب با پاکستان اهمیت فراوان می‌دهد. این کشور، قرار است حدود ۶۰‌میلیارد دلار در چارچوب طرح «یک کمربند-یک جاده» در پاکستان سرمایه‌گذاری کند و تاکنون چندین طرح زیربنایی پاکستان با هزینه چند میلیار دلار در این کشور به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

هدف از اجرای کریدور اقتصادی چین پاکستان، اتصال سه ایالت شرقی چین از طریق مسیرهای جاده‌ای و ریلی به بندر در حال احداث گوادر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان است و چین قصد دارد تولیدات و کالاهای خود را از طریق بندر گوادر به کشورهای جهان صادر کند. دولت پکن همچنین قصد دارد منابع انرژی را از طریق کریدور سی‌پک به مناطق شرقی چین منتقل کند.

از سوی دیگر دولت پاکستان در نظر دارد از صندوق بین‌المللی پول نیز وام چند‌میلیارد دلاری دریافت کند. سیدطارق فاطمی مشاور نخست‌وزیر پیشین پاکستان در مقاله‌ای که در روزنامه «نیوز» پاکستان منتشر شد، در واکنش به سفر عمران خان به پکن وشت: دوستی پاکستان و چین از بلند‌ترین قله‌ها بلند‌تر و عمیق‌تر از عمیق‌ترین اقیانوس‌ها و شیرین‌تر از عسل است. چین زمانی که آمریکا و کشورهای غربی از سرمایه‌گذاری در پاکستان به بهانه ناامنی و بی‌‌‌ثباتی خودداری می‌کنند، ده‌ها‌ میلیارد دلار در این کشور و در چارچوب کریدور اقتصادی چین و پاکستان سرمایه‌گذاری کرد. این کشور همچنین در روزهای سخت و مشکلات و چالش‌های داخلی و خارجی در کنار پاکستان بوده است و در مجامع بین‌المللی نیز از پاکستان دفاع کرده است.

این سیاستمدار ارشد پاکستانی در ادامه مقاله خود می‌افزاید: متاسفانه سخنان نسنجیده یکی از مشاوران نخست‌وزیر علیه چین نه‌تنها حیرت مقامات بلندپایه پکن را در پی داشت بلکه باعث شد تا برخی از سیاستمداران چینی نسبت به آن اظهار ناخرسندی کنند. این مشاور (عبدالرزاق داوود) یکی از دوستان نزدیک ژنرال پرویز مشرف دیکتاتور سابق پاکستان بوده است و معلوم نیست که سخنان وی موضع دولت پاکستان را بیان می‌کند یا اینکه وی خود به‌صورت شخصی این سخنان را بر زبان رانده است.

طارق فاطمی آورده است: توافقنامه کریدور اقتصادی چین-پاکستان در آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی و در سفر کوتاه شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور این کشور به پاکستان صورت گرفت. چین همچنین نیروگاه اتمی چشمه را در پاکستان احداث کرده است و قصد دارد چند نیروگاه دیگر اتمی برای تولید برق در پاکستان احداث کند. این کشور همچنین به‌صورت مشترک با پاکستان جنگنده هوایی تندر را ساخته است.

پاکستان تلاش می‌کند تا با سرمایه‌گذاری عظیم چین زیربناهای این کشور را بازسازی کند و به بحران انرژی نیز پایان دهد. این سیاستمدار پاکستانی در ادامه نوشت: آمریکا بارها با طرح سی‌پک مخالفت کرده است و برخی از مسئولان دولتی پاکستان نیز با همصداشدن با آمریکا اعلام کرده‌اند که طرح کریدور اقتصادی چین باعث بدهکارشدن پاکستان در درازمدت خواهد شد.

اشاره «طارق هاشمی» به سخنان «عبدالرزاق داوود» است. «عبدالرزاق داوود» از صنعتگران پاکستانی و از اعضای کمیته ۹نفره بازنگری طرح «سی‌پک» اخیرا با انتقاد از اقدام ناقص و بدون برنامه دولت پیشین این کشور در حمایت از برنامه‌های این طرح گفت: مسئولان عالی‌رتبه دولت حزب مسلم لیگ نواز بسیاری از نواقص موجود در این طرح را نادیده گرفتند.

مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور صنایع نساجی و سرمایه‌گذاری همچنین گفت: شرکت‌های چینی بر اساس توافق با دولت پاکستان از مزیت‌های سرشاری برخوردار می‌شوند.

از سوی دیگر، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین که به پاکستان سفر کرده بود، آمادگی پکن برای گفت‌و‌گوی دوباره با دولت جدید پاکستان برای رفع نواقص کریدور مشترک اقتصادی چین-پاکستان موسوم به «طرح سی‌پک» را اعلام کرد.

وانگ یی در دیدار با مقامات پاکستانی گفت: طرح سی‌پک به هیچ‌عنوان برای تحمیل بدهی بر پاکستان نیست، بلکه با تکمیل آن همه طرف‌ها از مزیت‌های اقتصادی آن سود می‌برند.

داوود مشاور نخست‌وزیر پاکستان پیشنهاد توقف یک‌ساله این طرح را مطرح کرده و گفته بود: طی این مدت دولت می‌تواند درباره رفع نواقص تصمیم‌گیری کند. برخی از مسئولان عالی‌رتبه دولت پاکستان موافقت خود را با ایده تکمیل بلندمدت این پروژه و افزایش دوران پرداخت بدهی برای جلوگیری از ورشکستگی دولت (پاکستان) در آینده را اعلام کردند.

در حال حاضر دولت جدید پاکستان در بدترین شرایط بحران مالی و اقتصادی قرار دارد و اسلام‌آباد برای افزایش ذخایر ارزی کشور در پی اخذ کمک مالی از دوستان خود یا صندوق بین‌المللی پول است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi