کد خبر: 19129

تاریخ انتشار: آبان ۹, ۱۳۹۷

پاکستان برای توسعه اقتصادی به ثبات در افغانستان نیاز دارد

با توجه به تلاش‌های پاکستان برای حضور در بازار اقتصادی منطقه آسیای مرکزی، امنیت و صلح افغانستان می‌تواند نقش اساسی در این روند داشته باشد.   به گزارش مدار شرقی، بعد از رشد چشمگیر چین در داشتن نفوذ اقتصادی بر کل جهان و پروژه اخیر این کشور تحت عنوان جاده ابریشم و کریدور اقتصادی با […]

با توجه به تلاش‌های پاکستان برای حضور در بازار اقتصادی منطقه آسیای مرکزی، امنیت و صلح افغانستان می‌تواند نقش اساسی در این روند داشته باشد.

 

پاکستان و افغانستان

به گزارش مدار شرقی، بعد از رشد چشمگیر چین در داشتن نفوذ اقتصادی بر کل جهان و پروژه اخیر این کشور تحت عنوان جاده ابریشم و کریدور اقتصادی با پاکستان، اسلام‌آباد تا حدودی برای گسترش حوزه اقتصادی خود در منطقه تشویق شده است. از جمله مناطق اقتصادی مناسب برای صادرات تولیدات پاکستان می‌توان به منطقه کشورهای آسیای مرکزی اشاره کرد که البته فعال‌بودن مسیر صادرات این کشور به این منطقه مستلزم امنیت در کشور افغانستان است.

پاکستان برای گسترش حوزه صادرات خود به منطقه آسیای مرکزی و واردات منابع انرژی از این کشورها نیازمند برقراری امنیت در کشور افغانستان است.

به گزارش تریبیون پاکستان، با توجه به گذر مسیر صادرات تجاری این کشور به منطقه آسیای مرکزی از افغانستان، اسلام‌آباد تاکنون اقدامات مناسبی در پیشبرد روند مذاکرات صلح افغانستان انجام داده است. پاکستان همچنین تعداد زیادی از پناهجویان افغان را تحت حمایت خود قرارداده و هزینه‌های بسیاری از جمله مسکن، درمان و آموزش در اختیار آنان قرار داده است.

اسلام آباد هم‌اکنون خواهان بازگشت پناهجویان افغان است و این امر مستلزم تسریع به تلاش‌های دولت کابل برای تامین صلح و امنیت در این کشور است. علاوه براین، پروژه تجاری سی‌پک(کریدور اقتصادی چین و پاکستان) نیز مستلزم برقراری امنیت و صلح در کشور افغانستان است.

در حقیقت باید گفت پروژه سی‌پک هم در توسعه اقتصادی کشور پاکستان و هم افغانستان دارای نقش کلیدی است. این پروژه می‌تواند فرصت طلایی در اختیار افغانستان برای ملحق‌شدن به اقتصاد منطقه قرار دهد.

پیش از این نیز «شاهد‌ خاقان‌ عباسی» نخست‌وزیر موقت پاکستان با شرکت در سمیناری در کراچی در اردیبهشت سال جاری از گسترش روابط تجاری با کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان خبر داده بود.

وی افزوده بود: کریدور چین پروژه‌ای برای نسل‌های آینده پاکستان است که مسیر تجارت با کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان را بیش از پیش هموار می‌کند. رونق تجارت با غرب چین، کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان از دستاوردهای این کریدور اقتصادی است.

همچنین وزیر خارجه چین در ماه دسامبر سال گذشته ابراز امیدواری کرده بود که این کریدور اقتصادی ۵۰‌میلیارد دلاری بین چین و پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد. پروژه کریدور اقتصادی چین-پاکستان تحت رهبری چین به منظور تقویت نه‌تنها ساختار اقتصادی پاکستان، بلکه اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی نیز تنظیم شده است.

ادعای رسانه پاکستانی در تلاش برای صلح و امنیت در افغانستان در حالی است که کابل همواره اسلام‌آباد را به حمایت از گروه‌های تروریستی به‌ویژه طالبان و داعش و ایجاد ناامنی در این کشور متهم کرده است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi