کد خبر: 22314

تاریخ انتشار: فروردین ۱, ۱۳۹۸

نیویورک تایمز: حواستان به ستون‌های در حال ریزش خاورمیانه باشد

یک روزنامه‌نگار آمریکایی در جدیدترین یادداشت خود با عنوان «حواستان به ستون‌های در حال ریزش خاورمیانه باشد»، از نگرانی اصلی شاه اردن سخن گفت. به گزارش مدار شرقی، «توماس فریدمن» روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی که هفته‌ای دو بار برای روزنامه نیویورک‌تایمز می‌نویسد، در یادداشتی جدید از دغدغه اصلی شاه اردن خبر داد. فریدمن در […]

یک روزنامه‌نگار آمریکایی در جدیدترین یادداشت خود با عنوان «حواستان به ستون‌های در حال ریزش خاورمیانه باشد»، از نگرانی اصلی شاه اردن سخن گفت.

خاورمیانه

به گزارش مدار شرقی، «توماس فریدمن» روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی که هفته‌ای دو بار برای روزنامه نیویورک‌تایمز می‌نویسد، در یادداشتی جدید از دغدغه اصلی شاه اردن خبر داد.

فریدمن در یادداشت خود با این محور که ستون‌های قدیم خاورمیانه در حال فرو ریختن است، توانایی کشورهای عربی برای تأمین فرصت‌های شغلی دولتی برای شهروندان را یکی از این ستون‌ها دانست که در کشورهای عربی به دلیل کاهش قیمت نفت در حال از بین رفتن است. 

او هنگام بیان این مسئله، به شاه اردن اشاره کرد و نوشت، «عبدالله دوم شاه اردن اخیرا به گروهی از نظامیان آمریکایی که به دیدار او رفته بودند، گفته،  آنچه شب‌ها او را بی‌خواب می‌کند، فقط یک چیز است؛ نه داعش نه القاعده، بلکه این واقعیت که ۳۰۰،۰۰۰ اردنی بیکار هستند و ۸۷ درصد آن‌ها بین ۱۸ تا ۳۹ سال سن دارند، یعنی در بهترین سن برای کار قرار دارند».

فریدمن ادامه داد که اردن اخیرا شاهد بود که دانشجویان بیکار خارج از کاخ عبدالله تحصن کرده بودند و بیکاران و کسانی که مشکلات اقتصادی دارند، تظاهرات‌هایی در سراسر اردن برپا کردند. در عین حال، بیکاران در نوار غزه نیز در هفته گذشته تظاهرات کردند و سودان و الجزائر هم شاهد اتفاقات مشابه هستند. 

طبق برخی گزارش‌های خبری، اردن مثل کشورهای عربی دیگر از منابع غنی نفت و گاز برخوردار نیست و از کمک مالی دیگر کشورها بهره برده است. اما نگرانی شاه اردن که فریدمن به آن اشاره کرده وقتی بهتر درک می‌شود که نگاهی به رابطه اردن و عربستان در دوره سلمان بن عبدالعزیز و ولی‌عهد او محمد بن سلمان انداخته شود. روابط دو کشور به دلیل مسائلی مثل «معامله قرن» که قرار است بار بخش بزرگی از آوارگان فلسطینی را بر عهده اردن بیندازد، سبب اختلاف دو کشور شده و عربستان نیز کمک‌های مالی خود به این کشور را قطع کرده است. 

شاه اردن برای جبران کمبود کمک مالی به کشورش، اخیرا به ترکیه سفر و توافق‌های اقتصادی متعددی امضا کرد. به نظر می‌رسد اردن با توجه به وضعیت اقتصادی خود و منطقه و افزایش آمار بیکاری در این کشور، روزهای سختی را در پیش دارد که شاه اردن از آن بشدت نگران شده است. 

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com