تهران
کد خبر:40285
پ

نیمی از سهام آرامکو را خارجی ها خریدند

خبرگزاری رویترز گزارش داد که سفارش‌های زیادی از آمریکا، بریتانیا، هنگ‌کنگ و ژاپن برای خرید سهام آرامکو ارائه شده و وضعیت درخواست خرید سهام این غول نفتی نسبت به عرضه پیشین سهام آرامکو در سال ۲۰۱۹ بهبود چشمگیری یافته است

به گزارش مدار شرقی، عربستان سعودی حدود ۱۱.۲ میلیارد دلار از سهام شرکت ملی نفت خود، آرامکو، را در بورس واگذار می‌کند و بیش از نیمی از سهام برای فروش به خارجی‌ها در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۹ خرداد از قول منابع آگاه گزارش داد که سفارش‌های زیادی از آمریکا، بریتانیا، هنگ‌کنگ و ژاپن برای خرید سهام آرامکو ارائه شده و وضعیت درخواست خرید سهام این غول نفتی نسبت به عرضه پیشین سهام آرامکو در سال ۲۰۱۹ بهبود چشمگیری یافته است.

یک منبع گفته است ۱۲۰ سرمایه‌گذار بین‌المللی به سهامداران جدید آرامکو اضافه خواهد شد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش داده که ۶۰ درصد از سهام ارائه شده، برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده است.

ارزش هر سهم شرکت آرامکو در روش جدید ارائه آن در بازار بورس حدود ۷.۲۷ دلار در نظر گرفته شده است و ۱۱.۲ میلیارد دلار سهام ارائه شده، حدود ۶۴ صدم درصد از کل ارزش شرکت آرامکو را تشکیل می‌دهد.

ارزش این غول بزرگ نفتی کلا ۱.۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

هم‌اکنون ۸۲ درصد سهام آرامکو در دست دولت، ۱۶ درصد در دست صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی و ۲ درصد متعلق به سرمایه‌گذاران خصوصی و خارجی است.

عربستان سعودی در نظر دارد از محل فروش سهام این شرکت، نزدیک به یک تریلیون دلار برای متنوع‌سازی اقتصاد کشور سرمایه جذب کند.

سود خالص شرکت آرامکو در سه ماهه ابتدایی امسال ۲۷.۳ میلیارد دلار بود و ۲۰.۳ میلیارد دلار به سهامداران خود (دولت عربستان سعودی، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و سهامداران دیگر) سود پرداخت کرده است.

سود خالص این شرکت برای سال جاری بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.
آرامکو ماه گذشته ۴۰ درصد از سهام شرکت نفت و گاز پاکستان، همچنین ۱۰۰ درصد از سهام شرکت توزیع سوخت «اسماکس» شیلی را خریداری کرد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید