تهران
کد خبر:26932
پ

معرفی کتاب «در سپهر اقتصاد و سیاست»

کتاب «در سپهر اقتصاد و سیاست» حاوی گزیده‌ای از مصاحبه‌ها و یادداشت‌‌های مطبوعاتی سال‌های اخیر غلامرضا نظربلند، اقتصاددان و سفیر ایران در سریلانکا در دوره اصلاحات است که انتشارات لوح فکر با مدیریت علیرضا خدادوست آن را در ۲۵۸ صفحه منتشر و روانه بازار کرده است.   به گزارش مدار شرقی، در پشت جلد این […]

کتاب «در سپهر اقتصاد و سیاست» حاوی گزیده‌ای از مصاحبه‌ها و یادداشت‌‌های مطبوعاتی سال‌های اخیر غلامرضا نظربلند، اقتصاددان و سفیر ایران در سریلانکا در دوره اصلاحات است که انتشارات لوح فکر با مدیریت علیرضا خدادوست آن را در ۲۵۸ صفحه منتشر و روانه بازار کرده است.

 

به گزارش مدار شرقی، در پشت جلد این کتاب در شرح پیکره‌بندی آن چنین آمده است: «یادداشت‌ها و گفت‌وگوهای پیش از سال ۱۳۹۷ تنوع موضوعی زیادی داشتند؛ بنابراین هر آنچه را که با اقتصاد و سیاست سنخیتی داشت، گزینش کرده و ذیل بخش‌های شش‌گانه کتاب قرار دادیم. چنین گزینشی برای سال ۱۳۹۷ ضرورت نداشت؛ چرا‌که فراوانی رویدادهای سیاسی و اقتصادی به قدری بود که پرداختن به آنها مجالی برای زمینه‌های دیگر باقی نمی‌گذاشت.

از‌این‌رو بیش از نیمی از ۴۰ فصل کتاب به وقایع کشور در حوزه اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی در آن سال اختصاص دارد که موضوعاتی مانند خروج آمریکا از برجام، تلاطمات لجام‌گسیخته ارزی، رونمایی از پرونده‌های جدید فساد و بی‌انضباطی گسترده مالی و کارگروه ویژه اقدام مالی، به اختصار اف‌ای‌تی‌اف را در بر می‌گیرد».نظربلند که تحصیلات خود را در دانشگاه‌های داخل و خارج در رشته‌های بانکداری، اقتصاد، مکان‌یابی صنعتی و توسعه، مدیریت و مدیریت مالی با گرایش ارز گذرانده، مطالعات و تحقیقاتش را در سال‌های اخیر بر محور موضوعات مالی و اقتصاد سیاسی قرار داده و چندین کتاب در این زمینه‌ها تألیف کرده است. شناخت او از اقتصاد بین‌المللی و سیاست جهانی که به دلیل دانش آکادمیک و حرفه مرتبطش به دست آمده، او را قادر کرده تا خوانشی عمیق از وقایع و تحولات سیاسی و اقتصادی داشته و جستارهایش از آفت تک‌بعدی‌نگری به دور باشد و گمانه‌زنی‌هایش در بزنگاه زمان واقعیت عینی پیدا کنند.

او تقریبا در همه نوشته‌هایش به مسئولان و اغلب به مردم راهکار ارائه و به این طریق پاسخی کارشناسانه و بدون چشمداشت به نیازهای جامعه داده است.پیش‌از‌این از نظربلند کتاب‌های دیگری مانند «درآمدی بر بحران مالی جهانی»، «فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری» (انگلیسی- فارسی، با مشارکت دکتر حسین عبده‌تبریزی و با ویرایش عبدالله کوثری) و «الگوی دخل و خرج» منتشر شده است. در‌این‌حال، او در پی دعوت فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال ۱۳۹۲، مسئولیت تألیف، تعریف و ویرایش علمی واژگان علوم اقتصادی را بر‌عهده گرفته و از آن زمان تاکنون در کار تهیه مجلدات «فرهنگ جامع زبان فارسی» نیز بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید