کد خبر: 19247

تاریخ انتشار: آبان ۱۴, ۱۳۹۷

متن توافق اسرائیل و گروههای فلسطینی در غزه

طی ماه‌های اخیر وضعیت نوار غزه به خاطر تداوم حملات اسرائیل علیه فلسطینیان معترض در جریان تظاهرات بزرگ راهپیمایی بازگشت در مناطق مرزی و همچنین پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا تشدید و متشنج شده است.      به گزارش مدار شرقی، روزنامه «هاآرتص» در مطلبی با اشاره به حصول توافق آتش‌بس بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی […]

طی ماه‌های اخیر وضعیت نوار غزه به خاطر تداوم حملات اسرائیل علیه فلسطینیان معترض در جریان تظاهرات بزرگ راهپیمایی بازگشت در مناطق مرزی و همچنین پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا تشدید و متشنج شده است. 

 

 

توافق اسرائیل و غزه

به گزارش مدار شرقی، روزنامه «هاآرتص» در مطلبی با اشاره به حصول توافق آتش‌بس بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه، مواردی را به عنوان متن کامل این توافق منتشر کرد.

در ابتدای این مطلب با بیان اینکه راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه باعث شد علی‌رغم تلاش‌های تل‌آویو، جنبش «حماس» به عنوان «یک شریک» در جامعه بین‌المللی شناخته شود، آمده است: «همچنین توافق آتش‌بسی را به مدت ۳ سال برای غزه به دنبال داشت».

در اقدامی کم‌سابقه روز جمعه گذشته، هیأتی از مقامات اطلاعاتی مصر به ریاست یکی از ژنرال‌های ارشد ارتش این کشور به غزه سفر کرده و از مناطق راهپیمایی بازگشت در مرز سرزمین‌های اشغالی بازدید کردند. یک مقام مصری هم برای ملاقات با مقامات اسرائیل و نهایی کردن مفاد طرح پیشنهادی قاهره به تل‌آویو سفر کرد.

بر این اساس، توقف راهپیمایی‌های بازگشت در مناطق مرزی غزه، تسهیل محاصره این منطقه توسط اسرائیل، افزایش محدوده ماهیگیری در ساحل غزه، بازگشایی گذرگاه رفح و صدور مجوز کار برای ۵ هزار کارگر فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی را به همراه دارد.

روزنامه هاآرتص متن کامل توافق را به شرح ذیل ادعا می‌کند:

۱.فلسطینی‌ها باید نظم و آرامش در مناطق مرزی غزه را حفظ کنند و هرکسی که آن را نقض کند به سزای کار خود برسانند.

۲.توقف هرنوع شکل جدیدی از راهپیمایی‌های بازگشت تا پایان سال ۲۰۱۸ از جمله پایان تظاهرات‌های دریایی به سمت منطقه «زیکیم».

۳.مصر متعهد شده تا تلاش کند محاصره غزه تا توقف کامل راهپیمایی‌ها و تظاهرات، به میزان ۷۰% رفع شود و محدوده ماهیگیری در ساحل غزه نیز تا ۱۴ مایل دریایی افزایش یابد.

۴.رفع مشکل حقوق کارمندان و ادارات دولتی در نوار غزه با کمک قطر، مصر و تشکیلات خودگردان فلسطین.اسرائیل نیز اجازه خواهد داد ۵ هزار کارگر فلسطینی زیر ۴۰ سال برای اشتغال به فلسطین اشغالی وارد شوند.

۵.اجرای توافق تبادل زندانیان فلسطینی با صهیونیست‌های مفقود در نوار غزه از طریق میانجی‌گری مصر

۶.این توافق تحت نظارت‌های بین‌المللی از جمله روسیه و سازمان ملل تا حداقل ۳ سال اعتبار خواهد داشت.

۷.گذرگاه رفح با مصر و همچنین گذرگاه‌های تجاری نوار غزه با فلسطین اشغالی به‌صورت دائم باز خواهند ماند.

۸.ارائه کمک مالی و حمایت از بازسازی نیروگاه برق غزه و دیگر پروژه‌های زیرساختی که حدود ۳۰ هزار شغل برای دارندگان مدارک دانشگاهی فراهم می‌کند.

 

این در حالی است که رسانه‌های اسرائیلی پیشتر به نقل از منابعی می‌گویند که تل‌آویو ضمن پذیرش طرح پیشنهادی مصر جهت برقراری آتش‌بس طولانی مدت با حماس، امتیازات بیشتری در مقایسه با قبل، به نوار غزه خواهند داد.

طی ماه‌های اخیر وضعیت نوار غزه به خاطر تداوم خشونت و حملات اسرائیل علیه فلسطینیان معترض در جریان تظاهرات بزرگ راهپیمایی بازگشت در مناطق مرزی و همچنین پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا تشدید و متشنج شده است.

در آخرین درگیری جدی بین غزه و اسرائیل، بامداد ۱۸ مرداد گروه‌های مقاومت فلسطینی در واکنش به حملات هوایی شدید جنگنده‌ها و توپخانه‌های اسرائیل به این منطقه، بیش از ۲۰۰ راکت به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در نزدیکی غزه شلیک کردند. در این حملات به غزه، سه نفر از جمله یک مادر و طفل خردسالش، به کشته شده و ۱۱ نفر زخمی شدند.

راهپیمایی‌ بازگشت از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۷) در راستای تأکید بر حق بازگشت، اعتراض به محاصره غزه و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس، در مرز غزه با فلسطین اشغالی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

گرچه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی از ابتدای آغاز این تظاهرات بر ماهیت مسالمت آمیز آن تأکید کردند اما اسرائیل برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان از گلوله استفاده می‌کند و تا به امروز بیش از ۱۹۵ فلسطینی در این راهپیمایی‌ها کشته شده‌اند و تعداد مجروحان بالای ۲۱ هزار نفر است. حماس اعلام کرده، راهپیمایی‌های بازگشت تا تحقق اهداف موردنظر ادامه پیدا خواهد کرد و دامنه زمانی ندارد.

Likes(0)Dislikes(0)
برچسب ها : , , ,
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi