تهران
کد خبر:29294
پ

ماجرای ورود ترکیه به قبرس و تشکیل جمهوری ترک‌نشین

در ۱۵ نوامبرسال ۱۹۸۳ نیز جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام وجود کرد و گفتگوهای اتحاد که از اولین روزها شروع شده بود تاکنون بی نتیجه بوده است. به گزارش مدار شرقی، ۳۸ سال از تقسیم قبرس می گذرد. جزیره قبرس به عنوان سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه در جنوب غرب آسیا و شرق دریای مدیترانه […]

در ۱۵ نوامبرسال ۱۹۸۳ نیز جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام وجود کرد و گفتگوهای اتحاد که از اولین روزها شروع شده بود تاکنون بی نتیجه بوده است.

قبرس

به گزارش مدار شرقی، ۳۸ سال از تقسیم قبرس می گذرد. جزیره قبرس به عنوان سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه در جنوب غرب آسیا و شرق دریای مدیترانه واقع شده است.

این جزیره از سمت شمال به فاصله ۶۵ کیلومتر با ترکیه، از سمت شرق به فاصله ۱۱۲ کیلومتر با سوریه، ۱۶۲ کیلومتر با لبنان، ۲۶۷ کیلومتر با رژیم اسرائیل و از سمت شمالغربی ۹۵۶ کیلومتر با یونان فاصله دارد.

این جزیره که به دلیل موقعیت استراتژیک خود همواره مورد توجه امپراطوریهای مختلف بوده است در سال ۱۵۷۱ میلادی توسط امپراطوری عثمانی فتح شد. در سال ۱۸۷۸ که امپراطوری عثمانی در جنگ ۹۳ شکست سختی از روسیه خورده بود برای جلب حمایت انگلستان در ازای ۹۲٫۰۰۰ لیره طلا جزیره را به بریتانیا کرایه داد و در جریان جنگ جهانی اول چون عثمانی جزء دول محور و متحد آلمان بود و بر علیه بریتانیا می جنگید بریتانیا الحاق قبرس را اعلام و برای جزیره فرماندار انتخاب کرد.

قبرس

در سال ۱۹۶۰ جزیره قبرس استقلال خود را از بریتانیا با نام جمهوری قبرس  به دست اورد و در این دوره جمعیت یونانی و ترک جزیره در حکومت دارای قدرت یکسانی بودند. درگیری میان دو گروه جمعیتی از هنگامی شروع شد که رئیس جمهور قبرس ماکاریوس سوم درصدد تغییر ۱۳ ماده از قانون اساسی این کشور برامد در حالی که برخی از این ماده ها غیر قابل تغییر بودند. با افزایش درگیریها در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۶۳ جنگ داخلی شروع شد. این درگیریها در سال ۱۹۶۷ شدت گرفت و یونان به صورت غیر رسمی ۱۵٫۰۰۰ نیروی ارتش را وارد جزیره کرد.

با کودتای نظامی سال ۱۹۷۴ در یونان حکومت ملی گرای نظامیها سیاست سختگیرانه تری را در مورد قبرس در پیش گرفت و با تصرف کاخ ریاست جمهوری در تاریخ ۱۵ جولای توسط نیروهای یونانی حاضر در جزیره رئیس جمهور دست نشانده ای را به قدرت رساند.  ترکیه نیز با استناد به ماده ۴ موافقت نامه های زوریخ و لندن در تاریخ ۲۰ ژولای عملیات نظامی را از هوا و دریا آغاز کرد و دو روز بعد در ۲۲ جولای نیروهای ترکیه وارد پایتخت لفکوشه (نیکوزیا) شدند اما با فشارهای بین المللی مجبور به توقف پیش روی شد. در ۱۵ نوامبرسال ۱۹۸۳ نیز جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام وجود کرد و گفتگوهای اتحاد که از اولین روزها شروع شده بود تاکنون بی نتیجه بوده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید