کد خبر: 6582

تاریخ انتشار: خرداد ۵, ۱۳۹۶

قرارداهای سنگین ترکیه با ازبکستان

ترکیه با ازبکستان قراردهایی دوجانبه به ارزش ۲ میلیارد دلار قرارداد امضاء کرد. به گزارش مدار شرقی به نقل از خبرگزاری فارس، «رستم عظیم‌اف» معاون نخست وزیر ازبکستان و رئیس طرف ازبکی کمیسیون مشترک ازبکستان و ترکیه اظهار داشت: شرکت‌های ازبکستان و ترکیه قراردادهای دوجانبه‌‌ای به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار امضاء کردند. وی […]

ترکیه با ازبکستان قراردهایی دوجانبه به ارزش ۲ میلیارد دلار قرارداد امضاء کرد.

به گزارش مدار شرقی به نقل از خبرگزاری فارس، «رستم عظیم‌اف» معاون نخست وزیر ازبکستان و رئیس طرف ازبکی کمیسیون مشترک ازبکستان و ترکیه اظهار داشت: شرکت‌های ازبکستان و ترکیه قراردادهای دوجانبه‌‌ای به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار امضاء کردند.
وی افزود: این قراردادهای دوجانبه، اجرای حدود ۳۰ طرح‌ را در زمینه‌های نساجی، الکتروتکنیکی، داروسازی، ساختمانی و بخش بانکی‌ را در نظر دارد.
«عظیم‌اف» یادآوری کرد: حوزه گردشگری نیز از جمله ابعاد اولویت‌دار همکاری‌های ازبکستان و ترکیه است.
وی همچنین تصریح کرد: راه اندازی خط راه آهن باکو- تفلیس- قارص تا پایان سال جاری میلادی برای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی بین ازبکستان و ترکیه کمک خواهد کرد.
«طغرل تورکش» معاون نخست وزیر ترکیه، رئیس طرف ترکیه کمیسیون مشترک نیز گفت: برگزاری نشست کمیسیون مشترک پس از وقفه طولانی یک گام عملی در اجرایی توافقات به دست آمده در چهارچوب دیدارهای روسای جمهور دو کشور می‌باشد. آخرین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی در سال ۲۰۰۸ میلادی در آنکارا برگزار شده است.
وی اظهار داشت: مبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی در سطح یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است. برنامه ریزی می‌شود و امسال این شاخص تا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.
«نهاد زیبکجی» وزیر اقتصاد ترکیه نیز از همکاران ازبکستانی درخواست کرد که رژیم ویزا را برای شهروندان ترکیه تسهیل کرده زیرا حدود یک میلیون گردشگر ترکی آماده سفر به ازبکستان هستند.
لازم به ذکر است، ترکیه استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و از تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com