تهران
کد خبر:29197
پ

عربستان، سومین مصرف کننده بزرگ مواد مخدر در دنیا

با وجود اینکه عربستان مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد مخدر در نظر گرفته، اما پرونده‌هایی نظیر قاچاق مواد مخدر در این کشور روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به گزارش مدار شرقی، نقل از پایگاه خبری العهد، تجارت مواد مخدر در عربستان که ادعای ام‌القرای جهان اسلام را دارد، به یکی از پررونق‌ترین قاچاق‌های […]

با وجود اینکه عربستان مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد مخدر در نظر گرفته، اما پرونده‌هایی نظیر قاچاق مواد مخدر در این کشور روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

مواد مخدر

به گزارش مدار شرقی، نقل از پایگاه خبری العهد، تجارت مواد مخدر در عربستان که ادعای ام‌القرای جهان اسلام را دارد، به یکی از پررونق‌ترین قاچاق‌های دنیا تبدیل شده و عربستان سومین کشور مصرف کننده مواد مخدر در دنیا به شمار می‌رود.

این در حالی است که رسانه‌های وابسته به دلارهای نفتی عربستان طبق عادت معمول خود محور مقاومت را متهم به جمع‌آوری پول از طریق کاشت و تجارت مواد مخدر می‌کنند تا بتوانند بر اتفاقاتی که در داخل این کشور رخ می‌دهد، سرپوش بگذارند.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور عربستان، این کشور سومین مصرف کننده مواد مخدر در جهان است و تمام نسل‌های جامعه سعودی از این آفت دور نیستند. استفاده از مواد مخدر به صورت ویژه در میان شاهزادگان سعودی نیز رواج دارد.

تقریبا روزی نیست که در عربستان از کشف و شناسایی مقادیر قابل توجهی مواد مخدر خبری منتشر نشود.

این موضوع نشان می‌دهد که قاچاقچیان مواد مخدر اهمیتی به نیروهای امنیتی سعودی نمی‌دهند و مصرف مواد مخدر نیز به پدیده شایع در عربستان تبدیل شده است.

با وجود اینکه عربستان مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد مخدر در نظر گرفته، اما پرونده‌هایی نظیر قاچاق مواد مخدر در این کشور روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۷۷۶ نفر به اتهام تجارت مواد مخدر بازداشت شدند.

اما این رقم در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴ هزار و ۸۴۱ نفر افزایش پیدا کرد که تمام آنها سعودی هستند. به این ترتیب آمار بازداشت شدگان در پرونده های مواد مخدر طی دو سال تقریباً سه برابر شده است. به این ترتیب می‌توان گفت که روزانه ۱۳ قاچاقچی مواد مخدر در عربستان بازداشت می‌شوند.

عربستان سعودی بازار مهمی برای مواد مخدر در خاورمیانه (غرب آسیا) به شمار می‌رود، به طوری که خبرگزاری عربستان سعودی (واس) به نقل از وزارت کشور سعودی اعلام کرد: مسئولان امنیتی در سال ۲۰۱۷ توانسته‌اند مقادیر بسیار زیادی مواد مخدر کشف و ضبط کنند و صدها نفر از قاچاقچیان مواد مخدر و تاجران مواد ممنوعه را بازداشت کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید