تهران
کد خبر:37597
پ

شهری که در برابر داعش تاب آورد قربانی ترکیه می‌شود؟

کردهای ساکن شهر کوبانی سوریه از آن بیم دارند این شهر که در برابر ۸ ماه محاصره داعش تاب آورد، قربانی عملیات نظامی جدید ترکیه شود.

به گزارش مدار شرقی، شهر کردنشین کوبانی که در لبه مرزهای سوریه با ترکیه قرار گرفته است، در این روزها آماج عملیات هوایی ترکیه قرار گرفته است. دولت ترکیه ادعا کرده است فردی که مسئول انفجار بمب دو هفته پیش استانبول شناخته شد در این شهر و توسط نیروهای کرد سوریه آموزش دیده است.

 

خبرگزاری فرانسه که از این شهر عمدتا کردنشین سوریه گزارش تهیه کرده است از گستردگی سایه ترس عملیات زمینی ترکیه بر آن خبر داده است. این شهر که در لب مرز ترکیه قرار دارد به هدفی آسان برای ترکیه تبدیل شده است. ساکنان کوبانی در سال ۲۰۱۵ حدود ۸ ماه در برابر محاصره گروه تروریستی داعش مقاومت کردند و به کمک ائتلاف مبارزه با داعش از سقوط کامل شهر جلوگیری کردند. کوبانی به سبب مقاومت کم نظیرش در برابر داعش به استالینگراد کردها شهرت یافت.

 

اما ساکنان شهر بعد از حملات هوایی اخیر ترکیه به آن امیدی به رهایی شهر ندارند. آنها خود را در برابر عملیات نظامی ترکیه تنها یافته اند زیرا در صورت حمله زمینی ترکیه، نه کردها تجهیزات کافی برای مقابله با ترکیه عضو ناتو در اختیار دارند و نه اعضای ائتلاف مبارزه با داعش می توانند از کردها در برابر ترکیه محافظت کنند.

 

ساکنان این شهر می گویند شب ها از ترس حمله زمین ترکیه خواب ندارند و جهان که در حال حاضر به تماشای بازیهای جام جهانی فوتبال نشسته است در برابر تهدیدهای ترکیه سکوت کرده است.

 

کردهای کوبانی نشین می گویند ترکیه قصد دارد با تصرف این شهر اراده کردها را در هم بشکند و راه را برای تصرف تمامی مناطق تحت کنترل کردها هموار کند.

 

ساکنان این شهر وضعیت آن را بد توصیف کرده و معتقدند در صورتی که کوبانی سقوط کند تمام مناطق تحت کنترل کردها سقوط خواهد کرد.

 

کردهای ساکن این شهر می گویند آنها در برابر حمله ترکیه بی دفاع هستند و در حالی که پرچم های روسیه و سوریه در برخی تپه های اطراف شهر دیده می شود، کردها انتظار ندارند آنها به کمک شان بیایند.

 

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است علیرغم تهدیدهای ترکیه نسبت به انجام عملیات نظامی جدید، تحرکات نظامی خاصی از سوی نیروهای کرد سوریه در کوبانی دیده نمی شود.

 

تر کیه در کنار کوبانی، به تصرف شهرهایی در کرانه غربی رود فرات از جمله تل رفعت و منبج چشم دوخته است. ترکیه بهار گذشته نیز تبلیغات زیادی برای انجام عملیات نظامی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه کرد اما به دلیل مخالفت کشورهای منطقه و بازیگرانی مانند آمریکا و روسیه تنها به انجام عملیات پهپادی علیه کردهای سوریه اکتفا کرده است.

 

ترکیه در سال ۲۰۱۸ شهر کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را با کمک شورشیان سوریه تصرف کرد و در سال ۲۰۱۹ نیز با انجام عملیات نظامی جدیدی شهرهای گری سپی و سری کانی را به کنترل خود در آورد.

 

منبع: کردپرس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید