کد خبر: 21957

تاریخ انتشار: اسفند ۱۲, ۱۳۹۷

سرنوشت نامعلوم کودکان داعش در اردوگاه‌های عراق و سوریه

 بنا به آمار نهادهای عراق و سوریه، در حال حاضر دو هزار کودک از فرزندان عناصر داعش و هزار زن که همسر عناصر این گروه بوده اند، در اردوگاه های این دو کشور به سر می برند. به گزارش مدار شرقی، شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گزارش داد که در حال حاضر وجود خانواده عناصر […]

 بنا به آمار نهادهای عراق و سوریه، در حال حاضر دو هزار کودک از فرزندان عناصر داعش و هزار زن که همسر عناصر این گروه بوده اند، در اردوگاه های این دو کشور به سر می برند.

کودکان داعش

به گزارش مدار شرقی، شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گزارش داد که در حال حاضر وجود خانواده عناصر داعش در اردوگاه های ویژه کشورهای عراق و سوریه تبدیل به بحرانی برای این کشورها شده است.

بنا به آمار منابع رسمی، دو هزار تن از کودکانی که از پدران داعشی به دنیا آمده و کودکان داعش خوانده می‌شوند، به همراه  هزار تن از زنانی که همسر عناصر داعش بوده و از ۴۶ ملیت و قومیت مختلف هستند؛ در اردوگاه هایی که در عراق و سوریه برای آنان برپا شده است، به سر برده و تحت نظر قرار دارند.

طبق خبر؛ بسیاری از کودکان داعش از پدران و مادرانی که از عراق، سوریه و کشورهای مختلف جهان به داعش پیوسته اند، به دنیا آمده و از هر گونه مدارک هویتی و شناسایی محروم بوده و تابعیت هیچ کشوری را در جهان ندارند.

پس از شکست داعش و کشته شدن شمار بسیاری از عناصر این گروه، در نبرد با نیروهای دمکراتیک سوریه و نیروهای پیشمرگ و عراقی، خانواده های آنان توسط این نیروها دستگیر و در اردوگاه های ویژه اسکان داده شده اند.

از سوی دیگر این کودکان با رفتارهای نابهنجار و غیرمتعارف عناصر داعش زندگی کرده و دچار آسیب های روانی شدید بوده و بدون داشتن مدارک هویتی و تابعیت کشورها نیز از تمامی حقوق شهروندی محروم هستند و هیچ کشور، جریان و نهادی حاضر به پذیرش آنان نیست.

پیشتر مقامات عراق و نیروهای کرد سوری اعلام کرده اند که کشورهای اروپایی حاضر به تحویل گرفتن شهروندان خود و خانواده های آنان که به داعش پیوسته اند نیستند و وجود شمار بسیاری از عناصر داعش، به همراه همسران و کودکان آنان تبدیل به معضلی جدی در عراق و سوریه شده است.

در گزارش ان. آر. تی، آمده که مقامات عراقی امسال اعلام کرده اند که  بیش از ۸۰۰ کودک داعش، از ۱۴ ملیت مختلف  در اردوگاه دورپاریز و یا در یتیم خانه های عراق و اقلیم کردستان، نگه داری می شوند و تحت نظر قرار دارند.

از سوی دیگر سازمان های جهانی حمایت از کودکان، آمار متفاوتی را از شمار کودکان داعشی ارائه کرده و تعداد آنان را بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ کودک، در اردوگاه های مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک اعلام کرده و تخمین زده می شود که شمار دیگری نیز از این کودکان هنوز در باغوز حضور داشته باشند و اکثریت آنان به دلیل قرار داشتن در تحریم و جنگ های داعش، دچار سوءتغذیه و بیماری های جدی هستند.

همچنین اشاره شده که بخشی از این کودکان تحت خلافت داعش به دنیا آمده و برخی دیگر توسط والدین خود به مناطق تحت کنترل داعش، آورده شده و تحت آموزش های داعش قرار گرفته و به جز اقدامات تروریستی و انتحاری هیچ آموزش دیگری ندیده اند.

بخش دیگری از این کودکان از زنان ایزدی که توسط عناصر داعش به بردگی گرفته شده بودند به دنیا آمده و با بازگشت این زنان به میان بستگان خود، کودکان آنان به دلیل اینکه پدران آنان از عناصر داعش بوده و مرتکب جنایات شنیعی علیه ایزدی ها و به ویژه مادران این کودکان شده اند، از سوی ایزدی ها مورد پذیرش قرار نمی گیرند  و همگی آنان با سرنوشتی نامعلوم مواجه هستند. 

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi