تهران
کد خبر:38022
پ

رویترز از رسیدن صادرات نفت ایران به بالاترین حد خود از ۲۰۱۹ به بعد خبر داد

به گفته شرکت‌هایی که جریان صادرات نفت را دنبال می‌کنند، صادرات نفت ایران در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسید.

به گزارش مدارشرقی رویترز نوشت: با وجود تحریم‌های ایالات متحده و ابهام بر سر سرانجام برجام، ایران سال ۲۰۲۳ را با صادرات محموله‌های نفتی به چین و ونزوئلا آغاز کرد به طوریکه در دوماهه پایانی سال گذشته، به بالاترین میزان صادرات خود رسید.

 

صادرات نفت ایران از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها را با هدف محدود کردن صادرات نفت و درآمدهای مرتبط با آن بازگرداند، محدود شده است. اما صادرات در دوره ریاست جمهوری جو بایدن، که به دنبال احیای توافق هسته ای بود، افزایش یافته و بر اساس برخی برآوردها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹ رسیده است. این امر علیرغم وجود مشکلات مانند توقف در مذاکرات برجام و رقابت با تخفیف‌های بسیار روسیه صورت می گیرد.

 

مشاور انرژی SVB اعلام کرد: صادرات نفت خام ایران در دسامبر به طور متوسط ۱٫۱۳۷ میلیون بشکه در روز بود که ۴۲۰۰۰ بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت. این بالاترین رقمی است که SVB در سال ۲۰۲۲ بر اساس برآوردهای قبلی گزارش کرده است.

 

شرکت پترو لجستیک که عرضه نفت را دنبال می کند هم گفت که شاهد یک روند صعودی در صادرات نفت خام ایران است که از نظر این شرکت در دسامبر به بالاترین سطح خود از مارس ۲۰۱۹ رسیده است. کپلر یک شرکت اطلاعاتی هم صادرات نفت خام ایران را در نوامبر ۱٫۲۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرد که بالاترین میزان از آگوست ۲۰۲۲ و تقریباً برابر با نرخ ۱٫۲۷ میلیون بشکه در روز آوریل ۲۰۱۹ است، اگرچه در دسامبر به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. چین همچنان بزرگترین مشتری نفت ایران است. صادرات نفت ایران به چین در ماه دسامبر به رکورد جدیدی ۱٫۲ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

 

این درحالی است که احیای توافق هسته ای به ایران اجازه می دهد تا فروش خود را به خریداران سابق مانند کره جنوبی و اروپا افزایش دهد.

 

منبع: شفقنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید