کد خبر: 3394

تاریخ انتشار: فوریه 18, 2017

رقابت عربستان و امارات برای جلب دوستی کردهای سوریه

امارات که از دخالت مستقیم در تحولات سوریه دور نگاه داشته شده اکنون در چارچوب تکاپوی سریع در صدد جلب دوستی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است، اقدامی که ترکیه را هشیار کرده است. به گزارش مدار شرقی به نقل از روزنامه الاخبار، امارات متحده عربی در حالی با نیروهای دموکراتیک سوریه ارتباط نزدیکی پیدا کرده، […]

امارات که از دخالت مستقیم در تحولات سوریه دور نگاه داشته شده اکنون در چارچوب تکاپوی سریع در صدد جلب دوستی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است، اقدامی که ترکیه را هشیار کرده است.

به گزارش مدار شرقی به نقل از روزنامه الاخبار، امارات متحده عربی در حالی با نیروهای دموکراتیک سوریه ارتباط نزدیکی پیدا کرده، که این ارتباط ها برای ترکیه به معنای زنگ خطری است و درتلاش است که چرایی این موضوع را دریابد.
تحول مهمی در پرونده شمال سوریه در راه است که پیچیدگی موجود در صحنه میدانی این کشور را دو چندان می کند؛ پیچیدگی و ابهامی که از حومه حلب آغاز شده و تا دورترین نقطه شمال شرقی حسکه امتداد می یابد .در این شرایط عناصر کشمکش در سوریه فراوان است و بخشی از آن به اوضاع کلی منطقه مربوط می شود و برخی دیگر برگرفته از سناریوی تقسیم در کشوری است که شرایط برای زیاده خواهی های برخی در آن مهیا است.
از سوی دیگر، امارات که سال ها خود را از درگیر شدن در پرونده سوریه دور نگاه داشته ، اکنون در تلاش برای ارتباط پیدا کردن و نزدیک شدن به نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است . این همه نشان از جریان پنهانی و پشت پرده دارد. امارات دور از کشمکش های سوریه اکنون به سمت شمال این کشور متمایل شده است.
دشمنی سرسختانه امارات با اخوان المسلمین یکی از موضوعاتی است که این کشور را به نیروهای کرد سوریه نزدیک کرده است. نکته مهم اینکه این تحول یکی از پرونده های مورد بحث «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سفر به چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس بود که امارات را از آن استثنا کرد و بیشتر بر متحد دیرینه خود یعنی قطر و متحد لازم و ضروری یعنی عربستان متمرکز شد.
اماراتی ها عملا به سمت برقراری ارتباط به سمت نیروهای دموکراتیک سوریه دشمن شماره یک «اردوغان» و تمایل آنان به ایجاد منطقه خودمختار گرایش پیدا کرده اند.شاید تکاپوی سریع و شتابان امارات مبتنی بر دو مسیر اصلی باشد.
نکته اول : استفاده ازعشایر و پیشنهاد حمایت مالی از تعدادی از سران آنان از رقه تا دیرالزور.
نکته دوم: خطاب قرار دادن کردهای سوریه.
هر چند تلاش امارات برای بهره برداری از روابط عشایری موضوع تازه ای نیست اما روند آن در دو ماه اخیر شتاب گرفته و حتی اماراتی ها به نفوذ بر جریان الغد به رهبری «احمد الجربا» ریئس سابق ائتلاف مخالفان سوریه رو آورده اند.نشانه های روابط سعودی ها با «جیش الثوار» در دو ماه اخیر بیش از پیش در حال نمود بوده است و احتمال می رود آنکارا تلاش کند که عربستان را متقاعد سازد «جیش الثوار» را به جدایی از قسد سوق دهد. آنکارا تلاش دارد بار دیگر قدرت مالی سعودی را به جای اینکه در خدمت قسد باشد در خدمت منافع خود در آورد و به این ترتیب «جیش الثوار» را به جای دشمنی با نیروهای سپر فرات به یکی از ابزارهای سلطه جویی خود در شمال سوریه تبدیل کند.
در این میان آنچه انگیزه ترکیه را تقویت می کند، روابط بین قسد و امارات است به ویژه اینکه فرستادگان عشایر پیام های امارات را که پیشنهادهای وسوسه کننده ای دارد، به رهبران «جیش الثوار» منتقل کرده اند تا بتوانند آنان را با وجود دوستی با عربستان به سمت خود جلب کنند. انتظار می رود دوستی ها و روابط نیروهای کرد سوریه و امارات سرآغازی برای سرد شدن روابط امارات و ترکیه باشد .

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi