تهران
کد خبر:39369
پ

رشد ۷ درصدی اقتصاد

رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته به صورت متوسط ۴.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط ۶ دهم درصدی چهار سال منتهی به ۱۴۰۰ هفت برابر افزایش یافته است.

به گزارش مدارشرقی، با توجه به اینکه از منظر اقتصادی و دیدگاه اقتصاددانان، اگر رشد سالانه اقتصادی کشوری در دو سال متوالی بالای سه درصد باشد آن کشور از شرایط رکود اقتصادی خارج شده است و بر این اساس و طبق آمارهای بانک مرکزی، می توان گفت اقتصاد ایران با گذر از سال‌های سخت، دوران رکود را پشت سر گذاشته است.

چرا بنابر آمارهای رسمی منتشر شده، رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱، به ترتیب ۴.۴ درصد و چهار درصد بوده است. این در حالی است که متوسط چهار ساله منتهی به دولت سیزدهم در دولت دوازدهم، ۰.۶ درصد بوده است. متوسط دو سال گذشته ۴.۲ درصد است.

با حساب و کتابی ساده و بر مبنای این آمار می‌توان دریافت که رشد اقتصادی در دوسال گذشته از عمر دولت سیزدهم هفت برابر چهار سال دولت گذشته بوده است.

بر اساس آخرین اطلاعات بانک مرکزی، میزان نرخ رشد گروه نفت و گاز در چهار سال دولت دوازدهم منفی ۸.۷ درصد بود که این رقم در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، به ۱۰ درصد رسیده است.

نرخ رشد گروه صنایع معادن و گاز، در دولت دوازدهم ۱.۹ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۰ معادل ۱.۱ و سال ۱۴۰۱ حدود ۶.۵ درصد بود. همچنین میزان نرخ رشد در بخش صنعت در سال ۱۴۰۱، ۹.۵ درصد بوده است این در حالی است که متوسط در دولت دوازدهم ۱.۹ درصد بوده است.

همچنین متوسط رشد اقتصادی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، ۰.۸ درصد بوده است که این میزان در سال ۱۴۰۱، ۴.۲ بوده است و همچنین متوسط رشد سرمایه گذاری از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، منفی ۵.۹ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۱، ۶.۷ درصد بوده است.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید