کد خبر: 18471

تاریخ انتشار: مهر ۱۲, ۱۳۹۷

ربوده شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه

«جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان سعودی پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در ترکیه ناپدید شد؛ منابع آگاه خبر از ربودن شدن و انتقال وی به عربستان را دادند و مقامات ترکیه اعلام کردند که این منتقد در کنسولگری عربستان نگهداری می‌شود.   به گزارش مدار‌ شرقی، فعال توئیتری معروف در حوزه عربستان […]

«جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان سعودی پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در ترکیه ناپدید شد؛ منابع آگاه خبر از ربودن شدن و انتقال وی به عربستان را دادند و مقامات ترکیه اعلام کردند که این منتقد در کنسولگری عربستان نگهداری می‌شود.

خاشقجی مدار شرقی

 

به گزارش مدار‌ شرقی، فعال توئیتری معروف در حوزه عربستان سعودی اطلاعات جدیدی در مورد ربوده شدن فعال معارض سعودی در ترکیه منتشر و تاکید کرد که وی هم اکنون در عربستان حضور دارد.

«جمال خاشقچی»، فعال معارض سعودی، برای ثبت ازدواج خود به سفارت کنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرده بود که ربوده شد؛ نامزد وی به رویترز گفت که جمال به کنسولگری رفته و دیگر از آنجا برنگشته و عربستان او را ربوده است.

«مجتهد»، فعال توئیتری سعودی روز پنجشنبه در صفحه توئیتر خود تاکید کرد که این معارض سعودی به محض ورود به کنسولگری عربستان در جریان یک عملیات حساب شده ربوده شد.

«مجتهد» می‌گوید که جزئیات این عملیات را به خاطر حفظ شدن جان منبعی که این خبر را داده است، محفوظ نگه می‌دارد.

این فعال توئیتری تاکید کرد که مسئولان ترکیه از این مسئله اطلاع دارند و تصمیم گرفتند که «بگویند خاشقجی در کنسولگری عربستان است تا به مقامات سعودی فرصت دهند او را به ترکیه بازگردانند و بحران به آرامی فرونشیند».

وی همچنین اعلام کرد، ترکیه امیدوار است مسئولان عربستان جمال را به ترکیه بازگردانند و بتوانند قصه‌ای قابل باور درباره آن درست کنند مبنی بر اینکه وی در طول این مدت برای ارائه توضیحات در کنسولگری عربستان بوده است.

مجتهد با اشاره به اینکه ترکیه شاید بتواند این کار را انجام دهد، در عین حال اعلام کرد که بن سلمان قصد ندارد با آنکارا همکاری کند و آماده است تبعات این کار را بپذیرد.

در همین راستا، نامزد «خاشقچی» گفت که همسرش «بعد از ظهر روز سه شنبه برای تکمیل کارهای رسمی ازدواج‌مان وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، اما پس از خروج همه از کنسولگری، خبری از او نشد، چون از ساختمان خارج نشده است».

این در حالی است که سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد ، «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور عربستانی همچنان در داخل کنسولگری این کشور در استانبول است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، «ابراهیم کالین» در نشست خبری در آنکارا گفت: اطلاعات ما نشان می‌دهد این شهروند سعودی همچنان در کنسولگری عربستان در استانبول حضور دارد و این مسئله ابعاد حقوقی بین المللی و نیز ابعادی دارد که به قوانین ترکیه مربوط می‌شود. علاوه بر اینها، این مسئله جنبه انسانی دارد.

«کالین» افزود: طرف‌های مسئول در ترکیه در تماس مستمر با طرف‌های مسئول عربستانی هستند. ما اطلاعاتی از سوی طرف‌های مختلف از جمله نامزد این فرد در مورد مسئله ناپدید شدن وی داریم.

گفتنی است، نام «جمال خاشقجی» پیشتر در فهرست افراد بازداشتی تحت تعقیب توسط «بن سلمان» ولی‌عهد سعودی قرار گرفته بود، لذا برخی از فعالان در صفحه توئیتر خود نوشتند که آقای خاشقچی به دستور بن سلمان ربوده شده است.

«خاشقچی»، ستون‌نویس ثابت روزنامه سعودی الحیاه بود که تا چند ماه پیش هم‌زمان در لندن‌، ریاض و بیروت چاپ می‌شد اما چند ماهی است که انتشار کاغذی آن متوقف شده است. وی به دلیل انتقاد از سیاست‌های دولت فعلی عربستان از نوشتن در این روزنامه منع شد و مدتی بعد، راهی آمریکا و مقیم این کشور شد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com