کد خبر: 6077

تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

راه ابریشم روابط روسیه و چین را تعیین می کند

کمربند مرزی راه ابریشم ، روابط آتی روسیه وچین را رقم خواهد زد. به گزارش مدار شرقی به نقل از روزنامه کامرسانت، « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای شرکت در اجلاس بین المللی یک کمربند- یک راه به چین سفر کرده است. در مراسم آغاز به کار این نشست مهم بین المللی علاوه بر […]

کمربند مرزی راه ابریشم ، روابط آتی روسیه وچین را رقم خواهد زد.

به گزارش مدار شرقی به نقل از روزنامه کامرسانت، « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای شرکت در اجلاس بین المللی یک کمربند- یک راه به چین سفر کرده است. در مراسم آغاز به کار این نشست مهم بین المللی علاوه بر «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین و «ولادیمیرپوتین»، «آنتونیو گوتریس» دبیرکل سازمان ملل نیز سخنرانی خواهد کرد.
این اجلاس برای دولت چین به منزله نشان دادن موقعیت رهبری این کشور در جهان، بخصوص در حضور دبیر کل سازمان ملل است و برای روسیه هم اولا بازگرداندن یک بدهی سیاسی به پکن و همچنین راهی برای تقویت مواضع اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در مواجهه با توان روز افزون چین است.
به گفته مقامات پکن، اجلاس بین المللی یک کمربند- یک راه یکی از بزرگترین مزیتهایی است که چین در حال حاضر به جهان تقدیم کرده است.
نمایندگان ۱۱۰ کشور جهان، از جمله ۱۰ کشور اروپایی، به پکن دعوت شده اند.
در پاییز سال ۲۰۱۳ ،رئیس جمهور چین از چنین ابتکارعملی از سوی این کشور خبر داده و آن را کمربند اقتصادی راه ابریشم نامید و در اواخر سال ۲۰۱۶ این طرح به یک کمربند- یک راه تغییر نام پیدا کرد. در دسامبر سال ۲۰۱۴ دولت چین این ابتکارعمل خود را با ایجاد بنیاد راه ابریشم با سرمایه ای معادل ۴۰ میلیارد دلار، تامین مالی نمود و هدف آن بود که در دسامبر سال ۲۰۱۵ و آغاز به کار این طرح، بانک آسیایی هم با سرمایه ای معادل ۱۰۰ میلیارد دلار به آن بپیوندد.
تنها مسئله ای که تغییر نکرده، ابهام شدید در هدف اصلی این نظریه است.« ولادیمیر پوتین» نه به عنوان رئیس جمهور روسیه، بلکه به عنوان مقام رهبر اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در این اجلاس شرکت کرده و به همراه رئیس جمهور چین و دبیرکل سازمان ملل، در مراسم افتتاحیه این نشست سخنرانی می کند.
به گفته یک مقام آگاه دولتی، راهکار روسیه در این نشست آن است که اولویت های مورد نظر مسکو در دفاع از اتحادیه اقتصادی اورآسیایی اعلام شده و بر مواضع برابر با شریک چینی تاکید شده و در صورت ممکن طرح یک کمربند-یک راه را از راه ابریشم دریایی جدا سازد. برخی ابعاد مورد نظر پکن در این رابطه در مناطق دریای چین جنوبی که تعلق آنها مورد اختلاف نظر است می تواند روابط مسکو با برخی کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا و هند را دچار مشکل سازد.
برای رئیس جمهور روسیه بسیار مهم است که مرزبندی بین مناطق تحت نفوذ اتحادیه اقتصادی اورآسیایی و طرح یک کمربند-یک راه چین بطور دقیق مشخص شود، برای اینکه این اتحادیه نیز ابتکارعملی از طرف مسکو است که بخشی از منطقه آسیای مرکزی را در برگرفته و چین در آن حضور ندارد.
با وجودی که «ولادیمیر پوتین» عملا به عنوان رهبر اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در نشست پکن شرکت می کند، بررسی طرح های مشترک بین این اتحادیه و طرح یک کمربند-یک راه چین در دستور کار مذاکرات وی قرار ندارد و با وجودی که چندین وزیر دولت و تجار بزرگ روسی «پوتین» را در این سفر همراهی می کنند، مباحثات در این خصوص به تابستان سال جاری و در زمان سفر ماه جولای رهبر چین به روسیه موکول شده است

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com