تهران
کد خبر:12347
پ

راهبرد ترامپ تداوم جنگ افغانستان با هدف تسلط بر آسیای میانه است

خبرگزاری مدار شرقی «مولوی حسام» با انتقاد از راهبرد جدید آمریکا گفت: صلح افغانستان با منافع کشورهای فرامنطقه در تضاد است و غرب سعی می‎کند با تروریست خواندن جریان های مبارز اسلامی، قدرت جهان اسلام را تضعیف کند. خبرگزاری مدار شرقی، گروه بین الملل: «مولوی حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگو با خبرنگار […]

خبرگزاری مدار شرقی

«مولوی حسام» با انتقاد از راهبرد جدید آمریکا گفت: صلح افغانستان با منافع کشورهای فرامنطقه در تضاد است و غرب سعی می‎کند با تروریست خواندن جریان های مبارز اسلامی، قدرت جهان اسلام را تضعیف کند.

خبرگزاری مدار شرقی، گروه بین الملل: «مولوی حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگو با خبرنگار مدار شرقی ضمن اینکه استراتژی ترامپ در افغانستان را موجب تشدید نا امنی در منطقه دانست، پیرامون مسائل جهان اسلام صحبت و تاکید کرد کشورهای اسلامی می توانند برای دفاع از خود ارتشی قدرتمند تر از ناتو را ایجاد کنند.

وی مبارزه حزب الله و حماس علیه رژیم صهیونیستی را یک تکلیف اسلامی دانست و از آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان تروریسم واقعی نام برد و عربستان سعودی را نیز غلام حلقه به گوش آمریکا خطاب کرد.

به گفته وی، از استراتژی ترامپ این گونه برداشت می شود که آمریکا خواهان تداوم جنگ در افغانستان است تا بتواند از این طریق راه خود را برای رسیدن به آسیای میانه و تاراج کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق و حتی سلطه بر روسیه باز کند.

از دید این تحلیل گر جهان اسلام، آمریکا از راه تشدید جنگ در افغانستان، کشورهای آسیای میانه را نا امن کرده تا به منابع اقتصادی آنها دست پیدا کند.

به گفته حسام، با پایان جنگ در افغانستان، امنیت و ثبات در آسیای میانه حکم فرما شده و این مسئله آمریکا را از اهداف خود دور نگه می‌دارد.

وی یکی دیگر از اهداف آمریکا را تسلط بر قرقیزستان و ناامن کردن روسیه عنوان کرد و گفت: آمریکا می خواهد با کشاندن جنگ به مرزهای این کشورها حکومت های آنان را تضعیف کند.

حسام تاکید کرد: آمریکا در نظر دارد با تداوم جنگ دامنه آتش را به کشورهای آسیای میانه بکشاند.

به گفته رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان، با توجه به موضوعات یاد شده، با اطمینان می توان گفت صلح در افغانستان به نفع تمام کشورهای منطقه است.

این عالم دینی افغانستانی، برقراری صلح در کشورش را به ۳ شیوه امکان پذیر دانست که عبارتند از: صلح مردمی، صلح جناح های سیاسی و صلح منطقه ای.

حسام اظهار داشت که صلح بین اقشار مختلف مردم هیچ شرطی را نمی پذیرد، باید مردم افغانستان با ایثار و از خودگذشتگی مشکلات را کنار گذشته و به روند صلح کمک کنند.

وی یکی از دیگر از راه های برقراری صلح را کنار آمدن جناح های سیاسی و حتی مخالفین حکومت با دولت کابل دانسته و اظهار داشت که دولت باید همه تلاش خود را برای فراهم کردن صلح به خرج دهد.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان سومین راه صلح را تحکیم اخوت و برادری بین کشورهای منطقه عنوان کرد.

از سوی دیگر، حسام تاکید کرد دشمنان اسلام مانع برقراری صلح بین امت اسلامی شده اند.

به گفته وی، طالبان و دولت افغانستان نیز برای برقراری صلح استقلال ندارند و بر اساس منافع کشورهای تامین کننده شان فعالیت می کنند.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان تاکید کرد کشورهای فرامنطقه‌ای منفعت خود را در صلح افغانستان نمی بینند.

وی در این باره گفت: یکی از راههای برقراری ثبات، صلح منطقه ای است که باید کشورهای منطقه درباره آن به اجماع برسند، اما وقتی پای افغانستان به میان می‌آید چون منافع کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه متضاد است، نمیتوان صلح را حکم فرما کرد.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگار مدار شرقی، ایجاد ارتشی که بتواند دست غرب از منطقه و کشورهای اسلامی را کوتاه کند به نفع تمام کشورهای مسلمان منطقه دانست و افزود: اگر حاکمان دنیای اسلام (واقعا) مسلمان باشند و از آموزه های اسلام برخوردار باشند به وجود آوردن این پدیده کار مشکلی نیست.

حسام در این باره تاکید کرد: تمام کشورهای اسلامی با توانایی که امروز دارند حتی می توانند ارتش فوق ناتو را ایجاد کنند.

به گفته این عالم دینی افغانستانی؛ دشمنان اسلام قصد دارند تا کشورهای اسلامی را با فتنه و حیله پاره پاره کنند.

او در این رابطه به اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: غرب در تلاش است که اسرائیل دومی را در منطقه ایجاد کند.

حسام خودکامگی دراقلیم کردستان عراق را باعث تشدید تنش ها میان اعراب کرکوک، کردها و شیعیان منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که کشورهای ترکیه، سرویه، عراق و ایران از ایجاد این پدیده جلوگیری کنند.

وی با جعلی خواندن رژیم صهیونیستی، به مبارزات حماس و حزب الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی اشاره و تاکید کرد: غرب سعی دارد با تروریست خطاب کردن جریان های مبارز اسلامی قدرت جهان اسلام را تضعیف کند.

به گفته حسام، تروریست های واقعی رژیم صهیونیستی و حامی آن یعنی آمریکا هستند.

وی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا تروریست واقعی هستند نه حماس و حزب الله لبنان که در مقابل متجاوزین، از سرزمین خود دفاع می کنند.

حسام گفت: کشورهای غربی در حالی به کشورهای اسلامی اتهام تروریست وارد می کنند که خود ایجاد کننده تروریسم بین المللی هستند.

وی ادامه داد: ما دیدیم که چگونه اینها در میانمار حامی تروریسم دولتی بودند، دولت میانمار مردم را می کشت اینها حمایت می کردند.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان تاکید کرد: کسانی که برای حفاظت از منافع، دین و ارزشهای خود مقاومت می کنند، تروریست نیستند. آنها از اعتقاد و دین و آیین خود دفاع می کنند.

حسام گفت: اگر حماس و حزب الله از خود دفاع و کشورهای اسلامی از آن‌ها پشتیبانی نکنند، جلوی تروریسم صهیونیستی را که می گیرد.

وی ادامه داد: آیا کسی که از سرزمین خود دفاع کند تروریسم است؟ یا کسی که به سرزمین دیگران هجوم آورده و اشغال‌گری می کند؟ آیا آنهایی که در کشورهای اسلامی پایگاه ایجاد می کنند و تسلیحات می‌فروشند؛ تروریسم نیستند؟

به گفته رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان، در هر جایی که فتنه ای ایجاد می شود پشت سر آن دست غرب است.

این عالم دینی افغانستانی در ادامه تاکید کرد: غرب برای فلج کردن کشورهای اسلامی دست‌به‌کار شده، از متحدان خود استفاده می‌کند، از کشورهای عرب حاشیه خلیجِ فارس به خصوص عربستان سعودی هم استفاده می کند تا تمام امت اسلامی را در گیر خود نگه دارد.

مولوی حسام به اوضاع سوریه اشاره و اذعان کرد: آمریکا از داعش به عنوان ابزاری برای از بین بردن دولت سوریه استفاده کرد تا بتواند منابع سوریه را به چنگ آورد.

حسام گفت: آمریکا می خواهد یک حکومت سکولار و بی دین را جایگزین حکومت فعلی سوریه کند. در عراق هم آمریکا دنبال فتنه عظیم است تا اعراب کرکوک، کردها و شیعیان را علیه هم بشوراند.

وی در نهایت گفت: بی توجهی عربستان سعودی به عنوان یک کشور اسلامی در قبال مسائل جهان اسلام و صلح و ثبات در منطقه نشان می دهد که ریاض غلام حلقه به گوش آمریکا و متحدانش است.

به گفته حسام، عربستان سعودی از خود سیاست مستقل ندارد و حامی منافع آمریکا در منطقه است.

کلیدواژه : آسیای میانهآهوهایی که در میدان مین زندگی می‌کنند!احتمال تعلیق خودمختاری منطقه کاتالونیااز پشت پرده ماجرای کردستان چه می‌دانید؟افزایش شمار قربانیان وبا در یمن به ۲۱۵۱ نفرافغانستاناقلیم کردستان عراقایالات متحده آمریکاایرانبرترین تیم های فوتبال جهان را بشناسیدبرجامبه صدا درآمدن آژیر هشدار در سرزمین های اشغالیترامپ: تنها یک گزینه درباره کره شمالی تاثیرگذار استترامپ: تیلرسون می توانست جدی تر از این باشدترکیهتولید داخل، قاچاق میوه را زمین کرد/ کسی اقدام خاصی نکردچطور یک کفش خوب بخریم؟خادمان کوچکی که یک هیئت را می‌چرخانندداعشدانش‌آموزان ایران جیب خارجی‌ها را پُر می‌کننددونالد ترامپراهبرد ترامپ تداوم جنگ افغانستان با هدف تسلط بر آسیای میانه استرژیم صهیونیستیروسیهسقوط بالگرد آمریکایی در ولایت پروان افغانستانسوریهشهادت ۱۲ یمنی در یورش جنگنده های سعودی به تعزشهیدی که پس از ۷ سال زنده شد!صفحه اول روزنامه‌های ۱۲ مهر ۹۶صفحه اول روزنامه‌های ۱۵ مهر ۹۶صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۱۵ مهر ۹۶صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۱۲ مهر ۹۶صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۱۵ مهر ۹۶عراقعربستانعقب‌ماندگی ایران در صنعت گردشگریغرب محوری، جامعه شناسی مارا عقیم کرده است/ حججی؛ محصول تفکر ضد بروکراتیککاتاروهای ایران روی سکوی سوم جودو جهان ایستادندکره شمالیکوتاهی دولت در پرداخت خسارت کلزاکاران/ عدم استقبال کشاورزان از بیمه مزارعمالزی بدنبال ایجاد محدودیت برای پول دیجیتال استمدار شرقیمذاکرات صلح افغانستانمرکل از انجام مذاکرات دشوار با احزاب دموکرات آزاد و سبزها خبر دادمسلمانان قدرت تحریم میانمار را دارند؟معاون موگرینی با آمانو درخصوص برجام گفتگو کردمعاون وزیر راه و شهرسازی با رئیس جمهور پاناما دیدار کردمعاونان ظریف به کابل سفر کردندمفاد توافق بارزانی با علاوی و النجیفیمولوی حسامهدف از عملیات در «ادلب» سوریه توقف درگیری ها استهمه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراقواردات تجهیزات ایمنی غیراستاندارد برای کارگران/ رتبه ایران در حوادث کار 102 استوزارت کشور عربستان حمله به کاخ سلطنتی را تاییدکرد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید