کد خبر: 15319

تاریخ انتشار: دسامبر 14, 2017

رئیس جمهور آمریکا درصدد جلب رضایت لابی صهیونیسم است/مواضع «شرم آور» اعراب

خبرگزاری مدار شرقی «احمد المدلل» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن شرم آور توصیف کردن مواضع اعراب درقبال بیت المقدس اشغالی، گفت: رئیس جمهور آمریکا با اقدام اخیر خود علیه بیت المقدس تلاش کرد تا رضایت لابی صهیونیسم را جلب کند. خبرگزاری مدار شرقی، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: دونالد رئیس جمهور […]

خبرگزاری مدار شرقی


«احمد المدلل» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن شرم آور توصیف کردن مواضع اعراب درقبال بیت المقدس اشغالی، گفت: رئیس جمهور آمریکا با اقدام اخیر خود علیه بیت المقدس تلاش کرد تا رضایت لابی صهیونیسم را جلب کند.

خبرگزاری مدار شرقی، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: دونالد رئیس جمهور آمریکا رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در سخنرانی خود بیت المقدس را رسما به عنوان پایتخت اسرائیل گفت. وی در این سخنرانی با تاکید بر اینکه که من به این قطعیت رسیدم که باید سفارت مان را از پایتخت اسرائیل به بیت المقدس منتقل کنیم. رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه ما به دنبال توافقی عالی هستیم که هم به سود اسرائیلی ها باشد هم به سود فلسطینی ها، ادامه داد: ایالات متحده از طرح دو دولت حمایت می کند در صورتی که دو گروه نیز نسبت به آن به توافق برسند. رئیس جمهور آمریکا گفت: تصمیم ما برای انتقال سفارت آمریکا به معنای دور شدن آمریکا از تعهداتش نسبت به تسهیل صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی ها نیست. وی با بیان اینکه آمریکایی ها در مورد راهکار نهایی میان فلسطینیان و اسرائیلی ها تصمیم گیری نمی کنند، همچنین گفت: رادیکالیسم و افراط گرایی نسل های آتی را تهدید می کند و ما می خواهیم با آن مقابله کنیم.

این تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با مخالفت شدید کشورهای عربی و جامعه جهانی مواجه شد. به گونه ای که بسیاری از کشورها با صدور بیانیه هایی جداگانه اعلام کردند که با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مخالف هستند و هیچ برنامه ای برای تبعیت از این تصمیم و انتقال سفارت خود به بیت المقدس ندارند. در این میان، دفتر نخست وزیری عراق نیز با صدور بیانیه ای ضمن ظالمانه توصیف کردن اقدام رئیس جمهور آمریکا، خواستار عقب نشینی مسئولان آمریکایی از تصمیم خود علیه بیت المقدس شدند.

در همین ارتباط، گفتگویی با «احمد المدلل» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی انجام شده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*رئیس جمهوری آمریکا گفت که بیت المقدس اشغالی پایتخت اسرائیل است و سفارت آمریکا به بیت المقدس منتقل خواهد شد. ارزیابی شما از این مواضع دونالد رئیس جمهور آمریکا چیست؟ این مواضع چه پیامدها و تبعاتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

تلاش دولت های عربی ـ اسلامی برای عادی سازی روابط با اسرائیل موجب شد تا ایالات متحده آمریکا به اتخاذ تصمیم اخیر خود علیه بیت المقدس اشغالی تشویق و تحریک شوددر ابتدا باید گفت که ایالات متحده آمریکا همواره حامی و پشتیبان اسرائیل بوده است. تصمیم «دونالد رئیس جمهور آمریکا» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر شناسایی بیت المقدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل سال ها پیش در کنگره ایالات متحده به تصویب رسیده بود.

بر همین اساس، پر واضح است که تصمیم اعلام شده از سوی رئیس جمهور آمریکا در لحظه اتفاق نیفتاده است. تصمیم که گرفته شد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به نظر من بخشی از دلایل این تصمیم به شخصیت رئیس جمهور آمریکا باز می گردد. وی ثابت کرده است یک شخصیت بی ثبات و وحشیانه دارد.

بخشی از دلایل این تصمیم نیز به مراودات مالی و اقتصادی رئیس جمهور آمریکا با رژیم اسرائیل ها بازمی‌گردد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رئیس جمهور آمریکا از لحاظ سیاسی به حمایت لابی صهیونیسم در ایالات متحده آمریکا نیازمند است. رئیس جمهور آمریکا می خواهد اینگونه وانمود کند که برای یهودیان با گرایش صهیونیسم کاری انجام داده است.

از سوی دیگر، تلاش دولت های عربی ـ اسلامی برای عادی سازی روابط با اسرائیل موجب شد تا ایالات متحده آمریکا به اتخاذ تصمیم اخیر خود علیه بیت المقدس اشغالی تشویق و تحریک شود. بدون شک این مواضع اعراب، انگیزه کافی را به رئیس جمهور آمریکا برای اعلام نقشه اش درباره بیت المقدس اشغالی، اعطا کرد.

*آیا مواضع جدید ایالات متحده آمریکا علیه بیت المقدس اشغالی و به رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل می تواند موجب آغاز انتفاضه ای جدید در سرزمین اشغالی فلسطینیان شود؟

بدون تردید، ملت فلسطین، از زنان و کودکان گرفته تا پیر و جوان، همواره علیه صهیونیستها دست به انتفاضه زده و در آینده نیز همین کار را ادامه خواهند داد. ملت فلسطین چاره ای جز مقابله و انتفاضه بیت المقدس پس از تصمیم رئیس جمهور آمریکا علیه بیت المقدس اشغالی، بیش از پیش شعله ور شده استمواجهه با تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ندارد. انتفاضه بیت المقدس پس از تصمیم رئیس جمهور آمریکا علیه بیت المقدس اشغالی، بیش از پیش شعله ور شده است.

*کشورهای عربی و اسلامی همگی مواضعی را در مخالفت با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در عوض بیت المقدس اشغالی اعلام کرده اند. به نظر شما آیا اتخاذ این مواضع شفاهی برای مقابله با تصمیم واشنگتن کافی است یا باید گام های عملی در برابر آن برداشته شود؟

این مسأله کاملا واضح است. مواضع شفاهی کشورهای عربی ـ اسلامی هیچ کمکی نمی‌تواند به مسأله فلسطین کند. اقداماتی که آمریکایی ها و رژیم اسرائیل ها علیه بیت المقدس اشغالی انجام داده و می دهند، اقداماتی عملی هستند و قاعدتا باید با واکنش ها و گام های عملی نیز با آنها مقابله شود.

حل و فصل مسأله فلسطین و یاری رساندن به بیت المقدس شریف، مستلزم بسیج تمامی امکانات و ظرفیت های موجود در تمامی کشورهای عربی و اسلامی استلذا مواضع شفاهی نه تنها هیچ کمکی به بیت المقدس شریف نخواهد کرد، بلکه به نفع صهیونیستها نیز هست. حل و فصل مسأله فلسطین و یاری رساندن به بیت المقدس شریف، مستلزم بسیج تمامی امکانات و ظرفیت های موجود در تمامی کشورهای عربی و اسلامی است. دشمن صهیونیستی، دشمن جنایتکاری است. به همین دلیل این دشمن، تنها زبان زور را می فهمد و نه هیچ چیز دیگری را. با این مواضع شرم آور اعراب نمی توان با دشمن صهیونیستی مقابله کرد.

*آیا پس از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در مورد بیت المقدس اشغالی می توان گفت که روند سازش توسط دولت فلسطین به پایان رسیده است و این تشکیلات دیگر نمی تواند بر گزینه سازش در تعامل با صهیونیستها تکیه کند؟

آنچه که انتظار می رود دولت فلسطین در برهه کنونی انجام دهد، همین اقدام است. انتظار می رود تشکیلات خودگردان، گفتگو سازش با صهیونیستها را در اعتراض به شناسایی بیت المقدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل، قطع کند. علاوه براین، دولت فلسطین در اعتراض به این مسأله حتی باید روابط خود را با ایالات متحده آمریکا قطع کند.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi