کد خبر: 7653

تاریخ انتشار: خرداد ۳۱, ۱۳۹۶

دلیل سیاست های ضد ایرانی عربستان چیست؟

وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی نوشت: تحلیلگر اندیشکده هادسون و استاد روابط بین‌الملل معقتد است ترس عاملی است که باعث تغییر در سیاست‌های ضد ایرانی عربستان سعودی شده است. به گزاش مدار شرقی به نقل از روزنامه وال‌استریت‌ژورنال ، «والتر راسل مید» تحلیلگر اندیشکده «هادسون» و استاد روابط بین‌الملل معقتد است ترس عاملی است که باعث تغییر […]

وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی نوشت: تحلیلگر اندیشکده هادسون و استاد روابط بین‌الملل معقتد است ترس عاملی است که باعث تغییر در سیاست‌های ضد ایرانی عربستان سعودی شده است.

به گزاش مدار شرقی به نقل از روزنامه وال‌استریت‌ژورنال ، «والتر راسل مید» تحلیلگر اندیشکده «هادسون» و استاد روابط بین‌الملل معقتد است ترس عاملی است که باعث تغییر در سیاست‌های ضد ایرانی عربستان سعودی شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: عربستان سعودی یکی از محتاط‌ترین بازیگران در عرصه دیپلماسی جهان بود، اما اکنون اینطور نیست. عربستان سه هفته گذشته، حملات دیپلماتیک هماهنگی را علیه قطر آغاز کرده و به سمت ایجاد روابط با اسرائیل متمایل شده، از پاکستان انتقاد کرده، تقابل‌جویی با ایران را تشدید کرده‌ و وارد جنگ لفظی با ترکیه شده‌ است. همزمان آنها در حال بمباران یمن، برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی این کشور هستند.
این گزارش می افزاید: عربستانی‌ها در عرصه سیاست داخلی هم سیاست‌هایی دگرگون را آغاز کرده‌اند، برنامه ۲۰۳۰ که مورد حمایت «محمد بن سلمان»، جانشین ولیعهد عربستان است گسترده‌ترین و بلندپروازانه‌ترین برنامه اصلاحات ساختاری در عربستان است که تا کنون پیشنهاد شده است. خصوصی کردن شرکت نفتی آرامکو و استفاده از پول برای متنوع کردن اقتصاد، طبق استانداردهای عربستان، ایده‌ای انقلابی دانسته می‌شود.
هنوز مشخص نیست که آیا سیاست‌های داخلی و خارجی جدید عربستان کارساز واقع می‌شوند یا خیر، اما شکی نیست که در سیاست‌های عربستان که زمانی جزو محتاط‌ترین کشورها بود اتفاقی رخ داده است. چه چیزی عامل تحرک جدید سعودی‌ها است؟ ترس. این هیجانی است که به طور طبیعی سراغ یک کشور پادشاهی با ثروت نفتی بالا و جمعیت اندک، در همسایگی رقبایی یغماگر می‌آید. برای سال‌ها، ترس سعودی‌ها را محتاط کرده بود، چرا که آنها احساس می‌کردند که می‌توانند پشت آمریکایی قوی و مطمئن پنهان شوند.
در پایان این گزارش آمده است: در ریاض عصر ناامنی، از دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا آغاز شد. تعامل اوباما با ایران باعث شد که سعودی‌ها احساس کنند، منزوی شده‌اند،.همزمان با گسترش قدرت ایران در عراق، سوریه و لبنان، سعودی‌ها به این جمع‌بندی رسیدند که آمریکا دیگر امنیت عربستان را بخشی از منافع ملی محوری خود قلمداد نمی‌کند.«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور جدید آمریکا در صدد آن برآمده به سعودی‌ها اطمینان بدهد که دوران مماشات با ایران سر آمده، اما ریشه‌های احساس ناامنی در میان عربستانی‌ها عمیق‌تر از این حرف‌ها است.سعودی‌ها از این نگرانند که نفری که بعد از «ترامپ» در آمریکا وارد کاخ سفید می‌شود، کیست؟

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com