تهران
کد خبر:30723
پ

دلیل تغییر سیاست بن‌سلمان سیاست در برابر ایران

مدیر‌کل پیشین خاورمیانه و کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به اظهارات اخیر بن‌سلمان مبنی بر اینکه ریاض به‌دنبال بهبود روابط با تهران است، گفت: سیاست همین است. سیاست تصمیمات و اقداماتی است که شما متناسب با شرایط زمانی و مکانی و منافع ملی کشورتان اتخاذ می‌کنید. امروز شرایط چه در منطقه و چه در سطح جهان تغییر کرده است.

مدار شرقی- عربستانی‌ها بعد از آنکه متوجه شدند که در دوران بعد از ترامپ حمایت سابق آمریکا از خودشان را ندارند، سریعا رفتار خودشان را تغییر دادند. این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: آنان بعد از رفتن ترامپ با قطری‌ها مذاکره کردند و امروز نیز به‌دنبال حل مساله یمن هستند. این نشان‌دهنده هوشیاری مقامات ریاض است که به جای آنکه اجازه بدهند تا دیگران وارد مسائل مربوط به آنان از جمله مساله یمن شده و برای آن تصمیم‌گیری کنند، خود دست به کار می‌شوند تا اداره بحران یمن و حل این مناقشه دست خودشان باشد و از کنترل‌شان خارج نشود و به قول معروف از بازی عقب نمانند.

وی افزود: فرق ما با عربستانی‌ها در این است که آنان برای اقدامات میدانی خودشان شرایط سیاسی را لحاظ می‌کنند. امروز شرایط سیاسی تغییر کرده است و آنان متناسب با همین تغییرات، سیاست‌ها و تصمیمات خودشان را نوسازی و بازسازی می‌کنند. این رویکردی است که ما نیز باید در دستور کارمان قرار بدهیم.

محبعلی با بیان اینکه مواضع اخیر بن‌سلمان متاثر از مذاکرات بغداد است، تصریح کرد: من قبل‌تر درباره مذاکرات ایران و عربستان در بغداد این نکته را مطرح کردم که اگر مذاکرات از حول محور یمن و مباحث امنیتی عبور کرده و وارد مباحث سیاسی شود، می‌توان به نتایج این مذاکرات در راستای بهبود روابط ایران و عربستان امیدوار بود. مواضع اخیر بن‌سلمان نشان داد که مذاکرات ایران و عربستان رفته‌رفته به مباحث سیاسی نزدیک و نزدیک‌تر شده است و حالا می‌توان ادعا کرد که ادامه این مذاکرات ممکن است به بهبود روابط تهران و ریاض ختم شود. این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه مواضع تند ریاض علیه تهران تعدیل شده است، گفت: زمانی عربستانی‌ها با ادبیات و مواضع تندی علیه ایران صحبت می‌کردند ولی حالا شاهد آن هستیم که این مواضع تعدیل شده است. من فکر می‌کنم این تعدیل مواضع به خاطر آن است که عربستان تصور می‌کند روابط ایران با غرب رو به بهبود است و به همین دلیل می‌خواهد پیش‌دستی کرده و قبل از آنکه غرب با ایران به توافق برسد، خودش روابطش را با ایران بهبود ببخشد. چراکه در غیر این صورت عربستان باید هزینه و امتیازات بیشتری به ایران واگذار کند.

وی افزود: عربستان با توجه به این شرایط و اتفاقات خواستار بهبود روابط با ایران شده است و بهتر این است که ایران نیز از این تغییر مواضع استقبال کند. البته این مساله صرفا درباره عربستان صدق نمی‌کند. ایران باید با دیگر بازیگران موثر منطقه‌ای و بین‌المللی روابطش را ارتقا بدهد. محبعلی با بیان اینکه ما در خاورمیانه ۵ دسته بازیگر خرد، دولتی، ملی، منطقه‌ای و جهانی داریم که هرکدام سقف و کف بازیگری دیگری را تحت تاثیر می‌گذارند، گفت: اینکه مطرح می‌شود آیا عربستان به توصیه آمریکا و انگلستان خواستار بهبود روابط با ایران شده است، از یک منظر می‌تواند درست باشد، چراکه عربستان باید چارچوب بازیگری خود را برای سایر بازیگران تعریف کند. این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: ما باید به این نکته توجه کنیم که امروز اولویت آمریکا مساله چین و سپس روسیه بوده و ایران در رده‌های بعدی این اولویت‌ها و اهداف قرار دارد. این اولویت‌بندی برخلاف چیزی است که ما در دوران دوم ریاست جمهوری بوش شاهد بودیم. بنابراین آمریکا برای پیگیری اولویت‌ها و اهداف خود ابتدا نیازمند آن است که مشغله‌های خودش را در قبال خاورمیانه کاهش بدهد و بر همین اساس نیز ترجیح می‌دهد که صلح و امنیت در خاورمیانه برقرار باشد. وی تصریح کرد: مساله یمن یا خروج نیروهای نظامی آمریکایی از منطقه از جمله همین مباحثی است که ذهن آمریکایی‌ها را در قبال ایجاد صلح در خاورمیانه به خود مشغول کرده است. آنها به‌دنبال راهکاری هستند که حل مساله یمن یا خروج نیروهای نظامی از عراق باعث نشود که دوباره اتفاقاتی مانند قدرت گرفتن القاعده در افغانستان یا ظهور داعش در عراق رخ بدهد. اهمیت این مساله زمانی مشخص می‌شود که بدانیم ایران نقش کلیدی در ایجاد صلح در منطقه دارد.

محبعلی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث آمریکایی‌ها با عربستانی‌ها طی چندسال اخیر چگونگی نوسازی ساختارهای دموکراسی و سیاسی و کاهش افراطی‌گری بوده است، گفت: ما اگر مجموعه این تحولات از جمله مذاکرات ایران و عربستان و رویکرد آمریکا در قبال خاورمیانه در دوران بایدن و نیز رویکرد آمریکا در قبال عربستان را مدنظر قرار بدهیم، سرانجام به این نتیجه می‌رسیم که تمامی این اتفاقات با یکدیگر همخوانی دارند و عربستان می‌داند که باید در این چارچوب بازی کند، وگرنه متحمل هزینه‌های بیشتری خواهد شد. محبعلی در پاسخ به این پرسش که سرنوشت روابط ایران و عربستان چگونه خواهد شد، گفت: واقعیت این است که سیاست همیشه ثابت نیست و براساس شرایط زمانی و مکانی و اتفاقات دچار تغییر می‌شود. بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که اگر دو کشور بتوانند روابط خودشان را بهبود ببخشد، همیشه روابط خوبی با هم خواهند داشت یا بالعکس. من تصور می‌

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید