تهران
کد خبر:39968
پ

درآمد یک میلیارد و چهارصد میلیون دلاری اقلیم کردستان از ۸ میدان نفتی

 اقلیم کردستان در سال ۲۰۲۳ فقط از درآمدهای حاصل از تولید هشت میدان نفتی که ۱۱ شرکت در آنها فعالیت دارند، بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار علاوه بر تولید شش شرکتی که آمار درآمدهای خود را گزارش نکرده‌اند، درآمد کسب کرده است.

به گزارش مدار شرقی، به نقل از زدپرس، بر اساس گزارش سازمان تحقیقاتی غیردولتی رونبین درخصوص شفافیت فرآیندهای نفتی که به بررسی آمار تولید و درآمد میادین نفتی و شرکت‌های نفتی اقلیم کردستان در سال ۲۰۲۳ پرداخته است، ۱۱ شرکت فعال در هشت میدان نفتی به تنهایی مجموعاً ۹۳۶ میلیون و ۱۹۰ هزار دلار دریافت کردەاند، به عبارت دیگر این شرکتها ۶۰ درصد نفت اقلیم را تولید می کنند.
به گفته سازمان رونبین، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، شرکت های نفتی از جمله شرکت کارگروپ، مبلغ ۵۱۵ میلیون و ۷ هزار دلار دریافت کردەاند و پس از تعلیق صادرات نفت نیز این شرکتها ۴۲۰ میلیون دلار دریافت کردەاند.
این شرکت ها عبارتند از دی ان او، گنل انرژی، آداکس پترولیوم، اچ کی ان، شاماران، گلف کیستون، ام او ال، طاقه، فورزا پترولیوم، شورون و کارگروپ.
این سازمان تحقیقاتی تصریح کرد که اگرچه نام شرکت (کارگروپ) در فهرست شرکت‌هایی که درآمد خود را گزارش دادەاند درج شده اما “به این دلیل نیست که شرکت درآمد خود را گزارش کرده است، بلکه درآمد این شرکت در گزارش نظارت مالی عراق آمده است”.
با توجه به تحلیل انجام شده در خصوص آمار تولید و درآمدهای میادین نفتی اقلیم کردستان، سازمان تحقیقاتی رونبین به این نتیجه رسید که اقلیم کردستان به طور متوسط ​​۶۰ درصد از کل درآمد نفتی را در اختیار دارد، زیرا هزینه حمل و نقل را پرداخت نمی کند، بلکه نفت را از محل بارگیری میدان نفتی به فروش می رساند. طبق گزارش شرکت های نفتی، سهام آنها از ۳۶ درصد تا ۴۰ درصد از کل درآمد یا تولید میادین نفت است. بر این اساس تنها با توجه به درآمد حاصل از فعالیت این ۱۱ شرکت دراین میدان ها، دولت اقلیم کردستان بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کردە است، این مبلغ شامل درآمد و تولید میادینی که گزارشی از تولیدات خود ارائه نکردە اند و سازمان رونبین نیز نتوانسته اطلاعاتی از آنها به دست آورد، نمی شود.
بر اساس گزارش تحقیقاتی سازمان رونبین درخصوص شفافیت فرآیندهای نفت، سطح تولید میدان ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و برخی از میادین مانند تاوکی، خورمەلە، شیخان و سرسنگ به سطح سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ رسیده‌اند.
همچنین کل تولید به بیش از ۸۰ درصد تولیدات پیش از توقف صادرات افزایش یافته است.
شرکت‌هایی که آمار تولید و درآمد خود را در گذشته و حال اعلام نکرده‌اند، شامل هفت شرکت می‌شوند که در شش میدان نفتی جداگانه فعالیت می‌کنند و عبارتند از شرکتهای کارگروپ، گازپروم، ویسترن زاگرس، روس نفت، پیت اویل، هنت اویل و شرکت انرژی ترکیه هستند.
کاهش تولید میادین نفتی
طی هشت سال، تولید میدان تاوکه از ۱۴۵۰۰۰ بشکه به ۴۴۰۰۰ بشکه کاهش یافته است.
طی هشت سال، تولید طق طق از ۱۴۸۰۰۰ بشکه به ۳۹۷۰ بشکه کاهش یافت.
در سال ۲۰۲۲ تولید سرقلا در گرمیان از ۳۳۰۰۰ بشکه به ۱۲۰۰۰ بشکه و اکنون به ۹۲۰۰ بشکه کاهش یافته است.
در اوایل سال ۲۰۲۲، تولید میدان نفتی سرت از بیش از ۱۰۰۰۰ بشکه به ۳۱۶۰ بشکه کاهش یافت. این میدان در پایان سال ۲۰۲۳، چون سود تجاری نداشت به وزارت منابع طبیعی واگذار شد.
منابع غیر رسمی می گویند میدان خورمله ۱۷۰ هزار بشکه در روز تولید می کرد، اما تولید این میدان نفتی اکنون بین ۱۱۰ هزار تا ۱۲۰ هزار بشکه است.
پس از توقف صادرات، میادین طق طق و باشیک هنوز به مرحله تولید نرسیده اند.
درمورد از سرگیری تولید در میدان های بجیل، عین صفنی و چیاسرخ هیچ اطلاعاتی در دست نیست.
افزایش تولید در هشت سال گذشته
میدان فیشخاپور به مرحله تولید رسید، سطح تولید فعلی این میدان ۴۹۵۰۰ بشکه است.
تولید میادین سرسنگ، اتروش و شیخان مرحله به مرحله افزایش یافته است.
در سال ۲۰۲۱ دو میدان گازی بناباوی و میران از شرکت گنل انرژی بازپس گرفته شد و اکنون پرونده آن در دادگاه داوری لندن در جریان است. شرکت گنل به دنبال گرفتن غرامت است. انتظار می رود حکم نهایی در سال جاری صادر شود. گنل انرژی به دنبال گرفتن یک غرامت قابل توجه است و می گوید ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در این دو میدان هزینه کرده است.
در اوایل سال ۲۰۲۳، مهلت قرارداد منطقه قرەداغ بدون آنکه شرکت گنل انرژی و شورون از آن نفت تولید کنند، پایان یافت.
در پایان سال ۲۰۲۳ قرارداد میدان سرت توسط گنل انرژی و شورون فسخ شد و این میدان به وزارت منابع طبیعی واگذار شد. از آن پس شورون هیچ سرمایه گذاری در اقلیم کردستان نداشته است.
میادین بجیل، عین صفنی، سرته و باشیک با یک نرخ پایین به مرحله تولید رسیدند.
در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲، کاهش قیمت نفت اقلیم از ۱۰ دلار شروع و ۱۷ تا ۱۹ دلار زیر قیمت برنت به فروش می رسید.
پس از توقف صادرات و فروش نفت اقلیم در بازار داخلی، تغییرات بیشتری روی قیمت نفت اعمال شد و از ۱۹ دلار به ۱۷ دلار کاهش یافت و اکنون بین ۵۰ تا ۵۵ دلار کمتر از قیمت جهانی برنت به فروش می رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید