کد خبر: 18485

تاریخ انتشار: مهر ۱۳, ۱۳۹۷

دختر عراقی برنده جایزه صلح نوبل شد

بنابر اعلام کمیته نروژی جایزه نوبل، ۲ فعال مبارزه با خشونت جنسی از کنگو و عراق برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۸ شدند.   به گزارش مدار شرقی،  کمیته صلح نوبل جایزه صلح خود در سال ۲۰۱۸ را به دکتر «دنیس موکوِگ» شهروند اهل کنگو و «نادیا مُراد» شهروند ایزدی اهل عراق اعطا کرد. به […]

بنابر اعلام کمیته نروژی جایزه نوبل، ۲ فعال مبارزه با خشونت جنسی از کنگو و عراق برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۸ شدند.

 

به گزارش مدار شرقی،  کمیته صلح نوبل جایزه صلح خود در سال ۲۰۱۸ را به دکتر «دنیس موکوِگ» شهروند اهل کنگو و «نادیا مُراد» شهروند ایزدی اهل عراق اعطا کرد.

به گفته کمیته صلح نوبل، این جایزه به دلیل فعالیت این دو نفر در راه مبارزه با خشونت جنسی و پایان دادن به خشونت جنسی به عنوان یک ابزار جنگی در درگیریهای نظامی به آنها تعلق گرفته است.

نادیا مراد یک شهروند عراقی است که از سپتامبر ۲۰۱۶ به عنوان فعال صلح و همچنین سفیر حسن نیت سازمان ملل در راه مبارزه با قاچاق انسان فعالیت میکند.

نادیا مراد از جمله زنان ایزدی بود که در سال ۲۰۱۴ زمانی که ۲۱ سال سن داشت توسط داعش به عنوان برده جنسی به اسارت درآمد. علاوه بر وی ۷ هزار زن دیگر ایزدی نیز توسط داعش مورد اسارت جنسی قرار داشتند.

نادیا زمانی که از دست داعش گریخت با انتشار کتابی به افشاگری در زمینه خرید و فروش برده‌های جنسی توسط گروه تروریستی داعش اقدام کرد. مراد در کتاب خود نوشته که وی در ابتدا به عنوان برده جنسی به یکی از تروریستهای ارشد داعش فروخته شده بود. این عنصر داعشی در عین حال ۳ زن دیگر را به بردگی خود گرفته بود.

دکتر موکوگ نیز یک متخصص پزشکی زنان و اهل کنگو است که در بیمارستان پانزی در بوکاوو کار میکند و در درمان زنانی که هدف تجاوز گروهی توسط شبه نظامیان قرار دارند مشارکت دارد. وی از زمان جنگ دوم کنگو، هزاران زن که قربانی تجاوز گروهی در درگیریهای داخلی کنگو قرار داشتند را مورد درمان قرار داده است.

وی پیش از این نیز چندین جایزه بین المللی از جمله از جانب سازمان ملل دریافت کرده است.

برنده جایزه صلح نوبل

برنده صلح نوبل در سال ۲۰۱۷ نیز کمپین مبارزه با گسترش سلاحهای هسته ای بود.

از زمان اعطای جایزه صلح به فعالان صلح بین المللی، کمیته نوبل تا کنون چندین بار به خاطر انتخابهایش هدف انتقادات شدید جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. از جمله انتخاب باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق مختلف جهان از جمله در یمن، افغانستان و سومالی که به کشته شدن صدها غیرنظامی، زن و کودک منجر شده بود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

باراک اوباما برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۹ است.

همچنین اعطای جایزه صلح نوبل به «آنگ سان سوچی» که اکنون رهبر حزب حاکم میانمار است به علت دست داشتن وی در سرکوب مسلمانان روهینگیا مورد تشکیک و انتقاد فعالان صلح قرار داشته است.

سوچی در زمانی که توسط نظامیان حاکم میانمار تحت زندان خانگی قرار داشت در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه صلح نوبل شد.

 

Likes(1)Dislikes(1)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com