کد خبر: 20437

تاریخ انتشار: دی ۵, ۱۳۹۷

خطر حذف و سرکوب کردهای سوریه از سوی ترکیه

رییس ستاد ارتش ترکیه با اشاره به شبه نظامیان کرد تهدید کرده است که آن‌ها در خندق‌هایی که حفر کرده‌اند، دفن خواهند شد. به گزارش مدار شرقی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) در نشست بررسی سیاست خارجی این کشور در آنکارا هشدار داد که فرانسه از ادامه‌ حضورش […]

رییس ستاد ارتش ترکیه با اشاره به شبه نظامیان کرد تهدید کرده است که آن‌ها در خندق‌هایی که حفر کرده‌اند، دفن خواهند شد.

ارتش ترکیه و کردهای سوریه

به گزارش مدار شرقی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) در نشست بررسی سیاست خارجی این کشور در آنکارا هشدار داد که فرانسه از ادامه‌ حضورش در سوریه برای دفاع از گروه کردی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) سودی نخواهد برد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین تصریح کرد که کشورش از قدرت کامل برای نابودی داعش در سوریه برخوردار است.

چاووش‌اوغلو در این راستا گفت که ترکیه با آمریکا در باره تکمیل نقشه راه منبج تا زمان خروج نیروهایی ایالات متحده از سوریه به توافق رسیده است. به گفته‌ او خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه نباید به نفع گروه تروریستی و تجزیه‌طلب یگان‌های کرد مدافع خلق تمام شود.

یگان‌های مدافع خلق که ترکیه ‌‌آن‌ها را شاخه ‌سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند، متحد مهم ایالات متحده در مبارزه با ستیزه‌جویان داعش بوده‌اند.

از این رو تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته است. منتقدان ترامپ او را به تنها گذاشتن متحدان سوری ‌متهم کرده‌‌اند. ترامپ پس از این انتقادها اظهارات پیشین مبنی بر شکست کامل داعش را تغییر داد و گفت‌، آن‌ها شکست گسترده‌ای خورده‌اند.

او در صفحه خود در توییتر شامگاه یکشنبه دومدی (۲۳ دسامبر) نوشت، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه به او قول داده هر آن‌چه که از داعش در سوریه باقی مانده را از بین خواهد برد. ترامپ اردوغان را مردی خواند که از عهده‌ این کار برمی‌آید.

دعوت اردوغان از ترامپ

در این میان اردوغان همتای آمریکایی خود را به دیدار از ترکیه دعوت کرده است. خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) به نقل از هوگان گیدلی، سخنگوی ترامپ گزارش داد که رییس جمهوری آمریکا با دیدی باز به چنین دعوتی می‌نگرد.

او در عین حال متذکر شد که برنامه و تاریخ مشخصی در رابطه با سفر ترامپ به ترکیه هنوز در دست نیست.به گزارش رسانه‌های ترکیه اردوغان و ترامپ در تماسی تلفنی در این مورد اتفاق نظر داشته‌اند که باید جلوی بروز خلأ قدرت در سوریه پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را گرفت.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک نیز گزارش داده که مولود چاووش‌اوغلو در روزهای آتی راهی روسیه خواهد شد تا با مقامات این کشور در باره روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و پیامدهای آن رایزنی کند.

برنامه‌های ترکیه در سوریه موقتی هستند

گنادی گاتیلوف، نماینده روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو اعلام کرد: ما معتقدیم که مساله کردها یک موضوع بسیار حساس در معماری سیاسی سوریه است. فعالیت‌های ترکیه در سوریه یک اقدام موقت در راستای نگرانی‌های امنیت ملی آنکارا از جمله تهدیدات تروریستی است.

گاتیلوف در ادامه اظهاراتش اعلام کرد: ترکیه همواره بر تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده است و برای روسیه هیچ دلیلی وجود ندارد که به این برنامه شکی داشته باشد.

تهدید تند کردهای سوریه

به دنبال اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، حلوصی آکار، رییس ستاد ارتش ترکیه با اشاره به شبه نظامیان کرد سوری گفت: آن‌ها در خندق‌هایی که حفر کرده‌اند، دفن خواهند شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز گذشته ۱۹ دسامبر با اعلام اینکه نیروهای ایالات متحده داعش را شکست دادند از خروج نیروهای ارتش آمریکا از خاک سوریه خبر داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از ارتشبد حلوصی آکار، رییس ستاد ارتش این کشور می‌نویسد: شهر منبج و شرق فرات در انتظار ماست و ما را به شدت به خود مشغول کرده است.

ارتشبد آکار که برای بازدید از پایگاه نظامی مشترک ترکیه و قطر در دوحه به سر می برد، افزود: می‌گویند نیروهای کرد در شهر منبج در حال حفر تونل و خندق هستند. هر چقدر که می‌خواهند می‌توانند خندق بسازند و حتی زیرزمینی زندگی کنند اما زمان آن خواهد رسید که در خندق‌های‌شان دفن خواهند شد. شکی در این وجود ندارد.

پیش از این رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از احتمال آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شرق فرات خبر داده بود.

پنتاگون پیش از این اعلام کرده بود که فعالیت نظامی یک جانبه در شمال شرق سوریه ـ قلمرو فعالیت نیروی ارتش آمریکاـ غیرقابل قبول است.ترکیه در طی دو سال گذشته برای مقابله با نیروهای گروه دولت اسلامی و یگان‌های مدافع خلق در غرب رود فرات در سوریه حضور نظامی داشته است اما تا به امروز برای جلوگیری از برخورد با نیروهای آمریکایی به سمت شرق رودخانه فرات پیشروی نکرده است

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com