تهران
کد خبر:22759
پ

خشم دولت‌های سوریه و روسیه از کنگره عین عیسی در شمال سوریه

کنگره عین عیسی که با شرکت مقامات ۶۷ قبیلۀ ساکن مناطق شمال و شرق سوریه به دعوت مجلس دموکراتیک سوریه برگزار شد خشم مسکو و دمشق را بر انگیخت. به گزارش مدار شرقی، وزارت امور خارجۀ روسیه به نشست قبایل عرب که روز جمعه گذشته به ابتکار مجلس دموکراتیک سوریه در عین عیسی برگزار شد […]

کنگره عین عیسی که با شرکت مقامات ۶۷ قبیلۀ ساکن مناطق شمال و شرق سوریه به دعوت مجلس دموکراتیک سوریه برگزار شد خشم مسکو و دمشق را بر انگیخت.

کنگره عین عیسی

به گزارش مدار شرقی، وزارت امور خارجۀ روسیه به نشست قبایل عرب که روز جمعه گذشته به ابتکار مجلس دموکراتیک سوریه در عین عیسی برگزار شد واکنش شدیدی نشان داد و آن را تلاشی برای تضعیف روند آستانه خواند.

بر اساس بیانیۀ وزارت امور خارجۀ روسیه، این نشست تلاش ایالات متحده و متحدان کردش برای «حفظ حضور دراز مدت نیروهای آمریکایی» در سوریه است.

این بیانیه ایالات متحده را متهم کرده است که از کردها به منظور «تأسیس یک شبه دولت در مناطق شرقی رودخانۀ فرات» استفاده می کند.

وزارت امور خارجۀ روسیه ادعا کرد که این کنگره تلاشی آشکار برای تجزیۀ سوریه است و افزود «نقض صریح اصول اعلامی سازمان ملل متحد برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و حق حاکمیت دولت این کشور است.»

بیش از پنج هزار تن از رؤسا و مقامات قبایل از ۶۷ قبیلۀ ساکن مناطق شمال شرقی روسیه به این کنگره دعوت شده بودند؛ اقدامی که خشم دمشق و مسکو را بر انگیخت. روسیه انتظار دارد این قبایل از دولت سوریه حمایت کنند.

یک مقام کرد اخیراً به المانیتور گفت تعداد روز افزونی از سران قبایل ساکن در مناطق تحت کنترل ارتش دموکراتیک سوریه به دولت بشار اسد متمایل شده و حتی روابط فردی خود را [با ارتش دموکراتیک] نیز قطع کرده اند.

برخی تحلیل گران معتقدند احتمالاً برگزاری این کنگره توسط مجلس دموکراتیک سوریه واکنشی است به تلاش حکومت مرکزی سوریه برای ایجاد بی ثباتی در ممناطق شمال شرقی این کشور.

نیکلاس هراس پژوهشگر مرکز نیو امریکن سکیوریتی معتقد است روسیه تلاش می کند یک استراتژی در پیش بگیرد که با تشویق قبایل عرب به طرفداری از بشار اسد، «موضع ارتش دموکراتیک سوریه را تضعیف کند.»

هراس به کردستان ۲۴ گفت: «روس ها امیدوارند از تنش میان کرد و عرب برای از هم گسیختن انسجام ارتش دموکراتیک استفاده کنند.»

هراس گفت با وجود این ارتش دموکراتیک سوریه «بازی روسیه را فهمیده است» و افزود «آنها بر روی این موضوع تمرکز کرده اند که ساختار روابط قومی را در درون ارتش دموکراتیک در برابر تلاش های مسکو و دمشق نفوذ ناپذیر کنند.»

بر اساس تحلیلی که اخیراً توسط دکتر حیان دخان نویسندۀ کتاب «دولت و قبایل در سوریه: ائتلاف های غیر رسمی و الگوهای کشمکش» منتشر شد، ارتش دموکراتیک سوریه «در متحد کردن قبایل بسیار موفق عمل کرده است.»

دخان نوشت: «تعداد قابل توجهی از اعضای جوان قبایل محلی در شورای مدنی رقه فرصت اشتغال پیدا کرده اند.»

وی استدلال می کند که ارتش دموکراتیک «در متحد کردن و همراه کردن قبایل از قدرت های منطقه ای و بین المللی مانند ترکیه، اردن، عربستان سعودی و ایالات متحده موفق تر بوده است.»

مجلس دموکراتیک سوریه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد دمشق حق ندارد از برگزاری کنگره قبایل انتقاد کند در حالی که همچنان به ترکیه اجازه می دهد به اشغال عفرین، اعزاز، جرابلس، الباب و ادلب ادامه دهد.

در این بیانیه آمده است: «نمی توان ما را به تجزیۀ کشور یا جدایی طلبی متهم کرد زیرا جوامع شمال و شرق سوریه، زیر چتر مدیریت های محلی و مجلس دموکراتیک سوریه، تنها نیروهایی بوده اند که از شمال و شرق سوریه دفاع کرده اند.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید