کد خبر: 24940

تاریخ انتشار: آوریل 4, 2020

جهان سادات؛ زنی با مبارزات بی پایان

کتاب خاطرات جهان سادات از صبح روز ششم اکتبر هشتاد و یک آغاز می شود و آرام آرام از تریلری پر هیجان به نمایش تراژدی مرگ محمد انور سادات بر اثر گلوله های شلیک شده از اسلحه ی خالد اسلامبولی یک اسلام گرای تندرو در مراسم رژه ارتش ختم می شود .و بعد جهان سادات […]

کتاب خاطرات جهان سادات از صبح روز ششم اکتبر هشتاد و یک آغاز می شود و آرام آرام از تریلری پر هیجان به نمایش تراژدی مرگ محمد انور سادات بر اثر گلوله های شلیک شده از اسلحه ی خالد اسلامبولی یک اسلام گرای تندرو در مراسم رژه ارتش ختم می شود .
و بعد جهان سادات از زندگی خودش شروع می کند تا به زمان آشنایی اش با محمد انور برسد. افسر وطن پرستی که به دلیل مخالفت حضور انگلیسی ها در مصر و به اتهام جاسوسی برای المان در زندان و پای اعدام بوده است . افسر بی پولی که پس از آزادی اش از زندان ،جهان بر خلاف خواست مادر انگلیسی اش با او ازدواج می کند .
زندگی جهان در کنار محمد انور سادات با کودتای افسران ارتش مصر علیه سلطنت فاسد ملک فاروق وارد سیاسی ترین شکل خود می شود و روزهای پر التهاب جهان و انور از راه می رسند. جهان سادات ضمن تشریح تلاش هایش برای احیای حقوق زنان و اعتلای سطح فرهنگ جامعه به توصیف اوضاع سیاسی مصر در زمان ریاست جمهوری ناصر ، جنگ های با اسرائیل و ملاقات با سیاسیونی چون قذافی می پردازد.
روزهای ریاست جمهوری انور سادات و چالش های پیش روی شوهرش را تشریح می کند و از اقدام بزرگ او یعنی صلح مصر و اسرائیل سخن می گوید. توافق نامه صلحی ای که پس از جنگ و مذاکرات فرسایشی و رو در رو بالاخره در کمپ دیوید امضا می شود و بعد … بعد عهد شکنی اسرائیل در حفظ توافق است و تحریم و لعن و نفرین کشورهای عربی بر مصر و سادات . جهان از روزهای حضور شاه ایران پس از انقلاب در مصر می گوید که به نظر قسمت های زیادی از آن سانسور شده است .
رفته رفته ناآرامی های مصر آغاز می شود . بنیادگرایان اسلامی از غرب گرایی و اقدامات ترقی خواهانه انور به خشم می آیند و با خشونت سعی در ترویج قوانین سختگیرانه شرعی بر مردم می کنند، گاه زنی را به جرم نداشتن حجاب فلک می کنند و گاه استادان دانشگاه ها را بخاطر تعطیل نکردن کلاس های درس هنگام نماز تهدید به مرگ … با این همه انور که بیش از هر چیز به دموکراسی فکر می کند خشم خود را کنترل می کند .
کتاب خاطرات جهان بیانگر تلاش های زنی است که مبارزه برای کسب استقلال و رسیدن به اهدافش حتی در دل طوفانی ترین حوادث هیچ گاه برایش به پایان نمی رسد . او با شرح جذاب رویداد های سیاسی و تاریخی مصر و حتی شرح دردناک مرگ شوهرش نشان می دهد زندگی کمی آسایش با ترکیب زیادی از مبارزات بی پایان است که هیچ گاه نباید در برابر آن تسلیم شد .
به علاوه او از چهره محمد انور سادات یکی از مهم ترین شخصیت های سیاسی عصر ما برای تاریخ پرده بر می دارد.

برگرفته از صفحه اینستاگرام نعیم.ص

Likes(3)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi