تهران
کد خبر:24940
پ

جهان سادات؛ زنی با مبارزات بی پایان

کتاب خاطرات جهان سادات از صبح روز ششم اکتبر هشتاد و یک آغاز می شود و آرام آرام از تریلری پر هیجان به نمایش تراژدی مرگ محمد انور سادات بر اثر گلوله های شلیک شده از اسلحه ی خالد اسلامبولی یک اسلام گرای تندرو در مراسم رژه ارتش ختم می شود .و بعد جهان سادات […]

کتاب خاطرات جهان سادات از صبح روز ششم اکتبر هشتاد و یک آغاز می شود و آرام آرام از تریلری پر هیجان به نمایش تراژدی مرگ محمد انور سادات بر اثر گلوله های شلیک شده از اسلحه ی خالد اسلامبولی یک اسلام گرای تندرو در مراسم رژه ارتش ختم می شود .
و بعد جهان سادات از زندگی خودش شروع می کند تا به زمان آشنایی اش با محمد انور برسد. افسر وطن پرستی که به دلیل مخالفت حضور انگلیسی ها در مصر و به اتهام جاسوسی برای المان در زندان و پای اعدام بوده است . افسر بی پولی که پس از آزادی اش از زندان ،جهان بر خلاف خواست مادر انگلیسی اش با او ازدواج می کند .
زندگی جهان در کنار محمد انور سادات با کودتای افسران ارتش مصر علیه سلطنت فاسد ملک فاروق وارد سیاسی ترین شکل خود می شود و روزهای پر التهاب جهان و انور از راه می رسند. جهان سادات ضمن تشریح تلاش هایش برای احیای حقوق زنان و اعتلای سطح فرهنگ جامعه به توصیف اوضاع سیاسی مصر در زمان ریاست جمهوری ناصر ، جنگ های با اسرائیل و ملاقات با سیاسیونی چون قذافی می پردازد.
روزهای ریاست جمهوری انور سادات و چالش های پیش روی شوهرش را تشریح می کند و از اقدام بزرگ او یعنی صلح مصر و اسرائیل سخن می گوید. توافق نامه صلحی ای که پس از جنگ و مذاکرات فرسایشی و رو در رو بالاخره در کمپ دیوید امضا می شود و بعد … بعد عهد شکنی اسرائیل در حفظ توافق است و تحریم و لعن و نفرین کشورهای عربی بر مصر و سادات . جهان از روزهای حضور شاه ایران پس از انقلاب در مصر می گوید که به نظر قسمت های زیادی از آن سانسور شده است .
رفته رفته ناآرامی های مصر آغاز می شود . بنیادگرایان اسلامی از غرب گرایی و اقدامات ترقی خواهانه انور به خشم می آیند و با خشونت سعی در ترویج قوانین سختگیرانه شرعی بر مردم می کنند، گاه زنی را به جرم نداشتن حجاب فلک می کنند و گاه استادان دانشگاه ها را بخاطر تعطیل نکردن کلاس های درس هنگام نماز تهدید به مرگ … با این همه انور که بیش از هر چیز به دموکراسی فکر می کند خشم خود را کنترل می کند .
کتاب خاطرات جهان بیانگر تلاش های زنی است که مبارزه برای کسب استقلال و رسیدن به اهدافش حتی در دل طوفانی ترین حوادث هیچ گاه برایش به پایان نمی رسد . او با شرح جذاب رویداد های سیاسی و تاریخی مصر و حتی شرح دردناک مرگ شوهرش نشان می دهد زندگی کمی آسایش با ترکیب زیادی از مبارزات بی پایان است که هیچ گاه نباید در برابر آن تسلیم شد .
به علاوه او از چهره محمد انور سادات یکی از مهم ترین شخصیت های سیاسی عصر ما برای تاریخ پرده بر می دارد.

برگرفته از صفحه اینستاگرام نعیم.ص

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید