کد خبر: 8185

تاریخ انتشار: تیر ۱۷, ۱۳۹۶

توافق اردن،‌ روسیه و آمریکا درباره آتش‌بس جدید در سوریه

سخنگوی دولت اردن گفت: روسیه، آمریکا و اردن برسر مقدمات حمایت از آتش‌بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند. به گزارش مدار شرقی به نقل از خبرگزاری رسمی اردن بترا،« محمد المومنی» سخنگوی دولت اردن اظهار داشت: روسیه، آمریکا و اردن برسر مقدمات حمایت از آتش‌بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند. وی […]

سخنگوی دولت اردن گفت: روسیه، آمریکا و اردن برسر مقدمات حمایت از آتش‌بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند.

به گزارش مدار شرقی به نقل از خبرگزاری رسمی اردن بترا،« محمد المومنی» سخنگوی دولت اردن اظهار داشت: روسیه، آمریکا و اردن برسر مقدمات حمایت از آتش‌بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند.
وی افزود: طبق این توافقات که در امان به آن دست یافته شده، آتش‌بس در طول خط تماسی که نیروهای دولت سوریه و نیروهای همپیمان آن از یک سو و نیروهای مخالفان مسلح سوری از سوی دیگر بر سر آن توافق کرده‌اند، اجرا خواهد شد. این توافق آتش‌بس از فردا ۹ ژوئیه آغاز خواهد شد.
سه طرف توافق کردند، آتش‌بس گامی در جهت رسیدن به کاهش دائمی خشونت‌ها در جنوب سوریه باشد تا به خشونت‌ها و درگیری‌ها پایان دهد، ثبات را به منطقه بازگرداند و اجازه ورود کمک‌های انسانی را به این منطقه محوری در سوریه بدهد.
«المومنی» تصریح کرد: این سه کشور بر مقدمات این آتش‌بس در ایجاد فضای تضمین کننده به راه حل سیاسی دائمی برای بحران سوریه و همچنین  تعهد برای راه حل سیاسی از طریق کانال ژنو و براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت که تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه را تضمین می‌کند، تاکید کردند.
پیش از این«لاوروف» بعد از دیدار سران آمریکا و روسیه در هامبورگ تاکید کرده بود:«پوتین» و «ترامپ» در خصوص آتش‌بس در جنوب سوریه که قرار است از نهم ژوئیه اجرایی شود به توافق رسیده‌اند.
وزیر امورخارجه روسیه همچنین افشا کرد: این آتش‌بس که قرار است در مناطق درعا، قنیطره و سویدا عملی شود مورد نظارت قرار خواهد گرفت.
«تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز بعد از نشست با «لاوروف»گفت: این منطقه که شامل آتش‌بس می‌شود تاثیری بر امنیت اردن ندارد و بخشی بسیار پیچیده از صحنه درگیری‌های سوریه است.
وی افزود: انتظار داریم روسیه از نفوذ خود برای تضمین احترام ایران و نیروهای همپیمانش به آتش‌بس در سوریه استفاده کند. آتش‌بس در جنوب غرب سوریه از مذاکرات روسیه ، ترکیه و ایران که در آستانه بررسی می‌کنند، متفاوت است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com