تهران
کد خبر:27057
پ

ترکیه| پیرمرد ۷۰ ساله زنده از زیر آوار زلزله نجات یافت

شمار قربانیان زلزله شدید در ترکیه و یونان  به دست‌کم ۱۰۰نفر افزایش پیدا کرده است. با این حال گروه‌های امداد و نجات توانستند یک مرد ۷۰ ساله را از آوارهای یک ساختمان در غرب ترکیه زنده بیرون آورند. به گزارش مدار شرقی، قدرت این زمین لرزه که روز جمعه ۳۰ اکتبر به وقوع پیوست از […]

شمار قربانیان زلزله شدید در ترکیه و یونان  به دست‌کم ۱۰۰نفر افزایش پیدا کرده است. با این حال گروه‌های امداد و نجات توانستند یک مرد ۷۰ ساله را از آوارهای یک ساختمان در غرب ترکیه زنده بیرون آورند.

زلزله

به گزارش مدار شرقی، قدرت این زمین لرزه که روز جمعه ۳۰ اکتبر به وقوع پیوست از سوی اداره لرزه نگاری آمریکا هفت و توسط مرکز لرزه‌نگاری اروپا و مدیترانه ۶.۹ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. این در حالی است که ترکیه قدرت آن را ۶.۶ ریشتر ثبت کرده است.

مرکز زمین لرزه در دریای اژه در شمالی شرقی جزیره ساموس یونان اعلام شده است.

بیشترین خسارت و تلفات این زلزله در شهر ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه ثبت شده است. تیم‌های امداد و نجات پیش‌بینی می‌کنند که روز یکشنبه اجساد بیشتری را از زیر آوار ۹ ساختمان ویران شده در این زلزله در شهر ازمیر پیدا کنند.

تا کنون در شهر ازمیر ترکیه ۵۸ نفر در اثر این زلزله کشته شده‌اند و دو نوجوان نیز در جزیره ساموس یونان بر اثر این زلزله شدید جان باخته‌اند.

احمد چیتم ۷۰ ساله نیمه شب گذشته از زیر آوار بیرون کشیده شد و هم اکنون در بیمارستان بستری است. وزیر بهداشت ترکیه در توئیتی به نقل از چیتم گفت: «من هرگز امیدم را از دست ندادم.»

AP Photo
عیادت وزیر بهداشت ترکیه از مردی که زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدAP Photo

وزیر بهداشت از این نجات یافته عیادت کرده است و می‌گوید که حالش خوب است.

این زمین لرزه باعث ایجاد سونامی کوچکی شد که در جزیره ساموس و منطقه سفری‌حصار ازمیر رخ داد و یک زن مسن را نیز غرق کرد. این زمین لرزه در سراسر غرب ترکیه از جمله در استانبول و همچنین در آتن پایتخت یونان احساس شد. آژانس حوادث ترکیه اعلام کرد که ۹۲۰ نفر در اثر زلزله در این کشور زخمی شده‌اند.

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که ۲۶ ساختمان آسیب دیده در این زلزله به‌طور کامل تخریب می‌شوند.

وزیر دادگستری ترکیه گفت که دادستانی تحقیقات درباره چندین ساختمان فروریخته را آغاز کرده است و در صورت تشخیص بی‌توجهی در ساخت و ساز این موضوع عواقب قانونی خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید