کد خبر: 22525

تاریخ انتشار: فروردین ۲۸, ۱۳۹۸

تحلیل یک پایگاه قطری از سفر ظریف به دمشق؛ «فراتر از دلجویی»

سفر دکتر ظریف وزیر خارجه ایران به دمشق نشان داد به رغم فشارهای آمریکا برای خروج ایران از سوریه، ایرانی‌ها گام‌هایی پرشتاب برای تقویت نفوذ خود در سوریه برداشته‌اند. به گزارش مدار شرقی، وبگاه خبری روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در یادداشتی به قلم «أمین العاصی» به تحلیل ابعاد سفر روز سه‌شنبه محمد جواد ظریف […]

سفر دکتر ظریف وزیر خارجه ایران به دمشق نشان داد به رغم فشارهای آمریکا برای خروج ایران از سوریه، ایرانی‌ها گام‌هایی پرشتاب برای تقویت نفوذ خود در سوریه برداشته‌اند.

ظریف

به گزارش مدار شرقی، وبگاه خبری روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در یادداشتی به قلم «أمین العاصی» به تحلیل ابعاد سفر روز سه‌شنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به دمشق پرداخت.

به  عقیده نویسنده، سفر ظریف به سوریه در سایه تحولات سیاسی پرونده این کشور صورت گرفته است که مهم‌ترین آن تشکیل قریب الوقوع کمیته قانون اساسی برای تعیین کمیته تدوین قانون اساسی جدید در سوریه است که اساس راه حل سیاسی در سوریه خواهد بود و ایران در این زمینه تلاش می‌کند منافع خود را از دست ندهد.

در این یادداشت آمده است: سفر ظریف به دمشق همچنین در آستانه دور جدید مذاکرات “آستانه” انجام شده است؛ بخصوص که احتمال می‌رود در این دور مذاکرات که قرار است روزهای بیست‌وپنجم و بیست‌وششم آوریل جاری برگزار شود، روسیه و ترکیه بر سر اسامی اعضای کمیته قانون اساسی به توافق رسیده باشند که شامل نمایندگانی از مخالفان، حکومت و جامعه مدنی سوریه است و در اواخر ماه آوریل جاری یا اوایل ماه مه، این کمیته در شهر ژنو سوریه معرفی شود.

العاصی نوشت: با این وجود شاید خیلی‌ها به کمیته قانون اساسی سوریه هیچ اهمیتی نمی‌دهند چون معتقدند که نظام سوریه در مورد مسائل مهمی چون سرنوشت استان ادلب، گشایش جاده بین‌المللی در شمال غرب سوریه که حلب را به ساحل و مرکز سوریه وصل می‌کند و همچنین در مورد پرونده بازداشتی‌ها که بحث داغ مذاکرات سابق آستانه بوده است، حاضر به امتیازدهی و پذیرش راه حل صرفا سیاسی نمی‌شود.

به نوشته العاصی، این نخستین سفر وزیر خارجه ایران به دمشق از زمان اعلام استعفای خود در ۲۵ فوریه گذشته بود و دقیقا مصادف با تاریخی است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه برای نخستین بار پس از آغاز جنگ در سوریه به ایران سفر کرد؛ لازم به ذکر است استعفای ماه گذشته ظریف در اعتراض به عدم هماهنگی دولت ایران با وزارت خارجه خود برای سفر اسد صورت گرفت که ظریف پس از آن استعفای خود را پس گرفت.

نویسنده بر این باور است که وزیر خارجه ایران به دعوت رسمی بشار اسد به دمشق سفر کرده تا این گمانه زنی تقویت شود که بخشی از سفر ظریف به منظور دلجویی رئیس جمهور سوریه از وی بوده است.

العربی الجدید افزود: خبرگزاری فارس در ایران نوشت که ظریف با مقامات دمشق درباره روابط دوجانبه و مسائل مهم مشترک بین دو طرف و پیگیری توافق‌های صورت گرفته میان روسای جمهور دو کشور گفت‌وگو کرده است؛ اما به ماهیت این توافقات اشاره‌ای نکرد. خبرگزاری فارس همچنین گفت که ظریف پس از دمشق هم در ترکیه با مقامات این کشور درباره مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی و تقویت روابط دو جانبه رایزنی می‌کند.

العاصی گفت: پرونده کمیته قانون اساسی یکی از اولویت‌های مهم این دیدار بوده است؛ چرا که بر اساس آن تهران با نظام سوریه به اصلاح قانون اساسی که در سال ۲۰۱۲ وضع شده خواهند پرداخت نه اینکه این قانون کاملا از بین برود و این امر  ممکن است اجازه دهد بشار اسد دوباره در هر انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شود، بخصوص که تهران بر این باور است که اسد ضامن منافع سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی است که در طول سال‌های بحران برای تحکیم آنها کار کرده است، به طوری که ایرانیان تبدیل به یک بازیگر غیرقابل جایگزین در سوریه شده‌اند.

العربی الجدید نوشت: ایران قدرت قابل توجهی در جغرافیای سوریه دارد و اخیرا هم برای برداشت اولین محصول حمایت‌های نامحدود خود از دولت سوریه اقدام کرده  و آن هم راه زمینی است که تهران را از طریق عراق به ساحل سوریه و از آنجا به بیروت متصل می‌کند و این موضوع تسلط آن بر سه کشور عربی را ثابت می‌کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: به رغم اینکه آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های اقتصادی و اسرائیل از طریق حمله به مواضع نظامی سوریه که گمان می‌رود ایرانی‌ها در آنجا حضور داشته باشند درصدد پایان دادن به حضور ایران در سوریه هستند؛ اما ایران در مقطع اخیر گام‌های پرشتابی برای گشودن مسیر خشکی که آن را از طریق عراق به ساحل سوریه می‌رساند، برداشته است.

این وبگاه خبری  برخی گمانه زنی‌ها درباره تلاش ایران برای احداث یک پایگاه دریایی در سواحل سوریه از طریق اجاره بندر لاذقیه بزرگ‌ترین شهر ساحلی را نیز در راستای تلاش ایران برای تحکیم حضور خود در سوریه دانست. العربی الجدید نوشت، ایران همچنین پروژه ریلی بین خاک سوریه و ایران از طریق عراق را که با آغاز جنگ سوریه متوقف شده بود از سر گرفته است تا راه‌های تجاری تازه‌ای باز شده و تسلط ایران بر عراق، سوریه و لبنان مستحکم شود.

این وبگاه خبری در پایان ادعا کرد: به همین منظور هم است که تهران حضور نظامی خود در دروازه شرقی جغرافیای سوریه در ریف شرقی دیر الزور در جنوب نهر فرات را تقویت کرده است، جایی که ماه گذشته سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از آنجا بازدید کرد تا تسلط کشورش بر منطقه را نشان بدهد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com