تهران
کد خبر:26241
پ

بازسازی چهره کودک مومیایی شده مصری با سی تی اسکن

بنا بر جزئیات به دست آمده پسر بچه مومیایی شده چشمانی قهوه ای، بینی کشیده و باریک و دهانی کوچک و لبانی برجسته داشته‌است. به گزارش مدار شرقی تعدادی از دانشمندان در اتریش و آلمان با استفاده از «توموگرافی رایانه ای» (سی تی اسکن) موفق به بازسازی صورت مومیایی کودک مصری شدند که بین ۵۰ […]

بنا بر جزئیات به دست آمده پسر بچه مومیایی شده چشمانی قهوه ای، بینی کشیده و باریک و دهانی کوچک و لبانی برجسته داشته‌است.

مومیایی

به گزارش مدار شرقی تعدادی از دانشمندان در اتریش و آلمان با استفاده از «توموگرافی رایانه ای» (سی تی اسکن) موفق به بازسازی صورت مومیایی کودک مصری شدند که بین ۵۰ سال قبل از میلاد و ۱۰۰ سال بعد از میلاد درگذشته است.

مقطع‌نگاری رایانه‌ای یا برش‌نگاری رایانه‌ای یا توموگرافی رایانه‌ای یا به اصطلاح سی‌تی اِسکَن، روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی کاربرد تحقیقاتی و درمانی فراوانی دارد.

در این روش، کالبد انسان یا دیگر جانوران به صورت لایه‌به‌لایه برانداز (اسکن) می‌شود و بدین ترتیب بخش‌های درونی بدن نیز برای پزشکان قابل رؤیت می‌شود.

به گفته روزنامه انگلیسی «دیلی میل»، دانشمندان با استفاده از سی تی اسکن یک تصویر مجازی از جمجمه کودک را که هنوز درون قبر او بود، را به منظور بازسازی دیجیتالی سه بعدی صورت وی بارگیری کردند.

بازسازی صورت تا حدودی نسبت به نمونه اصلی دقیق است، اما دانشمندان متذکر شده‌اند که باعث می‌شود کودک از سن واقعی خود یعنی حدود سه یا چهار سالگی بزرگ‌تر به نظر برسد.

بنا بر جزئیات به دست آمده پسر بچه چشمانی قهوه ای، بینی کشیده و باریک و دهانی کوچک و لبانی برجسته داشته‌است.

مومیایی پسر بچه در سال ۱۸۸۶میلادی از قبرستانی در نزدیکی استان الفیوم مصر کشف شده‌است.

ظرف سال‌های گذشته مومیایی در موزه مونیخ نگهداری می‌شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید