تهران
کد خبر:29421
پ

«انیس نقاش» مبارز لبنانی درگذشت

«انیس نقاش» مبارز سرشناس لبنانی و از چهره‌های معروف مقاومت در ۷۰ سالگی در دمشق درگذشت.   به گزارش مدار شرقی، «انیس نقاش» مبارز لبنانی و عضو سابق جنبش فتح که بخش بزرگی از عمر خود را در راه مبارزه با رژیم اسرائیل صرف کرد، دیروز (دوشنبه) در ۷۰ سالگی در دمشق درگذشت. به گفته شبکه […]

«انیس نقاش» مبارز سرشناس لبنانی و از چهره‌های معروف مقاومت در ۷۰ سالگی در دمشق درگذشت.

 

انیس نقاش

به گزارش مدار شرقی، «انیس نقاش» مبارز لبنانی و عضو سابق جنبش فتح که بخش بزرگی از عمر خود را در راه مبارزه با رژیم اسرائیل صرف کرد، دیروز (دوشنبه) در ۷۰ سالگی در دمشق درگذشت.

به گفته شبکه المیادین، پیکر انیس نقاش قرار است امروز از دمشق به بیروت منتقل شده و در این شهر به خاک سپرده شود. او از روز یکشنبه به علت ابتلا به کرونا در بیمارستانی در دمشق بستری شده بود.

«انیس نقاش» در سال ۱۹۶۸ به جنبش فتح پیوست و مسئول آموزش نیروهای این جنبش در اردوگاهی در جنوب لبنان را بر عهده داشت. او همچنین در تمامی سال‌های مبارزه ارتباط قوی با حزب‌الله لبنان و شخص «عماد مغنیه» داشت.

جنبش فتح در واکنش به این خبر، درگذشت انیس نقاش را با تعابیری چون «فردی مبارز» و «متفکر عربی» تسلیت گفت.

وی در سال های اخیر در ایران به کارهای تجاری مشغول بود و در رسانه ها به عنوان تحلیلگر اوضاع خاورمیانه اظهار نظر می کرد. او در ایران “رئیس مرکز پژوهشی امان” هم بود.

«انیس نقاش» را به ترور نافرجام بختیار می‌شناسند. او خود در مصاحبه‌ای به چگونگی تصمیم گیری برای ترور و انجام عملیات پرداخته است: “من به بچه‌های سپاه پاسداران گفتم که باید هرچه زودتر عمل کنید چون این آدم خطرناکی است ولی آنها هیچ اطلاعات و کانالی نداشتند. بهشان گفتم که من تجربه کار عملیاتی دارم و این کار را بر عهده می گیرم.

نقاش در روایت خود به خبرگزاری فارس گفته بود: “رفتم و کار شناسایی را انجام دادم و بعد از دو هفته به ایران بازگشتم و خبرشان کردم که منزل بختیار را پیدا کرده ام و حتی توانستم با ایشان مصاحبه کنم. طرح مدونی برای اجرای حکم اعدام بختیار تهیه کردم و دست به کار اجرایی کردن آن شدم که متأسفانه آقای خلخالی مرتکب اشتباه شد و در مصاحبه اعلام کرد که برای اجرای حکم اعدام شاپور بختیار به پاریس، کماندو فرستاده ام.”

آقای نقاش می گوید: “این گونه شد که شاپور بختیار نه جواب تلفن می‌داد و نه وقت ملاقات و محافظین او نیز افزایش پیدا کردند. به این ترتیب وقت ملاقاتی که با او گذاشته بودم و قرار بود همانجا کار را تمام کنم منتفی شد. همزمان از تهران با من تماس گرفتند و گفتند که اینجا به شدت از بابت کودتا نگرانی وجود دارد و باید هر چه زودتر بختیار کشته شود.”

ضارب بختیار در توصیف هدف قرار دادن او گفته بود: “یک اسلحه ۷ میلیمتری با صدا خفه کن تهیه کردم و رفتم سراغ بختیار. اما اینها شک کردند و در ساختمان را به رویم باز نکردند. من هم بلافاصله تصمیم گرفتم با گلوله قفل در را بشکنم و بروم داخل. اما چون در دفتر بختیار ضد گلوله بود، هیچ کاری نتوانستم بکنم. یکی از دو گلوله ای که به من خورد، متعلق به سلاح خودم بود که به در شلیک کردم و کمانه کرد و برگشت سمت خودم. بعد هم که با پلیس فرانسه درگیر شدم و یک گلوله دیگر هم خوردم و دستگیر شدم.”

انیس نقاش یک دهه پس از بازداشت و در حالی که در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بود در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی آزاد شد و به ایران رفت.

رهایی آقای نقاش از حبس را برخی با نقش ایران در آزادسازی گروگان های فرانسوی در لبنان، مرتبط می دانند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید