کد خبر: 666

تاریخ انتشار: شهریور ۲۱, ۱۳۹۵

الزامات و ملاحظات یک آتش بس

محمد رضا رئوف شیبانی، سفیر ایران در سوریه توافق بر سر آتش بس هفت روزه در سوریه در حالی به عنوان نتیجه ساعت ها مذاکره وزیران خارجه روسیه و امریکا در ژنو اعلام شد که نگرانی های بسیاری درباره پایبندی طرف های درگیر به آن و نیز سوء استفاده های احتمالی گروه های تروریستی از […]

محمد رضا رئوف شیبانی، سفیر ایران در سوریه

توافق بر سر آتش بس هفت روزه در سوریه در حالی به عنوان نتیجه ساعت ها مذاکره وزیران خارجه روسیه و امریکا در ژنو اعلام شد که نگرانی های بسیاری درباره پایبندی طرف های درگیر به آن و نیز سوء استفاده های احتمالی گروه های تروریستی از این فرصت برای تقویت و تجهیز مواضع شان وجود دارد. با وجود این جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای مؤثر در حل بحران سوریه و به عنوان کشوری که در تمام سال های عمر پنج ساله این بحران نگاه اصلی و اساسی اش به سوی راه حل سیاسی بحران سوریه بوده است؛ از این آتش بس و هر اقدامی که سبب توقف خونریزی در سوریه شود، حمایت می کند.
با این حال، در ماجرای آتش بس ملاحظاتی وجود دارد که باید از سوی نهادهای نظامی مؤثر در سوریه و بویژه کشورهای متولی برقراری آتش بس مورد توجه قرار گیرد. کشورهای متولی اجرای آتش بس باید مراقب و متعهد باشند که این فرصت چند روزه سبب تغییر موازنه قوا، سوء استفاده جریانات تروریستی و تقویت هر چه بیشتر آنها نشود.
متأسفانه تجربه موارد پیشین اعلام آتش بس نشان داده است که جریان های معارض و مقابل با متعهد نبودن به آتش بس و سوء استفاده از آن در عین تقویت مواضع خود به نقض آتش بس اقدام کرده و خسارت های قابل توجهی به طرف مقابل وارد کرده اند. به همین دلیل توافقی که اعلام شده است را باید با احتیاط پذیرفت و از متولیان اجرای آن خواست که ضمانت های لازم را ایجاد کنند و تضمین دهند که جریان های مقابل و جریان های تروریستی از این آتش بس سوء استفاده نخواهند کرد.
تضمینی که تعهد به آن قاعدتاً مکانیسم میدانی خاصی را می طلبد. اما عجالتاً بر اساس اعلام، قرار است کمیته مشترکی از سوی امریکا و روسیه تشکیل شود که هم بر اهداف نظامی که می خواهند مشترکاً مورد هدف قرار دهند و هم بر وضعیت آتش بس نظارت داشته باشد. علاوه بر این کمیته ، مشخص است که دولت و ارتش سوریه و حتی طرف روسیه ای نسبت به جلوگیری از سوء استفاده جریان های تروریستی از فرصت آتش بس حساسیت ویژه ای دارند و آن را پیگیری می کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز این هشدار و ملاحظه را هم به دولت های سوریه و روسیه به عنوان دولت های همپیمان منتقل می کند تا مراقبت لازم را داشته باشند. اما در نهایت همین که در این شرایط اقدامی انجام شود تا خون کمتری ریخته و خسارت کمتری به مردم سوریه تحمیل شود؛ مطلوب جمهوری اسلامی ایران است.
این در حالی است که امروز بیش از پنج سال پس از تصمیم جمهوری اسلامی ایران به حمایت از دولت قانونی سوریه به عنوان یک عنصر مؤثر در محور مقاومت؛ روند رویدادها و مشخص شدن صبغه تروریستی اغلب گروه ها درستی این تصمیم را حتی به منتقدان نشان داده است. هر چند امروز سوریه به کانون رقابت قدرت های بین المللی تبدیل شده و خواست مردم سوریه که در ابتدای راه اصلاح سیاسی جامعه بود و اینک امنیت و آرامش است؛ تحت الشعاع خواست و منافع طرف های بین المللی قرار گرفته است؛ با این حال جمهوری اسلامی ایران همچنان بر راهکار سیاسی بحران سوریه، ضرورت احترام به حاکمیت ملی این کشور و تعیین سرنوشت سیاسی آن به دست مردم تأکید دارد. دیر نیست روزی که دولت و مردم سوریه با عبور از این بحران برساخته به جایگاه تأثیرگذار خود در محور مقاومت بازگردد.
** سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com