تهران
کد خبر:32979
پ

اقتصاد ایران، لب تیغ از دست دادن فرصت نمایشگاه جهانی اکسپو

ایران که قصد داشت با ۶۷ هیئت تجاری و اقتصادی در نمایشگاه جهانی اکسپو شرکت کند در سایه کارشکنی برخی مسئولین ممکن است این فرصت استثنائی را برای گسترش تجارت بین المللی را از دست بدهد.

مدار شرقی– نمایشگاه جهانی اکسپو، مجموعهٔ نمایشگاه‌هایی است که هر چند سال یک بار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. این نمایشگاه‌ها مهم‌ترین نمایشگاه‌های برگزار شده در جهان محسوب می‌شوند.

ایدهٔ برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها به سنت رایج بین فرانسویان برای برگزاری نمایشگاه‌های سالانه برمی‌گردد. در سال ۱۸۴۴ نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی فرانسه (French Industrial Exposition of 1844) در پاریس برگزار شد که این نمایشگاه زمینه‌ساز ادامهٔ این قبیل نمایشگاه‌ها در سطح بین‌المللی و تحت نام نمایشگاه جهانی بود. اوّلین دورهٔ این نمایشگاه‌ها پس از انقلاب صنعتی با نام «نمایشگاه بزرگ» در هاید پارک لندن در سال ۱۸۵۱ برگزار شد.

این نمایشگاه پیشگاهی است برای نمایش گذشته، اکنون و آینده کشورها که در آن دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی و پیشینه فرهنگی و دورنمای توسعه کشورها به نمایش گذاشته می‌شود. میزبانی نمایشگاه اکسپو برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیرساختی شهرهای میزبان و داد و ستدها و همکاری‌های بین‌المللی بسیار کارساز است. تا کنون حدود ۶۰ اکسپو در ۲۴ شهر برگزار شده‌است. «شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» ازسال ۱۳۸۱ به نمایندگی از ایران به عضویت BIE درآمده است و سازماندهی حضور در اکسپوها را برعهده دارد.

برگزاری رویداد جهانی اکسپو برای اولین بار در همسایگی کشورمان، امارات فرصتی طلایی برای اقتصاد ایران است که می‌تواند پنجره‌ای جدید برای افزایش تعاملات بین المللی برای کشورمان باز کند.

۵ میلیون دلار هزینه شد اما…

پاویون جمهوری اسلامی ایران با مساحت ۲۰۱۴ متر مربع در همسایگی پاویون کشورهای فرانسه و اسپانیا قرار گرفته است. دولت، با اختصاص ۵ میلیون دلار به ستاد اکسپو تلاش کرده تا شرکت‌های برتر ایرانی با تمام توانمندی در این رویداد مهم جهانی شرکت کنند. اما اخیرا در داخل کشور اقدامات مشکوکی انجام شده تا از طریق حذف مجریان فعلی که از ماه‌ها قبل در این حوزه فعال بوده‌اند و هزینه بسیاری را متحمل شده‌اند حضور ایران را با مشکل روبرو کنند.

ایران که قصد داشت با ۶۷ هیئت تجاری و اقتصادی در نمایشگاه اکسپو شرکت کند در سایه کارشکنی برخی مسئولین ممکن است این فرصت استثنائی برای گسترش تجارت بین المللی را از دست بدهد.

از چند روز گذشته مطلبی بدون ذکر منبع در فضای مجازی و در جهت تخریب مجریان طرف قرارداد ستاد اکسپو که طی چند ماه گذشته بار اصلی اطلاع رسانی و تولید محتوا را به دوش می‌کشیدند، دست به دست می شود که قرارداد این مجموعه‌ها با ستاد اکسپو فسخ و از این شرکت‌ها خلع ید شده است.

به نظر می‌رسد هدف اصلی این جریان متوقف شدن فعالیت‌های مثمر ثمر این مجموعه‌ها در مقابل سستی سازمان‌های متولی است. با این کار عملا عدم موفقیت دولت جدید در مواجهه با نخستین رویداد بین المللی تحت مدیریت جلوه‌گر خواهد شد و تبدیل به نمایشی بین المللی از ناتوانی سیستم مدیریتی جدید کشور می‌شود.

متاسفانه مسئولان مرتبط در ستاد اکسپو با ایجاد جو متشنج و با حرکتی مشکوک به این امر دامن می‌زنند و طبق اطلاعات واصله، هدایت این جریان از درون شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی ایران صورت می‌پذیرد.

رابطین سابق ایران با اکسپو از دولت جدید انتظار دارند در همین ابتدای امر این موضوع را کنترل کرده و قراردادهای بین مجریان و پیمانکاران با ستاد اکسپو و میزان عمل به قراردادها و نحوه آنها را توسط نماینده ویژه بررسی کند تا از وقوع یک اتفاق نا خوشایند بین المللی در ابتدای کار دولت جدید جلوگیری شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید