تهران
کد خبر:23752
پ

افزایش محسوس حضور روسیه در منطقه پس از حملات آرامکو

چند ساعت پس از وقوع حمله به تاسیسات آرامکو، نهاد دولتی روسیه در امور صادرات تسلیحات، از مذاکرات آینده با کشورهای خاورمیانه، جهت فروش سامانه های جدید ضد پهپادی خبر داد؛ این موضوع، ورود این کشور به بازاری است که آمریکا کنترل آن را در دست دارد.” به گزارش مدار شرقی، خبرگزاری رویترز در گزارشی […]

چند ساعت پس از وقوع حمله به تاسیسات آرامکو، نهاد دولتی روسیه در امور صادرات تسلیحات، از مذاکرات آینده با کشورهای خاورمیانه، جهت فروش سامانه های جدید ضد پهپادی خبر داد؛ این موضوع، ورود این کشور به بازاری است که آمریکا کنترل آن را در دست دارد.”

روسیه

به گزارش مدار شرقی، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ماه آینده از عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس دیدار خواهد کرد؛ این دیدارها فرصت برای ارتقای همکاری در حوزه نفت و انرژی را مهیا می‌کند و مجالی است تا سرمایه‌گذاری در سامانه ضد پهپاد “پانتسیر” روسیه رونق یابد. نهاد صادرات تسلیحات این کشور، سامانه‌های تسلیحاتی مذکور را در نمایشگاه هوایی دبی در ماه نوامبر به نمایش خواهد گذاشت.

روسو بورون اکسپورت (نهاد صادرات تسلیحات روسیه) در بیانیه‌ای که چند روز پس از وقوع حملات در تاسیسات نفتی عربستان انتشار داد، اظهار کرد: “روادید اخیر در جهان، نشان می‌دهد که مبارزه با پهپادهای هجومی و عملیات شناسایی، اهمیت فزاینده‌ای درخصوص محافظت از تاسیسات مهم دارد”.

مانور مسکو در این موضوع تا حدی بازتاب‌دهنده فرصت‌طلبی است؛ به نظر نمی‌آید پوتین فرصت به رخ کشاندن کاستی‌های آمریکا و آزار رقبایش را از دست دهد.

این موضوع از یک جهت دیگر، نشان از تمایل او برای افزایش تاثیرش در منطقه دارد؛ نقشی که مسکو در حمایت از بشار اسد در سوریه ایفا کرده و با ایران و از سوی دیگر، با اسرائیل کنار آمده، نمونه‌ای از این تاثیرات است. روسیه علی‌رغم مخالفت آمریکا، اخیرا یک سامانه موشکی به ترکیه فروخت.

اعتماد به نفس پوتین، در نشست خبری شانزدهم سپتامبر در آنکارا که با حضور روسای جمهور ایران و ترکیه برگزار شد، کاملا مشهود بود. او طی اظهاراتش گفت ریاض باید به خرید سامانه دفاعی از روسیه روی بیاورد.

پوتین در این نشست گفته بود: “آنچه که رهبران سیاسی عربستان سعودی باید انجام دهند، اتخاذ یک تصمیم عاقلانه است، همانطور که ایران سامانه اس-۳۰۰ و رئیس جمهور اردوغان سامانه دفاعی اس-۴۰۰ را خریداری کرد”.

متیو بولگ، از محققان برنامه اوراسیا و روسیه در موسسه سلطنتی روابط بین‌المللی در لندن می‌گوید: “روسیه در حال جا انداختن خود به عنوان یک عامل سیستمیک در خاورمیانه است، این به آن معناست که دیگر هیچ ‘مشکل’ کوچک یا بزرگ دور از کنترل کرملین نخواهد ماند”.

این محقق اظهار داشته است: “آن ها می‌خواهند همه جا باشند و در همه امور مداخله کنند تا به عاملی گریزناپذیر تبدیل شوند”.

ترامپ درخصوص حمله به آرامکو، تقصیر را به گردن ایران انداخته بود؛ او بر خلاف اظهاراتش که گفته بود واشنگتن برای تلافی “آماده و مجهز است”، تنها به افزایش تحریم‌ها علیه ایران پرداخت.

با وجود این، هنوز مشخص نیست که آمریکا در دفاع از ریاض، از توان نظامی خود کمک بگیرد. بروز شکاف در تعهدات این کشور با عربستان، می‌تواند پای روسیه را به موضوع باز کند.

کُری شاکه، معاون رئیس موسسه بین‌الملل مطالعات استراتژیک لندن می‌گوید: “اگر جای سعودی‌ها بودم، سری به مسکو و پکن می‌زدم تا فردی قابل اتکاتر از آمریکا پیدا کنم”.

او ادامه می‌دهد: “فرصت‌هایی وجود دارد که روسیه از سرمایه‌گذاری در سوریه برداشت خواهد کرد. این نشان از تمایل آن‌ها به خطر کردن‌هایی است که غرب مایل به انجام آن نیست… در حال حاضر، این می‌تواند آرام کردن پادشاهی سعودی باشد”.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید