کد خبر: 6219

تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۶

اعراب برای رابطه با اسرائیل شرط گذاشتند

وال استریت ژورنال نوشت: کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای بهبود رابطه با اسرائیل و اتحاد علیه ایران شرط گذاشتند. به گزارش مدارشرقی به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، کشورهای امیرنشین خلیج فارس برای روابط بهتر با اسرائیل و اتحاد علیه ایران، خواستار توقف ساخت‌وسازها در اراضی فلسطینی شدند. بر اساس این گزارش، […]

وال استریت ژورنال نوشت: کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای بهبود رابطه با اسرائیل و اتحاد علیه ایران شرط گذاشتند.

به گزارش مدارشرقی به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، کشورهای امیرنشین خلیج فارس برای روابط بهتر با اسرائیل و اتحاد علیه ایران، خواستار توقف ساخت‌وسازها در اراضی فلسطینی شدند.
بر اساس این گزارش، سران عربستان و سایر امیرنشین ها با اعمال نفوذ «دونالد ترامپ» بر سر پیشنهادی که پیشاپیش به اسرائیل ارائه شده، به توافق رسیده اند.
در این پیشنهاد آمده است: اگر اسرائیل از شهرک سازی در اراضی مورد نزاع دست بردارد، امیرنشین ها به روند عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل روی خواهند آورد. امیرنشین ها خواستار کاهش سخت‌گیری‌های اسرائیل در مورد زندگی فلسطینیان غزه نیز شده اند.
یک مقام مرتبط با مذاکرات در مورد این توافق گفت: اسرائیل دیگر دشمن نیست، بلکه یک فرصت است.
امیرنشین های خلیج فارس ظاهرا با اسرائیل رابطه رسمی ندارند، اما در دوره ای کوتاه بعد از توافق اسلو میان اسرائیل و فلسطینیان، مناسباتی محدود در حد دفتر بازرگانی اسرائیل در بحرین و عمان برقرار بود اما این دفاتر نیز به طور محرمانه کار می کردند.
مخالفت مشترک امیرنشین ها و اسرائیل با ایران یکی از دلایل اصلی در تدوین سند نزدیکی امیرنشین ها به اسرائیل است.
اسرائیل و امیرنشین ها در سال های گذشته همکاری اطلاعاتی خود را علیه ایران و محور مقاومت افزایش داده اند. ترامپ این روزها ملاقات هایی را پیش از آغاز نخستین سفر خارجی خود انجام داده و از جمله با «امیر محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد امارات که به واشنگتن رفته، گفتگو کره است.
«یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی و مسئول سابق پرونده ایران در کابینه نتانیاهو در این رابطه می گوید: در دوره اخیر شاهد اتفاقات بیشتری، در حد یک انقلاب، در زمینه نزدیکی بین ما و امیرنشین ها خواهیم بود.
«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این خصوص گفت: ایجاد هم پیمانی در برابر ایران از جمله هدف های مهم سفر «دونالد ترامپ» به عربستان و اسرائیل است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com