کد خبر: 20856

تاریخ انتشار: دی ۲۱, ۱۳۹۷

ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال در عربستان ممنوع شد

مجلس شورای عربستان سعودی قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن ازدواج پسران و دختران زیر ۱۵ سال در این کشور ممنوع می‌شود. به گزاش مدار شرقی، طبق این قانون تازه کودک‌همسری در عربستان ممنوع شده و برای ازدواج افراد زیر ۱۸ سال نیز مجوز رسمی دادگاه لازم خواهد شد. مدیر کمیته حقوق […]

مجلس شورای عربستان سعودی قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن ازدواج پسران و دختران زیر ۱۵ سال در این کشور ممنوع می‌شود.

ازدواج  زیر 15 سال در عربستان

به گزاش مدار شرقی، طبق این قانون تازه کودک‌همسری در عربستان ممنوع شده و برای ازدواج افراد زیر ۱۸ سال نیز مجوز رسمی دادگاه لازم خواهد شد.

مدیر کمیته حقوق بشر در مجلس سعودی تایکد کرد که هدف از تصویب این قانون جدید حمایت از خانواده‌ها در این کشور و تلاش برای کاستن از آمار بالای طلاق است.

این خبر کمتر از یک ماه پس از آن منتشر می‌شود که کمیسیون قضایی مجلس در ایران طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را رد کرد.

رئیس مجلس شورای عربستان نیز در بیانیه‌ای مطبوعاتی که رسانه‌های عربستانی آن را منتشر کردند، تاکید کرد در سایه گسترش پدیده ازدواج زودهنگام دختران (کودک‌همسری) و درخواست‌های صورت‌گرفته برای منع گسترش این پدیده مقرر شد ازدواج افراد زیر ۱۵ سال به طور کلی ممنوع و مسئله افراد زیر ۱۸ سال چه پسر و چه دختر به شکل موردی در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه این امر انجام شود.

یک نماینده مجلس دلیل مخالفت با این طرح را «بیشتر مسائل فقهی و شرعی» و این ایراد عنوان کرد که برخی این طرح را «کپی‌برداری از طرح‌های غربی» خوانده‌اند.

این در حالی است که عربستان هرساله شاهد بیش از ۵ هزار مورد ازداوج افراد زیر سن قانونی یعنی کمتر از ۱۶ سال است و در شمار زیادی از این ازدواج ها اختلاف سنی میان زوجین به بیش از ۱۰ سال و حتی گاهی اوقات به ۳۰ سال می رسد.


Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com