کد خبر: 19326

تاریخ انتشار: آبان ۱۹, ۱۳۹۷

احزاب کلیدی در اسرائیل کدامند؟ رگ و ریشه‌های روسی حزب نتانیاهو

احزاب کارگر، لیکود، مفدال، شاس، مرتص و کادیما و برخی احزاب کوچک عرب از حزب‌های اسرائیل به شمار می‌روند.   به گزارش مدار شرقی، به نقل از هاکاریا ۲۰۴۰، احزاب اصلی در اسرائیل به دو جهت‌گیری راستگرا و چپگرا تقسیم می‌شوند که از ازین قرار است. ۱. حزب کارگر: در سال ۱۹۳۰ حزب ماپای با ادغام […]

احزاب کارگر، لیکود، مفدال، شاس، مرتص و کادیما و برخی احزاب کوچک عرب از حزب‌های اسرائیل به شمار می‌روند.

 

احزاب اسرائیل

به گزارش مدار شرقی، به نقل از هاکاریا ۲۰۴۰، احزاب اصلی در اسرائیل به دو جهت‌گیری راستگرا و چپگرا تقسیم می‌شوند که از ازین قرار است.

۱. حزب کارگر: در سال ۱۹۳۰ حزب ماپای با ادغام دو حزب قدیمی کارگری تشکیل شد و در همان دهه به حزب مسلط در عرصه سیاسی این کشور بدل شد و در سال ۱۹۶۵ ماپای با ائتلاف با حزب رافی حزب کارگر را تشکیل داد، حزب ماپای و بعدها کارگر از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۷ به صورت ممتد حزب حاکم اسرائیل بود و افراد سرشناسی چون بن گوریون، شیمون پرز، اسحاق رابین از اعضای این حزب بودند. تعلقات ناسیونالیستی در حزب کارگر شدید نیست، این حزب طرفدار جدایی دین از سیاست و حزبی سکولار است.

۲. حزب لیکود: یکی از احزاب ناسیونالیست افراط گرای اسرائیل است، در گذشته با نام هروت (آزادی) فعالیت می‌کرده و در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ در روسیه ایجاد گردیده. این حزب در ابتدا طرفدار تشکیل دولت در دو سوی رود اردن بود و اندک اندک نظریاتش تعدیل یافت و امروزه از تشکیل دولت فلسطین فقط در ۵۰ درصد کرانه باختری حمایت می‌کند.

۳. حزب مفدال: در سال ۱۹۵۵ و از ائتلاف دو حزب میزراهی و اتحادیه کارگران مذهبی حزب مفدال با گرایش ملی-مذهبی ایجاد شد، مفدال دارای گرایش‌های مذهبی و ناسیونالیستی است، این حزب در اکثر دولت‌های ائتلافی اسرائیل حضور داشته و به عنوان یک حزب سیاسی شریک دولت شناخته می‌شود.

۴. حزب شاس: این حزب در ۱۹۸۴ توسط یک خاخام سیاسی به نام آریه درعی تأسیس شد و یکی دیگر از احزاب مذهبی اسرائیل است، تعلقات ناسیونالیستی خاصی ندارد و بیشتر در پی اجرای قوانین دین یهود در جامعه و گرفتن امتیاز برای مدارس دینی و طلاب است.

۵. حزب مرتص: از اتحاد ۳ حزب کوچک‌تر به نام‌های راز، ماپام و شینویی به وجود آمد. مرتز طرفدار سرسخت آزادی مذهبی است و بر تکثرگرایی در جامعه اسرائیل تأکید دارد و از این رو در جامعه اسرائیل قطب مخالف شاس محسوب می‌شود.

۶. حزب کادیما: این حزب توسط آریل شارون تأسیس شد.

۷.  احزاب عرب: در اسرائیل ۳ حزب عرب نیز فعالیت می‌کنند که متناسب با جمعیت هوادار خود، نمایندگانی به کنست می‌فرستند.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi