تهران
کد خبر:15511
پ

تاسف لبنان و ترکیه از وتوی قطعنامه مربوط به بیت المقدس توسط آمریکا

وزارتخانه های امور خارجه لبنان و ترکیه نسبت به وتوی قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد متحد درباره بیت المقدس توسط آمریکا ابراز تاسف کردند. به گزارش خبرگزاری مدار شرقی به نقل از المیادین، لبنان و ترکیه نسبت به وتوی قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد متحد درباره بیت المقدس از […]


وزارتخانه های امور خارجه لبنان و ترکیه نسبت به وتوی قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد متحد درباره بیت المقدس توسط آمریکا ابراز تاسف کردند.

به گزارش خبرگزاری مدار شرقی به نقل از المیادین، لبنان و ترکیه نسبت به وتوی قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد متحد درباره بیت المقدس از سوی آمریکا ابراز تاسف کردند.

در همین راستا، وزارت امور خارجه لبنان با صدور بیانیه ای نسبت به این اقدام واشنگتن ابراز تاسف کرده و در عین حال از رای مثبت ۱۴ عضو دیگر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد متحد به قطعنامه مذکور تمجید کرد.

در این بیانیه آمده است: لبنان امیدوار است که میانجیگران جدید که می توانند صلحی عادلانه و جامع را رهبری نمایند ظهور و بروز نمایند تا منطقه درگیر جنگ ها نشود.

از سوی دیگر، وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه‌ای در واکنش به وتوی قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت برای لغو تصمیم درباره بیت المقدس، توسط آمریکا، این اقدام را تاسف‌ بار توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: وتوی آمریکا به قطعنامه کشورهای عضو شورای امنیت درباره بیت المقدس اشغالی نشان داد آمریکا بی طرفی خود را از دست داده است.

گفتنی است که آمریکا روز دوشنبه مطابق با اعلام پیشین نماینده این کشور در سازمان ملل متحد، قطعنامه لغو دستور رئیس جمهور آمریکا درباره بیت المقدس را وتو کرد.

این در حالیست که ۱۴ عضو دیگر کشورهای عضو شورای امنیت به قطعنامه مصر درباره بیت المقدس رأی مثبت دادند.

مصر پیش نویس قطعنامه ای را درباره اقدام یکجانبه رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم جعلی صهیونیستی تهیه و شنبه هفته جاری آن را میان ۱۵ عضو این شورا توزیع کرده بود.

کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز ساعاتی پیش نشستی را در این خصوص برگزار کرد و قرار بود در صورت تصویب، قطعنامه مذکور دستور رئیس جمهور آمریکا درباره بیت المقدس را لغو کند.

لازم به ذکر است، ۶ سپتامبر (۱۵ آذر ماه) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی صهیونیستی به رسمیت شناخت.

مسئولان این کشور نیز اعلام کردند که بر اساس بیانیه رئیس جمهور آمریکا تا ۳ سال آینده سفارت کشور خود را از پایتخت اسرائیل به بیت المقدس منتقل خواهند کرد؛ اظهاراتی که با واکنش های گوناگون و محکوم کننده ای در سراسر جهان همراه شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید