تهران
کد خبر:40234
پ

آیا کردهای سوریه با اسد به توافق می رسند؟

 مرکز اطلاعات روژاوا به نقل از منابعی ادعا کرده است که احتمال این که دولت مرکزی سوریه با کردها به توافق برسد، بیش از هر زمان دیگری در دسترس است.

به گزارش مدار شرقی، مرکز اطلاعات روژا ادعا کرده است که دولت مرکزی سوریه قصد ندارد مسائل خود با شمال شرق سوریه را که تحت کنترل کردهای سوریه است، از طریق نظامی حل و فصل کند.

به نوشته این اندیشکده که دفتر آن در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه است، دولت مرکزی سوریه امکان توافق با اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه را، نه طی چند سال، بلکه طی چند ماه ممکن و در دسترس می داند.

همچنین به ادعای روزنامه ایندیپندنت اشاره کرده که چنین اظهاراتی در دیدار رئیس جمهور سوریه با برخی شخصیت های سوری بیان شده است.

بر اساس ادعای مرکز اطلعات روژوا و روزنامه ایندیپندنت عربی، دولت سوریه حل مسائل با کردها از طریق نظامی را در دستور کار خود قرار نمی دهد.

الیزا مارکوس، کارشناس ارشد مسائل کردها نیز در واکنش به این ادعا، در صفحه اجتماعی ایکس خود نوشت: این اولین بار است که چنین اظهاراتی از سوی رئیس جمهور سوریه بیان می شود که در نفس خود قدم بزرگی برای حل مسائل میان دولت مرکزی و کردهای این کشور است.

تاکنون مذاکرات زیادی میان اداره خودگردان کردی و دولت مرکزی سوریه صورت گرفته که روسیه نقش واسطه را در این روند ایفا کرده است. با این حال، تاکنون این مذاکرات نتایج ملموسی نداشته است.

پیش از این توافقات موقتی میان کردها و دولت مرکزی سوریه برای استقرار نظامیان سوریه در مناطق عملیاتی نزدیک به نیروهای ترکیه و شورشیان سوریه وابسته به، بویژه بعد از حمله اکتبر ۲۰۱۹ ترکیه به مردهای سوریه حاص شده بود که هدف از آن دفاع مشترک دو طرف در مقابل پیشروی نیروهای ترکیه عنوان شده بود.

برخی محافل داخلی در آمریکا نیز پیشنهاد داده اند که واشنگتن تلاش کند مذاکرات میان کردها و دولت سوریه به ایجاد جبهه مشترکی برای مقابله با داعش در داخل سوریه منجر شود که این مسئله می تواند خروج ۹۰۰ نیروی نظامی آمریکا از سوریه را آسن تر کند و پیامدهای منفی کمتری به دنبال داشته باشد. آمریکاییها معتقدند تواق میان کردها و دولت مرکزی سوریه می تواند مانع از تهاجم ترکیه به کردها نیز شود.

منبع: کردپرس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید