تهران
کد خبر:15972
پ

آیا آتش بس به غوطه شرقی دمشق می رسد ؟

به گفته کارشناسان، این نگرانی وجود دارد که معارضان در غوطه شرقی سوریه، از طریق تونل‌های زیرزمینی به پایتخت این کشور نفوذ کنند. پیش‌تر هنگامی که دو منطقه برزه و قابون دمشق از سوی دولت محاصره شده بودند، معارضان توانستند از طریق تونل‌ها، افراد و دارو‌های مورد نیاز خود را خارج کنند. مدار شرقی، علی […]

به گفته کارشناسان، این نگرانی وجود دارد که معارضان در غوطه شرقی سوریه، از طریق تونل‌های زیرزمینی به پایتخت این کشور نفوذ کنند. پیش‌تر هنگامی که دو منطقه برزه و قابون دمشق از سوی دولت محاصره شده بودند، معارضان توانستند از طریق تونل‌ها، افراد و دارو‌های مورد نیاز خود را خارج کنند.
مدار شرقی، علی نصراللهی ـ چند روز پس از صدور قطعنامه شورای امنیت در مورد آتش بس یک ماه در غوطه شرقی هنوز جو حاکم  این منطقه و نظام بین الملل متشنج به نظر می رسد. اظهار نظر و اقدامات  مقامات طرف های درگیر داخلی و خارجی، نشان دهنده تفاوت رویکردها و سیاست های این بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای بحران سوریه می باشد.
همچنین بررسی ترکیب گروه های معارض و تروریستی حاضر در غوطه شرقی و بررسی نحوه پشتیبانی و حمایت این گروه ها بسیاری از مسائل در مورد تحولات این منطقه را روشن خواهد کرد.
منطقه غوطه شرقی دمشق، به دلیل نزدیکی  به پایتخت سوریه و وسعتی به اندازه دمشق، از اهمیت بسزایی برخوردار است. غوطه شرقی از سال ۲۰۱۲ تحت سیطره معارضان بوده است. علاوه بر این، غوطه شرقی «سبد غذایی دمشق» به شمار می‌رود. زیرا در این منطقه، زمین‌های کشاورزی پهناوری وجود دارد و سیطره بر آن، نیاز‌های غذایی پایتخت را تامین می‌کند.ارتش سوریه طی چند سال گذشته تلاش‌هایی برای بازپس‌گیری غوطه شرقی انجام داد، اما نتوانست آن را تصرف کند. به گفته رسانه های سوری، ارتش از چند روز گذشته «به نحو کارشناسی‌شده و بر اساس مختصات دقیق میدانی» با همکاری نیرو‌های شناسایی و جنگنده‌های روسی و سلاح‌های جدید این کشور به دنبال انجام عملیات «قاطع و گسترده» برای بازپس‌گرفتن غوطه از شورشیان مسلح است.
به دلیل نزدیکی غوطه به پایتخت، امکان حمله موشکی معارضان به مرکز دمشق وجود داشت که جمعه گذشته این اتفاق افتاد و چندین حمله خمپاره ای و موشکی به نقاط مختلف دمشق صورت گرفت. در سال‌های گذشته نیز مخالفان دولت سوریه، چندین بار فرودگاه دمشق پادگان‌ها و پایگاه‌های نظامی دولت سوریه را به طور پیوسته در معرض تهاجمات و بمباران قرار داده بودند.
کارشناسان در مورد نحوه دسترسی این معارضین و تروریست ها به این موشک ها و خمپاره ها که به وسیله آن پایتخت را مورد تهدید قرار می دهند،به تونل های زیر زمینی اشاره کردند که پیش تر نیز برای انتقال مواد غذایی مورد استفاده قرار گرقته بود.
به گفته کارشناسان، این نگرانی نیز وجود دارد که معارضان از طریق همین تونل‌های زیرزمینی به پایتخت نفوذ کنند. پیش‌تر هنگامی که دو منطقه برزه و قابون دمشق از سوی دولت محاصره شده بودند، معارضان توانستند از طریق تونل‌ها، افراد و دارو‌های مورد نیاز خود را خارج کنند.
سازمان ملل خواستار  رعایت قطعنامه آتش‌بس برای منع  قتل عام شد، «استفان دی‌مستورا»، فرستاده سازمان ملل برای سوریه در یاد داشتی این منطقه را جهنم روی زمین توصیف کرد و  نوشت: «یک نیاز برای اجتناب از قتل عام وجود دارد، زیرا تاریخ درباره ما قضاوت خواهد کرد.»
مواضع قدرتهای جهانی
روسیه، متحد نظام سوریه، دستیابی به آتش‌بس را دشوار می داند و  با تعریف دوباره از گروه های تروریستی حاضر در غوطه شرقی تشخیص آنها را دشوار خواند . مسکو و دمشق اعلام کرده‌اند، حمله‌شان به غوطه شرقی، برای شکست  تروریست های معارضی می باشد که به سمت پایتخت سوریه خمپاره شلیک می‌کنند هرچند روسها این آتش بس را فرصتی برای تجدید قوا تروریست ها می دانند اما دیروز  وزارت خارجه این کشور اعلام کرد دالانی برای انتقال غیر نظامیان به خارج غوطه ایجاد خواهد کرد که روزانه ۵ساعت فعال خواهد بود.
مقامات کاخ کرملین، عنوان کردند: آن‌هایی که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، مسئول وضعیت غوطه هستند. نه روسیه، نه سوریه و نه ایران، هیچ‌کدام جزو این کشور‌های (حامی تروریسم) نیستند. زیرا آن‌ها در حال جنگ با تروریست‌ها در غوطه شرقی و دیگر مناطق سوریه هستند.» مسکو همچنین تاکید کرد که کشورش در اجرای قطعنامه شورای امنیت و انتقال غیر نظامیان  به خارج غوطه مشارکت خواهد کرد.
کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای ضمن اشاره به حمایت ایران و روسیه از نظام سوریه حملات به غوطه شرقی را محکوم کرد. در این بیانیه آمده: «اسد و رژیم او باید ارتکاب قساوت‌های اضافی را متوقف کند و نباید بیشتر از این توسط حامیان در مسکو و تهران کمک شود.».درگیری بین مقامات روسیه و ایالات متحده در مورد غوطه شرقی به جلسه شورای امنیت نیز کشیده شد و هر دو طرف با متهم کردند طرف مقابل سعی در متشنج کردن فضای جلسه را داشتند، بازی شطرنجی که فعلا  به نظر می رسدروسیه دست برتر را دارا می باشد.
گروه های فعال در غوطه شرقی
مهمترین گروه‌های تروریستی در غوطه شرق، جیش‌الاسلام است که از اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی در ابتدا با تعداد کمی تشکیل شد که در اوایل سال ۲۰۱۳ تعداد آن به حدود ۱۵ هزار نفر رسید تا به یک ارتش کوچک مجهز به تجهیزات و مهمات و زره‌پوش و حتی تانک تبدیل شود که از حمایت‌های گسترده رژیم آل سعود بهره می‌برد.
جیش‌الاسلام را «زهران علوش» تاسیس کرد که وی را مرد شماره یک رژیم سعودی در سوریه لقب داده بودند، علوش در یک حمله هوایی دقیق ارتش سوریه در اواخر سال ۲۰۱۵ به همراهی شماری از سرکردگان باند تحت امرش در شهرک اوتایا در غوطه شرقی به قتل رسید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید