کد خبر: 1011

تاریخ انتشار: مهر ۱۰, ۱۳۹۵

آمریکا کردهای سوریه را مسلح می کند

چند مقام آمریکایی تایید کردند کشورشان نیروهای سوریه دموکرات به رهبری یگان های مدافع خلق یا ypg را به سلاح های سبک مجهز می کند. به گزارش مدار شرقی به نقل از کردپرس، روزنامه نیویورک تایمز دو هفته پیش از ارائه طرحی در دولت اوباما خبر داد که بر اساس آن تا قبل از تمام […]

چند مقام آمریکایی تایید کردند کشورشان نیروهای سوریه دموکرات به رهبری یگان های مدافع خلق یا ypg را به سلاح های سبک مجهز می کند.

به گزارش مدار شرقی به نقل از کردپرس، روزنامه نیویورک تایمز دو هفته پیش از ارائه طرحی در دولت اوباما خبر داد که بر اساس آن تا قبل از تمام شدن دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، سلاح مورد نیاز کردها برای پیروزی در جنگ آزادسازی شهر رقه سوریه در اختیار آنها قرار می گیرد.
دو هفته پس از آن چند مقام آمریکایی که نخواسته اند نامشان فاش شود، به روزنامه گاردین انگلیس گفته اند درست است که آمریکا قصد ارسال سلاح سبک به سوریه را دارد اما این سلاح ها در اختیار نیروهای عرب ائتلاف نظامی نیروهای سوریه دموکرات قرار داده می شود نه کُردها. با این حال چند مقام کرد سوریه گفته اند آمریکا به آنها قول داده است به زودی برای آنها نیز سلاح ارسال کند.
ترکیه از این تصمیم آمریکا به شدت خشمگین شده است زیرا بیم دارد سلاح هایی که در اختیار ائتلاف کُرد و عرب نیروهای سوریه دموکرات قرار می گیرد به دست نیروهای پ.ک.ک بیفتد. بنابراین چند مقام آمریکایی از جمله معاون باراک اوباما و آنتونی بلینکن، معاون جان کری، وزیر خارجه آمریکا با سفر به آنکارا برای تلطیف فضا و دادن اطمینان به ترکیه که اقدامات آمریکا خطری برای این کشور ندارد، تلاش کرده اند.
سنان اولجن،پژوهشگر مهمان در بنیاد کارنگی به گاردین گفت: هر چه مسئله ارسال سلاح به صورت آشکارتر صورت گیرد برای ترکیه سخت تر خواهد بود که بپذیرد فقط در داخل کشور به جنگ جنگجویان پ.ک.ک برود.
وی افزود: کمک نظامی به ypg اگر به صورت مخفیانه صورت بگیرد، یک چیز است اما اگر سیاست آمریکا بر اعلام عمومی این کمک باشد، واکنش ها ی آنکارا به آن شدید خواهد بود. آنکارا که هر روز در پیکار با پ.ک.ک متحمل تلفات و زیان هایی می شود، نمی تواند اقدام آمریکا برای تسلیح کردها را نادیده بگیرد به همین دلیل احساسات ضد آمریکایی را در ترکیه تشدید می کند.
آرون اشتاین، کارشناس مسائل ترکیه در اندیشکده شورای آتلانتیک معتقد است برای آمریکا دشوار خواهد بود همزمان هم به کردها و نیروهای سوریه دموکرات کمک نظامی کند و هم ترکیه، متحد عضو ناتوی خود را نیز اقناع کند که این اقدام خطری برای آن کشور ندارد.
با وجود اعتراض ترکیه، مقامات آمریکایی بر تجهیز نیروهای سوریه دموکرات که بیشتر نیروهای آن را کُردها تشکیل می دهد، تاکید می کنند. سرهنگ جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضدداعش به گاردین گفته است نیروهای سوریه دموکرات که خود متشکل از چند نیرو است، اقدامات خوبی در جنگ با داعش انجام داده و شریک خوبی برای ماست ما به همکاری با آنها ادامه می دهیم. از مدت ها پیش اقدام به مسلح کردن نیروهای سوریه دموکرات و گروهی که ائتلاف عرب سوریه آن محسوب می شود، کرده ایم. ما ائتلاف نیروهای عرب را مسلح می کنیم و این ماهیت رابطه ما است.
یک مقام آمریکایی نیز که نخواسته نامش فاش شود به گاردین گفت: تجهیزات ما به اعضای عرب نیروهای سوریه دموکرات اختصاص دارد اگر این سلاحها به دست ypg می افتد این قصد ما نبوده و چنین چیزی را هم مشاهده نکرده ایم.
«آرون اشتاین» می گوید: من هم مانند ترکیه نسبت به این اقدام آمریکا شک دارم و مطمئن نیستم که این سلاح ها به دست کردهای سوریه نمی افتد.
وی افزود: مطمئنا این سلاح ها میان نیروهای سوریه دموکرات تقسیم می شود. نیروهای سوریه دموکرات به این خاطر سرپا مانده چون بدنه اصلی آن را نیروهای ypg تشکیل می دهد. این تفکر که سلاحی را که پایین انداخته می شود به دست گروهی می افتد و گروهی از آن بی نصیب می شود، چندان اعتباری ندارد.
یکی از فرماندهان کرد سوریه به گاردین گفته است آمریکا در جریان نبرد منبج برای نیروهای سوریه دموکرات سلاح پایین انداخته است و قرار است در آینده نیز آن را تکرار کند.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi