کد خبر: 24268

تاریخ انتشار: ژانویه 3, 2020

گزینه‌های تلافی جویانه ایران در قبال شهادت سردار قاسم سلیمانی

برخی تحلیلگران خارجی به بررسی واکنش‌های محتمل ایران به اقدام تروریستی جدید آمریکا که به کشته شدن سردار سلیماتی منجر شد پرداخته و به بسته شدن احتمالی تنگه هرمز اشاره کردند. به گزارش مدار شرقی، به دنبال شهادت سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بامداد جمعه در عراق به دست […]

برخی تحلیلگران خارجی به بررسی واکنش‌های محتمل ایران به اقدام تروریستی جدید آمریکا که به کشته شدن سردار سلیماتی منجر شد پرداخته و به بسته شدن احتمالی تنگه هرمز اشاره کردند.

به گزارش مدار شرقی، به دنبال شهادت سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بامداد جمعه در عراق به دست تروریست‌های آمریکایی، برخی تحلیلگران خارجی به بررسی ابعاد واکنش‌های ایران در این زمینه پرداختند و از «تنگه هرمز» به عنوان یکی از مناطقی که احتمالا ایران در آنجا اقداماتی انجام می‌دهد، نام بردند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «سی ان ان» تحلیلگران موسسه اوراسیا در این زمینه گفتند که واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی، احتمالا شامل بستن خطوط کشتیرانی در خلیج فارس خواهد بود.

از دیدگاه این تحلیلگران، ایران احتمالا حمله علیه خطوط کشتیرانی تجاری در خلیج فارس را از سر می‌گیرد و شاید عملیات نظامی موقتی را به اجرا گذارد.

به نوشته سی ان ان، بنابر اعلام وزارت انرژی آمریکا تنگه هرمز که دریای عمان و خلیج فارس را پیوند می‌دهد مهمترین گلوگاه جهان است. مقدار حامل‌های انرژی که از تنگه عبور می‌کند نیز بسیار شگفت آور است و تقریبا ۸۰ درصد  از نفت خام آن به مقصد آسیا منتقل می‌شود و اقتصاد جهانی بدون این منابع لطمه می‌خورد.

به گفته شرکت تحلیل انرژی «ورتکسا»، در سال ۲۰۱۸ روزانه حدود ۲۲٫۵ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز  گذشت.

پیشتر نیز یک تحلیلگر آمریکایی با هشدار به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفته بود که ایران قدرت بستن تنگه هرمز را دارد.

«یونا شپ» تحلیلگر آمریکایی در تحلیلی نوشت، حتی بستن جزئی و بخشی از این آبراه راهبردی می‌تواند سبب صعود شدید بهای جهانی نفت شود.

بامداد امروز جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.


Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi