تهران
کد خبر:24036
پ

چالش‌های پیش روی برهم صالح برای معرفی نخست‌وزیری

منابع سیاسی عراق از بروز مشکلاتی برای رئیس جمهوری این کشور در معرفی یک نامزد جدید برای تصدی پست نخست‌وزیری خبر می‌دهند. به گزارش مدار شرقی، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، پارلمان عراق روز یکشنبه استعفای عادل عبدالمهدی را پذیرفت و حال باید یک جانشین برای او تعیین شود، منابع سیاسی می‌گویند: برهم صالح، […]

منابع سیاسی عراق از بروز مشکلاتی برای رئیس جمهوری این کشور در معرفی یک نامزد جدید برای تصدی پست نخست‌وزیری خبر می‌دهند.

برهم صالح و نخست‌وزیری عراق

به گزارش مدار شرقی، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، پارلمان عراق روز یکشنبه استعفای عادل عبدالمهدی را پذیرفت و حال باید یک جانشین برای او تعیین شود، منابع سیاسی می‌گویند: برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در معرفی کاندیدا به جای عادل عبدالمهدی برای تشکیل کابینه جدید با مشکلاتی مواجه شده است.

ائتلاف سائرون، بزرگترین ائتلاف در پارلمان عراق عقب‌نشینی خود را از فرایند تشکیل کابینه جدید اعلام کرد. این بدان معناست که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق باید برای معرفی نامزد سراغ دومین فراکسیون بزرگ پارلمان یعنی ائتلاف فتح به ریاست هادی العامری برود. از آن سو، حیدر العبادی رئیس ائتلاف النصر نیز مانند سائرون گفته است در فرایند تشکیل کابینه جدید حضور نخواهد داشت.

طبق مفاد قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری برای معرفی کاندیدای جدید برای تشکیل کابینه ۱۵ روز فرصت دارد.

تظاهرکنندگان عراقی تهدید کرده‌اند در صورتی که فراکسیون‌های سیاسی از میان خود کاندیدایی برای پست نخست وزیری معرفی کنند، تظاهرات اعتراضی ادامه یافته و چه بسا گسترش یابند، چرا که این اقدام به معنای دور زدن و بی‌توجهی به خواسته آنهاست که می‌خواهند نخست وزیر آتی چهره‌ای مستقل بوده و برای مدیریت کشور در دوره انتقالی شایسته باشد.

طبق قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری بزرگترین فراکسیون پارلمانی را مکلف می‌کند ظرف ۱۵ روز کاندیدایی برای تشکیل کابینه جدید معرفی کند، سپس نخست وزیر جدید ظرف یک ماه فرصت دارد اعضای کابینه خود را برای تایید به پارلمان معرفی می‌کند.

منابع سیاسی عراق پیش‌بینی کردند تا پیش از پایان هفته جاری یعنی ظرف روزهای آینده ویژگی‌های کاندیدای تشکیل کابینه جدید به چند دلیل از جمله کنترل ناامنی‌ها در برخی شهرها، تصویب بودجه کشور در تاریخ مقرر خود و توافق نظر فراکسیون‌های پارلمان با خواسته‌ تظاهرکنندگان برای کاندیداتوری چهره‌ای مستقل برای تشکیل کابینه جدید روشن شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید