کد خبر: 21534

تاریخ انتشار: بهمن ۲۱, ۱۳۹۷

حضور نظامی ترکیه در خلیج عدن یک سال دیگر تمدید شد

ریاست‌جمهوری ترکیه در دستوری حضور نیروی دریاییاین کشور در خلیج عدن را برای یک سال دیگر تمدید کرد. به گزارش مدار شرقی، رئیس‌جمهور ترکیه در دستوری، مأموریت ناوگان دریایی این کشور در خلیج عدن، در جنوب یمن را یک سال دیگر تمدید کرد. به نوشته روزنامه «زمان» ترکیه، تمدید مأموریت ناوگان دریایی ترکیه از فردا […]

ریاست‌جمهوری ترکیه در دستوری حضور نیروی دریاییاین کشور در خلیج عدن را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

ترکیه در خلیج عدن

به گزارش مدار شرقی، رئیس‌جمهور ترکیه در دستوری، مأموریت ناوگان دریایی این کشور در خلیج عدن، در جنوب یمن را یک سال دیگر تمدید کرد.

به نوشته روزنامه «زمان» ترکیه، تمدید مأموریت ناوگان دریایی ترکیه از فردا (دهم فوریه) آغاز می‌شود. هدف از حضور این ناوگان، مبارزه با دزدان دریایی و حملات آن‌ها در خلیج عدن و دریایی عرب و آب‌های سومالی عنوان شده است. 

پارلمان ترکیه، هفته گذشته لایحه ریاست‌جمهوری در این خصوص را تأیید کرد. در متن یادداشت ارائه شده از سوی وی به پارلمان آمده بود که نیروی دریایی ترکیه نقش برقراری امنیت برای کشتی‌هایی که با پرچم ترکیه یا کشورهای مرتبط در خلیج عدن و دریایی عرب حرکت می‌کنند را بر عهده دارد.

نیروی دریای ترکیه از تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۰۹، در خلیج عدن، آبها و سواحل سومالی، دریای عرب و مناطق مجاور آن مستقر است.

در همین راستا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که نیروی دریایی ایران آماده همکاری با ترکیه در خلیج عدن است. وی تأکید کرد که همکاری نظامی میان ایران و ترکیه در «خلیج عدن» یک امر ضروری است. 

تأکید ترکیه بر حضور در خلیج عدن به علت همجواری آب‌های آن با جنوب یمن و حضور نیروهای اماراتی و سعودی در این منطقه، حامل پیام‌‌های مهمی است که می‌توان آن را در راستای رقابت منطقه‌ی ایجاد شده میان محور سعودی و محور ترکیه و قطر تفسیر کرد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com