کد خبر: 22236

تاریخ انتشار: اسفند ۲۵, ۱۳۹۷

توافق آمریکا و قطر برای توسعه پایگاه هوایی العدید

آمریکا و قطر در زمینه توسعه پایگاه هوایی «العدید» که از آن به عنوان بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه یاد می‌شود، توافق کردند. به گزارش مدار شرقی، آمریکا و قطر روزهای گذشته پیرامون توسعه «العدید»،  بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه توافق کردند.  به  نوشته وبگاه «دبکا فایل» این توافق حین ملاقات بین «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت […]

آمریکا و قطر در زمینه توسعه پایگاه هوایی «العدید» که از آن به عنوان بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه یاد می‌شود، توافق کردند.

پایگاه العدید آمریکا در قطر

به گزارش مدار شرقی، آمریکا و قطر روزهای گذشته پیرامون توسعه «العدید»،  بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه توافق کردند.

 به  نوشته وبگاه «دبکا فایل» این توافق حین ملاقات بین «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت آمریکا با «خالد بن محمد العطیه» وزیر دفاع قطر سه شنبه گذشته حاصل شد.

این در حالی است که  «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا حین دیدار ماه ژانویه خود از قطر یادداشت تفاهمی را با  سران این کشور امضا کرد.

در  پایگاه هوایی «العدید»  13 هزار پرسنل نظامی نیروهای ائتلاف آمریکا حاضر در نبرد علیه داعشدر منطقه حضور دارند. این نیروها همچنین در عملیات آمریکا در افغانستان و عراق نیز حضور دارند.  هنوز به جزئیات بیشتری در زمینه توسعه پایگاه هوایی العدید اشاره‌ای نشده است.

 پایگاه هوایی یاد شده  مقر فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا (AFCENT) و مرکز اصلی علمیات و ارتباطات نیروهای این کشور در سطح منطقه است.

قطر از زمان قطع روابطش با عربستان، امارات، بحرین و مصر در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد ۹۶)، تلاش کرده همکاری‌های نظامی خود را نه صرفا با آمریکا بلکه با کشورهای دیگر نیز افزایش دهد.

در این راستا، دوحه قراردادهایی را  برای خرید تسلیحات با کشورهای مختلف به امضا رسانده که مهمترین آن خرید ۱۲ فروند جنگنده «رافائل» از فرانسه و ۴۹۰ خودروی زرهی از شرکت «نکستر» این کشور به ارزش حدود ۱۰ میلیارد یورو است.
این کشور  در حالی‌که قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی از آمریکا را نیز به مبلغ ۲٫۵ میلیارد دلار امضا کرده، در صدد خرید سامانه موشکی «اس – ۴۰۰» ساخت روسیه است.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi